Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adam Smith'in görünmez el (invisible hand) kuramı nedir?

Öncelikle belirtmeliyim ki bence Adam Smith, Keynes, Rbzinsky ve benzeri abiler büyük ihtimalle babalarından kalan mangırları şampanya şarapla tüketirken, bir anlamda kafaları güzelken bu kuramları çıkarmışlar. Çünkü bu muhteremlerin önermelerinden biri yanlış çıkıyorsa bir diğeri hızır gibi yetişip durumu açıklayan bir yorum getiriyor.

Elimden gelse özellikle Keynesi içip içip döver; dinlenip dinlenip bidaa döverdim. Bi insanın kafası bu kadar çalışmamalı yahu :)

Teknik olarak görünmez el, piyasanın gücüdür. Yani siz dilediğiniz kadar benim elmam güzel deyin (diğer şartlar sabitken, bakın bu lafa da gıcık olurum çünkü yorum patladığında ceteris paribus der yırtar bu abiler) o gizli el sizin ürünüzü piyasada fiyatlar. Aslında el demekle Adam Smith abi bu gücü hafife almıştır bana göre. Çünkü, piyasa etkileri aslında yumruk gibidir.
  • Paylaş
Piyasada kendi kendine işleyen bir çark , düzen olduğunu belirtir. Genellikle devletin müdahalesinin olmaması gerektiğini savunur. Genellikle diyorum çünkü küçük de olsa istisnaları da göz önünde bulundurmuştur.
  • Paylaş
İlk kez Adam Smith 1776 "Milletlerin Zenginliği" kitabında; "Devlet ekonomiye müdahale etmesin ekonomi kendi kendine dengeye gelir çünkü görünmez eldir" der. Görünmez el prensibine göre üretici ve tüketici ayrı ayrı kendi çıkarlarını max. etmeye çalışırlar. (Fiyatlar çok mu yüksek piyasada olsun yinede devlet müdahale etmesin fiyatlar yüksek olursa tüketici talep etmez ve fiyatlar dengeye döner gibi düşünebiliriz).
Ancak 1929 Dünya Ekonomik Buhranına Adam Smith'in görünmez el prensibi çözüm bulamamıştır ve görünmez el prensibi çökmüştür.1935'de Keynes; Adam Smith'in görüşlerine karşılık olarak; devlet kriz veya sorun anında ekonomiye müdahale etmesi gerektiğini söylemiştir ve Adam Smith'in Görünmez El Prensibinin yerini Keynes'in Müdahaleci Kapitalizm görüşü almıştır.
  • Paylaş
Toplumda insanlar hep kendi sermayelerini en yararlı şekilde kullamanın yollarını ararlar.Bireyin kendisi için yararlı bulduğu bu durum toplum içinde en iyisini yapmasıdır aslında. Görünmez  el, kendi çıkarını amaçlayan kişiyi amaçlamadığı farklı bir yöne götürür. Bu birey, gerçekten toplum çıkarına iş yapan bir bireye göre farketmeden çok daha toplum yarararına olan işler yapar.
  • Paylaş
Serbest piyasanın devletlerden özgür olarak kendi kendini denetlemesidir.
  • Paylaş
Görünmez el... Çalan el'dir... ...
  • Paylaş
Piyasayı 'birileri'nin yönetmesi, kararlarda söz sahibi olmasıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6161 Görüntülenme8 Takipçi7 Yanıt