Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adet ağrıları için kullanılan ağrı kesicilerin zararları nelerdir?

Bayanların her ay yaşadığı ve şiddetli ağrıların yaşandığı bir doğal süreçtir. Bazıları daha hafif ve ağrısız geçirirken bazıları oldukça zorlu atlatır. Adet ağrısı dismonere bir ağrıdır. Aralıklı, kramp tarzı, suprapubik bölgede yoğunlaşmış, zaman zaman bulantı, kusma ve ishalle birlikte görülür. Ağrılar genellikle 48 saat sürmektedir. Ağrı genellikle adet başlamadan 1 gün önce başlar. Adetin ilk günü çok şiddetlidir ve en çok 2-3 gün sürer.

Her ay alınan ağrı kesicilerin iki boyutu olabilir. Birincisi psikolojik boyuttur. Genellikle regl olmaya başlayan kızların ilk aylarda ağrıları daha şiddetli olur ancak ilerleyen dönemde daha hafif atlatılır. Ancak ilaç almadan ağrının geçmeyeceğine inanılması psikolojik olarak ağrı kesicilere bağımlılık yaratır. Diğer faktör ise patolojik nedenlerdir. Her ay şiddetli bir regl dönemi atlatılması normal olmayabilir.

Aldığınız ağrı kesicilerin çeşitli yan etkileri olabilir. Bazıları adet kanamasını azaltır. bunun bilinen bir zararı yoktur. Aspirin kanamanın artmasına neden olur. Diğer bir zarar ise her ay alınan ağrı kesiciler mideyi ciddi anlamda tahriş edip ülserlere neden olabilir. Bu nedenle hekim önerisine göre ilaç kullanmak gereklidir.
  • Paylaş