Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adet geciktirici ilaç kullanmak zararlı mıdır?

Düzenli yumurtlayan kadınlar düzenli adet görürler. Bu düzene göre kullanılacak bazı ilaçlar adet görülen tarihi değiştirebilir. Bu amaçla en çok kullanılan ilaçlar progesteron grubu olarak adlandırılan rahim iç tabakasında değişikliklere yol açan ilaçlardır. Hormon içeren her ilaç gibi adet geciktirici ilaçların da içerdiği progesteron hormonuna bağlı bazı yan etkileri olabilir. Progesteron içerikli bu ilaçlara, beklenen adet kanamasından en geç 3-4 gün önce başlamaları ve geciktirmek istedikleri süre boyunca devam etmeleri gerekiyor. Eğer ilaç adet gününe 1-2 gün kala başlanırsa kanamayı geciktiremeyebilir.

Bu ilaçlar yumurtlamayı etkilemez sadece rahim içi tabakasına etki ederek kanamayı engellerler. Kalıcı bir hormonal probleme kesinlikle yol açmazlar. İleri dönemde yumurtlama bozukluğu veya çocuk sahibi olmada hiçbir olumsuz etkileri yoktur.

Yan etkileri: İlaç kullanıldığı dönemde şişkinlik, ödem, su tutulması, kabızlık, gerginlik nadiren baş ağrısı, sinirlilik hali yapabilir. Adet kanama miktarında artma, vücutta ve göğüslerde şişkinlik görülebilir. Kısa süreli kullanım sonrası regl dönemi sonucu bu yan etkiler ortadan kalkar. Ayrıca içerdikleri yoğun progesteron miktarları nedeniyle, sık kullanımları halinde; varis ve kabızlık gibi şikayetlere de yol açabiliyorlar. Yaz tatillerinde çok sık kullanılan bu ilaçları bayanların jinekolog eşliğinde kullanmaları daha sağlıklıdır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

350 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları