Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adnan Menderes kimdir?

Adnan Menderes

1950-1960 yılları arasında başbakanlık yapmış siyasetçidir. İstiklal madalyası sahibidir. 1899'da Aydın'da doğmuştur. Varlıklı bir ailenin oğludur. Eğitimine İzmir İttihat ve Terakki Mektebinde okul hayatına başlayarak İzmir Amerikan Kolejinde devam ettirir. 1. dünya Savaşı'nda askerliğini yedek subay olarak yapmıştır. Askerlikten sonra siyasete atılmış ve 1931'de CHP'den milletvekili seçilmiştir. 6 Mayıs 1945 yılında CHP’nin düzenlediği “ Toprak Kanunu” yasa tasarısına tepki gösterdiği için kendisiyle birlikte Fuat Köprülü ve Refik Koraltan partiden ihraç edilince arkadaşlarıyla Demokrat Parti'yi kurmuştur. Bu partiyle meclise yeniden Kütahya milletvekili olarak girme şansı elde etti.

1950'de yapılan genel seçimlerde Demokrat parti genel başkanlığına seçilen Menderes başbakan oldu ve bu döneme "Beyaz Devrim" adı verildi. 10 yıllık başbakanlık dönemi Türkiye'nin en önemli olaylarının içinde başbakan olarak yer aldı.

1960 yıllarında, öğrenci ayaklanmasının çoğalması ve yönetimden hoşnut olmayan grupların memleketi devamlı kışkırtarak iç karışıklıklara sürüklemesi sonucu, TSK’nın ihtilal yapmasına neden oldu. TSK’nın 27 Mayıs 1960 tarihinde yönetime el koyduğunu açıklaması üzerine, verilen emir ile o tarihte Eskişehir de bulunan Menderes ve yanında bulunan arkadaşları ile Ankara ya getirildiler. İç karışıklıkların dindirilmesi adına Ankara da bir süre bekletilen Menderes ve arkadaşları, daha sonra Yassıada’ya yargılanmak üzere getirildiler.

Yassıada da Milli Birlik Komitesi tarafından kurulan Yüksek Adalet Divanın da Demokrat Parti kurucuları ve parti kuruluş usul ve kararları tartışılarak mahkemece verilen karar sonucu Menderes hakkında idam kararı çıkarıldı. Mahkemede verilen kararı Milli Birlik Komitesi de onaylaması sonucu Menderes ve arkadaşları, 17 Eylül 1961 tarihinde İmralı Adasında idam edildi.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

415 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt