Bilmek istediğin her şeye ulaş

Adolesans (erken yetişkinlik) kaç yaşlar arasını içerir?

Adolesan tıp ve psikolojide ergenliğin yerine kullanılan kelimedir.Genetik faktörler ve çevre koşullarına bağlı olmak koşulu ile ergenlik  genel olarak 11-20 yaşları arasında görülmektedir..
  • Paylaş

erken ergenlik ebeveynlerin takibi ile ilk olarak yakalanır, kız çocuklarında 7-10 yaş erkeklerde 8-11 yaş ergenlik için erken yaşlardır.

çocuklarınız yaşıtlarından ciddi derece de büyükse, genital tüylenmeler erken başlamışsa şüphelenmek için yeterlidir. teşhis için endokronoloji de hormon testleri eksikizsiz olarak yapılmalıdır bir süre dr takibinden sonra vucut normale dönmezse dr bir takım hormonlar vererek ergenliği 12-13 lü yaşlara kadar öteler. tedavisi olan bir hastalıktır. erken ergen çocuklarda ki en büyük sorun boyun kısa kalmasıdır . kemik uçları ergenliğin erken bitişi ile artık uzamayacağı için çocukken yaşıtlarına göre büyük olan çocuklar 18 li yaşlarına geldiğinde yaşıtlarından oldukça kısa kalırlar. yanlış hatırlamıyorsam 3 ayda bir vurulan bir homon iğnesi ile erken ergenlik engellenebiliyor ve  cocuk yaşıtları ile normal yaşlarda ergenliğe girerek olası kısalık problemi ve getireceği psikolojik sorunlar çözülebiliyor.

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

607 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt