Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aflatoksin nasıl oluşuyor? Aflatoksinin sağlık açısından oluşturduğu riskler var mıdır? Bu risklerden nasıl korunabiliriz?

Aflatoksin nasıl oluşuyor?
Aflatoksin mantar sınıfı bir mikroorganizmadır. İnsanlarda ve hayvanlarda bir çok hastalığa neden olur. Yani aynı zamanda zehir özelliği de taşımaktadır.

Bir gıda maddesinde aflatoksin oluşması için;

1. Bu toksini yapan küfün sporlarının gıda maddesine bulaşması
2. Gıda maddesinin ve bulunduğu ortamın, nemli ve bu küf sporlarının
çimlenerek çoğalmasını sağlayacak şartlara sahip olması

Özellikle;

-İncir,
-Üzüm,
-Pul biber

Nemli ortamda kurutulmuşsa ortaya üreme ve bulaşma çıkabilir ve bu bütün canlılar için toksik etki yaratır.
En büyük etki karaciğer ve böbreklerde görülüyor. Uzun süre maruz kalınırsa karaciğer kanserine bile neden olabilir.
Aflatoksinden korunmak için; gıda maddesi içinde var olan küf sporlarının gelişmesini sağlayan koşulları ortadan kaldırmak gerekir. Ortamı soğutmak veya nemliliği kaldırmak (tütsüleme, kurutma, tuzlama, turşulaştırma gibi); küfün üreyerek aflatoksin üretmesini engeller.
  • Paylaş
Aflatoksini yaklaşık 10 yıl önce baharat imalatçısı bir firmanın danışmanlığını yaparken duymustum, özellikle kırmızı biberin kurutulması esanasında uredigi daha sonra doğrama ve kıyma esnasında tonlarca ürüne karıştığı üremeye rafta ambalajın da da devam ettiği ve çok tehlikeli toksik bir mantar olduğu anlatılmıştı. Çalıştığım firma bu konuda türkiyenin en yetkin firmasıydı, bununla baş etmek için kurutma sürecine sanırım mor ötesi ışık yayan bir bant eklemişlerdi, her parti mal numune alınmadan asla paketlemeye görmüyordu. Numune sonuçlarına göre üretim devam ediyordu, bu sebeple çok ciddi takibi gereken toksik mantar olduğunu öğrenmiştim. Hatta evlerde kurutulmuş ve blendirdan geçirilerek kullanılan pul biberlerin ölümle sonuçlanan neticeleri olduğunu duymuştum.
  • Paylaş
2

Ozlem Yalcin, Evet ama mor ışık sadece aflatoksinin üreyip üremediğini gösterebiliyor, toksin üredikten sonra yok eden bir sistem bildiğim kadarı ile yok, sadece oluşmasını engellemek için ciddi önlemler alınması gerekiyor.

Hakan, Bu süreci bende bilmiyorum doğrusu, ancak hatırladığım kadarı ile numuneler uygun çıkmazsa o partiyi imha edip, üretim hattından çıkarıyorlardı, demekki sizin de dediğiniz gibi geri kazanım olamıyor.

Aspergillus Flavus olarak bilinen mantarın uygun şartlarda özellikle nemin fazla olduğu tahıl ürünlerinde oluşturduğu aflatoksin güçlü bir zehir ve kansere sebep olduğu bilinmektedir
  • Paylaş