Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ağlamanın biyolojik sebebi nedir?

Herkes kötü bir gün geçirebilir.

O sabah alarmınız çalmamış ve işe geç kalmış olabilirsiniz, acele ile işe gelip masanıza aldığınız kahvenin hepsini masanıza devirebilir ve eve dönerken zincirleme bir trafik kazasının ortasında kalabilirsiniz.

Bütün bunları yaşadıktan sonra yapmak isteyeceğiniz şey nedir, bol köpükli bir banyo yapıp, sonra da ayaklarınızı uzatmak, ya da ne mi?

Doğanın gerçek ve denemiş stres atma ve rahatlama yöntemine başvurabilir-siniz : AĞLAMAK

Açıkçası daha ciddi travmalar, doğumlar, ölümler, hastalıklar ve şiddet görme de ağlamanın temel nedenlerindendir. En sık görülen ağlama nedenleri ise, hayal kırıklığı yada TV de izlenen bir film yada dizi deki dramatik olaylardır.

Filler ve Gorillerin de duygusal olarak ağlayabildiklerini istisna olarak kabul edersek insanoğlu duygusal olarak ağlayabilen tek varlıktır. Mesela tuzlu suda yaşayan timsahlar, tuzlu suyun fazlasını atmak için ağlarlar.

Bu cevabımda okumaya devam ederseniz, ağlamanın fizyolojik olarak nasıl oluştuğunu, kadın ve erkeklerde ağlama oranının neden farklı olduğunu öğreneceksiniz.

Ağlamak

Gözyaşı üç katmandan oluşmaktadır, bunlar yağ, su ve mukus tabakasıdır. Dış kısımda buunan yağsı tabaka, göz kapağının kenarında bulunan meibomian bezlerinde üretilmektedir. Sulu kısım ise, lakrimal bezi tarafından üretilmektedir.

Bu bez, kaşın altında gözü çevrelemekte olan kemiğin altında bulunmaktadır. Son tabaka olan olan mukus ise mikroskobik boyutta olan ve konjunktivada bulunan, özelleşmiş goblet hücreleri tarafından salgılanmaktadır.


Biz gözümüzü her kırptığımızda, göz kapaklarımız gözü süpürür gibi gözyaşını tüm yüzeye dağıtırlar ve her göz kırpışımızla gözyaşı göz kapağımızın kenarında bulunan kanalcıklara (puncta) doğru gider. Daha sonra gözyaşı “puncta“dan, üst ve alt lakrimal bezine açılan ve “canaliculus“ adı verilen kanallara ilerler ve bu kanallardan nasolakrimal kanala iletir. ( Neden ağladığımızda burnumuz akar? )

Ağlama durumunda kanallar taşıyabileceğinden fazla gözyaşı üretimi olduğu için sıvının bir kısmı akar.

Refleksif olarak da ağlamak mümkündür. Gözyaşı gözümüzü koruyan bir yapıya sahiptir. Bakterilere karşı koruyucu maddeler içermektedir. Ayrıca göze giren yabancı cisimlerin atılması için de ağlanır.


Kadınlar neden erkeklere göre daha çok ağlar?


Frey kadınların vücudunda erkeklere göre %60 daha fazla prolaktin içeriği olduğundan ağlamaya daha meyilli olduklarını tahmin etmiştir. Yapılan araştırmalarda ortalama kadınların yılda 64 kez, erkeklerin de 17 kez ağladığı görülmüştür.

Yani aslında görüyoruz ki erkekler de ağlar...
  • Paylaş
Ağlamak bilimsel olarak insanların rahatlaması adına yaptıkları bir eylem olarak gösteriliyor. Stres ve üzüntü nedeniyle ağlama ihtiyacı oluşuyor. Ağladıkça endorfin hormonunun arttığı ortaya çıkmıştır. Endorfin mutluluk hormonudur ağladıkça üzüntülerden kurtulup rahatlama oluşacağından endorfin oranının arttığı ortaya çıkmıştır. Kolay ağlayabilen insanların daha mutlu bir hayat sürdükleri bilinmektedir. Ayrıca kadınların erkeklere oranla 4 kat daha fazla ağladığı bilinmektedir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3481 Görüntülenme6 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Ağlamanın biyolojik nedeni nedir?

  • İnsanın ağlarken biyolojik olarak neler olur?