Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ağrı kesici alırken nelere dikkat etmek gerekir? Ağrı kesici ne zaman alınmamalıdır?

Bir süre önce öğrendiğime göre apranax, aprol, aprowell, naprosyn, napradol,kapnax, apraljin, aleve, synax, oprax (kısaca etken maddesi naproksen sodyum olanlar) çiğnenince etken madde beyne çok hızlı nüfuz ediyor ve ölümcül sonuçlara neden oluyor.
Yaşanmış bir olay da migren ağrısı çeken biri ağrı kesici
ilacı ağzında çiğniyor, bir kaç dk. sonra şuurunu kaybediyor ve çevresindekileri tanımıyor,bu durum ardından hastaneye götürüldüğünde çiğnenen ilaç sebebi ile beyin kanaması geçirdiği anlaşılıyor.Bir anlık dalgınlıkla bile yapılması ihtimal bir durum.
Dikkat edilmesi ve paylaşılması gereken bir konu...
  • Paylaş
1

Hakan, bu ilaçlar alınırken çiğnenmeden alınacak yani. böyle değilmi?

Bence basit olan her ağrıda içilmemesine dikkat edilmelidir. Mümkün oldukça kullanmayın. Çünkü vücudunuz ona da bağışıklık kazanıyor. Belli bir kullanım sonunda artık ağrınızı kesmiyor.
  • Paylaş
Ayrıca ağrı kesicilerin tok karına ve en az 1 bardak su ile alınması gerekmektedir. Çünkü genellikle mide de tahriş edici özellikleri vardır ve bu yolla tahriş en aza indirgenmiş olur.
  • Paylaş
Ağrı kesiciyi mümkün olduğunca tercih etmemeye çalışıyorum.Bir gün gerçekten ağrı kesiciye ihtiyacım olursa vücudum alışkanlık kazansın istemediğin için sanırım.Eğer ağrı kesici alıyorsanız,ardından kahve,kola,çay içmeyin,hem ilacını etkisini azaltmış hemde kalbinize zarar vermiş olursunuz.
  • Paylaş
Uzun süre ağrı kesici kullanıldığında böbrek ve karaciğer fonksiyonlarında bozulmalara yol açıyor. Aç karına alınan ağrı kesiciler sindirim sistemini kötü etkiliyor ve mukozada kanamalara neden olabiliyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1683 Görüntülenme6 Takipçi5 Yanıt