Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahlaki değerler doğuştan geliyor olabilir mi?

Sorunuza yanıt olduğunu düşündüğüm bu ilginç ve güzel videoyu izlemenizi tavsiye ederim.


Videonun Türkçe altyazılı hali için: facebook.com/photo.php?v=316231911813335&set=vb.22433451...
  • Paylaş
3

Sevgiseli, Çok beğendim!

İlkay Kurtuluş, ağzım açık izledim

Bazarov, Harika bir videoydu. Çok teşekkür ederim.

Sabah Göbekli Tepe ile ilgili bir belgesel izledim. Dünyanın en eski tapınağı deniyor 12000 yaşında olduğunu bulmuşlar. Asıl konu ahlağın nasıl oluştuğu. O programda anlattılar ahlağın nasıl oluştuğunu. Bu nedenle girizgahı öyle yaptım. Avcı ve toplayıcılıktan yerleşik düzene geçen insanlar bir arada yaşamaya başlıyorlar dolayısıyla hem imece usulü işlerini görüyorlar hem de ürettikleri tarımsal ürünleri beraberce depolayıp beraberce tüketiyorlar. İşte burada ahlak denen mefhum başlıyor. O toplumda barınabilmek için insanın hem beraberce yapılan işlere diğerleriyle eşit şekilde katılması hem de ürünleri diğerleriyle eşit şekilde paylaşması zorunluluğu başlıyor. Aksi hareket edenler toplumdan dışlanıyor. Bunlar da oluşan ilk ahlaki değerler sayılıyor.

Kısaca doğuştan ahlak diye bir şey yoktur. Bir bebek her şeyi ister; ana babasının sürekli kendisiyle ilgilenmesini ister ki egosu ona bunu söyler. Hiç bir ahlaki değere de sahip olmadığından bunu alamadığında mümkün mertebe gürültü çıkararak talep eder. Hatta bu ahlak yoksunu davranışlar daha ileri yaşlardaki çocuklarda da gözlemlenebilir. Zayıf olan çocuk acımasızca ezilir. Ya da bir çocuk sadece diğerlerine benzemeyen bir ismi var diye gruptan dışlanır. Bunlar kanaatimce ahlak anlayışının doğuştan gelmediğini zaman içinde aile ve toplumdan edinildiğini açıkça göstermektedir.
  • Paylaş
Doğuştan gelen duygular içgüdülerdir. İnsan aynı zamanda biyolojik olarak bir hayvan olduğu için bize özgü içgüdüler vardır. Bu içgüdüler günümüz toplum psikolojisinde aynı zamanda etik ve ahlak olarak değer bulmuştur. Ancak ahlaki değerlerin hepsi (oturma kalkma, güzel konuşma, görgü kuralları vs.) doğuştan gelmez. Yalnızca içgüdü şeklinde ortaya çıkan (annelik içgüdüsü, koruma içgüdüsü, yemek yeme içgüdüsü vs.) ve ahlaki değerlerin içine dahil olan davranışlar bulunmaktadır.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1311 Görüntülenme11 Takipçi3 Yanıt