Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmet Kanneci kimdir?

Müzik

Ahmet Kanneci klasik gitarda sık sık adından söz ettiren usta Türk klasik gitar virtüözüdür. Anadolu ezgilerini gitarla yorumlamıştır.
Müzik hayatına geç yaşta atılmasına rağmen yeteneği ve gitara olan ilgisiyle oldukça başarılı olmuştur.
Kararlılığı sayesinde, fedakarlığı göze alarak; güzel giyinmekten, sinemaya gitmekten vazgeçip zamanını bütçesini bu işe ayırdı ve başarıyı yakalaması hiç de zor olmadı.

Ahmet Kanneci anlatıyor:
20 yıl önce ilk gitarını aldığı günü ve yeri çok net hatırlıyor Kanneci: "Ucuz, sıradan bir gitardı. Mamak Çarşısı’nda hem meyve hem kırtasiye satan bir marketten aldım." İlk iyi gitarına 1.5 yıl sonra İngiltere'de kazandığı yarışma sayesinde kavuşmuş. Ödül parasını gitara yatırmış.
Şu anda her biri "nadide" olarak değerlendirilecek 35 gitarı var. Çalgılardan çoğu önemli ustalarca onun için yapılmış. Konserlere çoğunlukla Segovia'mn gitarım yapan İspanyol usta Manuel Contrea'nın ölmeden önce yaptığı son çalgıyla çıkıyor. Koleksiyonundaki bazı gitarlara 100 bin dolar gibi yüksek paralar önerilmesine karşın satmadığını söylüyor. "Onlara parasal değer olarak değil, birer ses, birer anı olarak bakıyorum. Ankara'nın kuru ikliminde gitarlarımı koruyabilmek için ısısı, nemi sabit kalan bir stüdyo kurdum. Tüm çalışmalarımı burada gerçekleştiriyorum."
Gitarist, ilk albümünü kendi çabalarıyla kaydetmiş. İki bin adet basılan CD bugünlerde ikinci baskısını yapmak üzere. Kanneci bu albümden sonra adına yazılan eserlerden "Dedications" adlı bir albüm hazırlamayı planlıyor. Sırada bekleyen iki de projesi var: “Kanneci Plays Erdener” ve “Sonatlar."
  • Paylaş
Ayrıca kendisi ODTÜ Mimarlık mezunudur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1096 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları