Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahmet Ümit'in kitaplarını nasıl buluyorsunuz?

Ahmet Ümit polisiye konusunda gerçekten sayılı yazarlarımızdandır... Bugüne kadar bütün kitaplarını okudum ve her kitapta bazen kahraman, bazen maktül :) bazen de diğer kahramanların ruh hallerine bürünüyorum
Çünkü anlatımı ve dilindeki ustalık sayesinde sayfaların arasında kaybolabilirsiniz :)
 • Paylaş
Çok akıcı ve sürükleyici, tasvirleri geniş, polisiyeden öte, araştırma yapılarak yazılmış kitaplar yani öyle boş kurgu değil. Birkaç kitabını severek okudum, diğerlerini de okumayı düşünüyorum.
 • Paylaş
Polisiye kurgu* olarak görünür fakat içerik olarak bundan çok daha fazlasıdır.Sultanı Öldürmek, Beyoğlunun En Güzel Abisi -yalnızca benim okuduklarım- İstanbul'u sokak sokak anlatır size. Osmanlı Tarihi, sanatı ve kültürüne ilgi duyuyorsanız bu kitapları okumanızı öneririm. En çok da Patasana adlı kitabını -çok önceden okuduğum için net hatırlayamıyor olsam da- öneririm, arkeolojik kazılar, eski uygarlıklar ve gerçek bilgilerle birlikte kurgu ile karışık bir kültür bombası bence:)
 • Paylaş
2

Doğan Ataman, Osman ve yandaşları Osmanlı. Sevmem bu toplumu. Tavsiyenize uyumsuzum

Sedef Say, Siyasi değil edebi açıdan inceledim.

Beyoğlu Rapsodisi kitabını keyifle ve kalınlığına rağmen hızlıca okumuştum ancak finali hayal kırıklığıydı. Sultanı Öldürmek kitabı ise kanımca okunması daha zordu ancak konusu ilgi çekiciydi. Bu iki tecrübemin ışığında okunabilir bir yazar olarak nitelendiriyorum Ahmet Ümit'i. Kimi arkadaşların söylediğinin aksine efsane olduğunu düşünmüyorum zira öyle yeni ufuklar falan açmaz, düşünsel anlamda sizi pek ileri de götürmez ama zorlanmadan, sıkılmadan okuyup keyifli vakit geçirebilirsiniz. Tasvirleri başarılıdır, romanın arka planından bazı bilgiler de edinebilirsiniz fakat yine de okumadan ölebilirsiniz, sıkıntı yok.
 • Paylaş
Fena değil, akıyor . . Ama ardı kötü!
 • Paylaş
Ters köşe yapışları başarılı. Akıcı bir dili var. Tasvirleri de başarılı bence.
 • Paylaş
Cok hayali betimleyici olaylari baya baya genişleten kişiselliği duygu haznine geniş yer ayiran biri diye düşünüyorum. Saygilar... (idare)
 • Paylaş
Daha çok kafayı rahatlatan hafasıyla tam bir hayal dünyasına dalmana ve kendini romanın içinde bulmana yardımcı olan bir yazar ve bence her kitabın okunması gerektiği gibi Ahmet ümitinde kitapları okunmaya değer . En başta sıkabilir ama romanlarında gecen hadiselerin devamını okudukça empatik bir durum yaratabiliyor . Sultanı öldürmek , beyoğlu rapsodisi, kukla, kar kokusu bab-ı esrar ... Kitaplarını tafsiye ederim şahsen beğendiğim bir polisiye yazarı
 • Paylaş
"O son kitabı yazmiycaktı. "
Beyoğlu'nun en güzel abisi'ni hiç beğenmedim ve ilk defa kendisinin kitabını yarıda bıraktım. 160 sayfa okuyup hiçbir canlılık bulamadığım, en tekdüze giden ve heyecansız kitabıdır.
İstanbul hatırası, Bab-ı esrar, Beyoğlu rapsodisi, Sultanı öldürmek... Eserlerinin yanında bu kitabın altına imza atarak hiç hoş bir şey yapmadı bence. Sayfa sayfa, bölüm bölüm... Tarih kokan, düşündüren, öğreten, endişelendiren, korkutan adeta bir adrenalin pompası görevi gören satırlar üreten değerli insan...
Kendisini eleştirebilecek son kişi bile olsam bunları yazmak istedim. Çünkü en sevdiğim polisiye kitaplar onun kalemindendir ve bu kitabına asla devam edip bitirmeyeceğim.Adeta "Arka sokaklar" dizisine çevrilmiş sonunu gerçekten hiç merak etmediğim bir hikaye. Ayrıca, son dakika heyecanıyla hafta kurtarılacak hissini de sayfa sayfa yaşadım.
Bir dahaki sefere. . .
 • Paylaş
Karanlık bir sokakta yürüyordu sokağın sessizliği içini ürpertiyordu 4. Adımdan beşinci adımını atıcakken etrafında bir şeylerin ters gittiğini sezdi, uğultulu sesler duymaya başladı beşinci adımını attı ve sanki bir ayı ensesinde soluyordu altıncı adımımın başında omzuna dolma parmaklı bir el dokundu ve bu ellerin sahibi çimentocu nejat'tı evet evet bu oydu o dolma parmaklar, kahverengi bir kutup ayısını andıran o soluma yıllar sonra gerimi dönmüştü altıncı adımını iptal etti ve 126 derece arkasına döndü uzun ince bi adam kızım bu senden düşmüş demiş. Sıkıcı.
Maymush
 • Paylaş
Bir tek kitabını okudum: Beyoğlu Rapsodisi. Zekice kurgulanmış ama bir çok sayfasında gereksiz ayrıntılar buldum diyebilirim.
 • Paylaş
Eski bir polis olarak, vergisiz ve düşük kalite yani korsan satıcılara göz açtırtmadığını bildiğim bir yazar. Kitaplarını okumadım zira polisye hiç sevmem.
 • Paylaş
Polisiye roman türünde kitapları olduğunu duydum fakat henüz okumadım . Listemde.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

490 Görüntülenme15 Takipçi13 Yanıt