Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ahşap atölyeleri nasıl olmalıdır? Plan düzenlemelerinde nelere dikkat edilmelidir?

Bu konu hakkında tasarım yapan arkadaşlar yardımcı olabilirler mi?Düzenle
Babam marangoz.
Burada dikkat edeceğiniz iki ölçü grubu var; bir, malzeme ebatları,
plakaların boyutları, yerleşimi (183/366 en buyuk ebat bu arada) Bir de ahşabın boyu
(6 metreyi gecen zor bulunur ahşabı dikey koymak zorundasınız yoksa içindeki
öz suyu boşalmaz kurtlar yer) Plakada böyle bir durum söz konusu değildir,
çok çeşitli ebatarda mdf, sunta, suntalam, kontrplak ve türevleri mevcuttur.
Ayrıca söyleceklerim, makinaların yönünün dışarıya doğru bakması 180 m2 civarı yerlerde iyidir çünkü koyduğunuz plakalar ve yerleşim içerde tıkandığı anda dış mekana doğru kullanma olanağı sunar.
  • Paylaş
Bu konuda herhangi bir çalışmam olmadı ama aklıma iki farklı tipte ahşap atölyesi geldi. Birincisi piyasaya (oteller, konutlar, ofisler) üretim yapan ahşap atölyeleri, ikincisi ise sanatsal faaliyetlerde (heykel, rölyef, oyma, restorasyon, workshop, eğitim) bulunan atölyeler. İkisinin de mekansal ihtiyaçları birbirinden çok farklıdır. Birinci tipte atölyeyi daha çok boyutuna göre bir fabrikaymış gibi düşünmek gerekir. Üretim yapılırken kullanılan makineler ve bunların üretim aşamalarındaki ilişkilerine göre belirlenecek yerleşimleri, altyapı ihtiyaçları göz önünde bulundurulması gerekir. Ayrıca böyle bir atölyenin idari hizmetlere cevap vermesi için ofis alanlarına da ihtiyaçı olur. Tabiki içerisinde çalışan işçilerin ihtiyaçlarına cevap verecek fonksiyonları (yemekhane, soyunma birimleri, dinlenme amaçlı açık veya kapalı alanlar) da unutmamak gerekir.

İkinci tip atölye için daha özgür olunduğu düşünelebilir, ama gene de belli başlı makinelerin olacağını düşünmekte fayda var. Bu tip bir atölye de sosyal paylaşım alanlarının daha yoğun ve etkin kullanacağını varsayabiliriz. Her iki atölye için de malzeme giriş çıkışı, ziyaretçilerin, müşterilerin üretim alanları ile nasıl ilişki kuracakları tasarlanmalıdır.

Bu soruya alabileceğin en doğru cevapları buldupun örnekler ve kaynaklar dışında, bahsedilen tipte atölyeleri ziyaret edip, işletmeci ve kullanıcıları ile konuşmalarınla alabilirsin. Anketvari basit sorular hazırlayarak, onların da aklına gelmeyen aralıklar yakalayabilirsin.
  • Paylaş
1

Seyda Kartal, Cok tesekkür ederim, tasarlayacağım atölye de ahsap oymaya daha cok yer verdim.Kısaca anlatıcak olursam oymacılığın geleneksel ve güncel hallerini baza alıyorum yetiskin kesim icin geleneksel oymacılık genc nesil icin ise karikatür ve oyuncak atölyelerinin ortak özelliklerini bulunduran farklı bir atölye tasarlayacağım ic mekan etüdleri icin istanbulda hayal ahsap atölyesi vb atölyelerle karikatür atölyelerini gezeceğim

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

570 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt