Bilmek istediğin her şeye ulaş

AIDS anneden bebeğe bulaşır mı?

AIDS, bağışıklık sisteminin sisteminin çökmesine neden olan bir hastalıktır. Hastalıklar karşısında direnç oluşturamayan vücut ufak tefek rahatsızlıklarda yenik düşebilir. Kan ve kan ürünleri, sperm veya diğer cinsel sıvılar üzerinden insandan insana bulaşır. Ayrıca plasenta ya da süt yoluyla anneden bebeğine bulaşabilir.

Bulaştırma yolları gebelikte çok fazladır. Hamilelikte kan ve plasenta yolu ile bulaşır. Doğum esnasında kan yolu ile bulaşır. Emzirme esnasında anne virüsü taşıyorsa sütünde düşük yoğunlukta HIV bulunur ve bebek süt yoluyla virüsü edinebilir.

Ancak son zamanlarda doğuma yakın dönemlerde anneye ve bebeğe uygulanan antiretroviral ilaç tedavileriyle bebeğin virüse yakalanma riski azaltılabilmektedir.
  • Paylaş
HIV taşıyan ve tedavi görmeyen annelerin yaklaşık %30'u virüsü bebeklerine de verirler. Eğer anne yeni enfekte olmuş ise ya da AIDS'in ileri safhalarındaysa virüsün bebeğe geçme ihtimali daha yüksektir.
Virüsün anneden bebeğe geçmesi üç şekilde gerçekleşir:
1- Hamilelikte kan ve plasenta yolu ile
2- Doğum enasında kan yolu ile
3- Emzirme esnasında anne virüs taşıyorsa sütünde düşük yoğunlukta HİV bulunur ve bebek süt yoluyla virüs edinebilir.
Dünya genelinde yaklaşık 2.5 milyon çocuk HIV taşımaktadır. 2010 yılı itibariyle yaklaşık 25 milyon çocuğun AIDS nedeniyle öksüzkalacağı öngörülmektedir


BKNZ : tr.wikipedia.org/wiki/AIDS#Anne_s. C3. BC...
  • Paylaş