Bilmek istediğin her şeye ulaş

AIDS testi nasıl yapılır?

Aids hastalığına neden olan virüsün adı HIV (Human Immunodeficiency Virus) virüsüdür. Laboratuarda bu virüsün tanısı için anti hiv testleri yapılır. Teşhisi için kullanılan testler, hastanın kanında, HIV’e karşı gelişmiş olan koruyucu maddeleri saptamak amacıyla yapılır. Bu antikorlar ve antijenler, virüs vücuda girer girmez oluşmaz. Antikorların veya antijenlerin testlerle saptanabilir düzeye ulaşması, her kişide farklı zamanlarda gerçekleşir. HIV vücuda girdikten sonra 3 -12 yıl bulgu vermeyebilir.

ELİSA diye bilinen test sırasında, kanda, hastalığa sebep olan mikroba karşı gelişmiş olan antikorlara bakılır. Bu test yalnızca hiv için değildir. Anti hiv testi ile şüpheli kişi iki ile üç ay sonra tanıya ulaşır. Bu nedenle şüphe duyup yaptırdığınız testin negatif çıkması her zaman doğru olmayabilir. Ya da pozitif çıkması kesin olarak aids olduğunuz almanına gelmez. İkinci bir test daha yapılır ve o da pozitif çıkarsa o zaman aids taşıyıcı olabilirsiniz.

En yaygın testler p24, Anti-HIV, Combo testleridir. p24 testi için; Kanda antijene bakılır. Şüpheli temastan 2,5 hafta sonra test yaptırmak gerekir. Anti- HIV kesin sonuç veren testtir. Kanda antikora bakılır. Şüpheli temastan en erken 2 hafta sonra test yaptırmak gerekir. Şüpheli temastan 3 ay sonra elde edilecek negatif sonuç kesin olarak kabul edilebilir. Combo testi için;Kanda hem antijene hem antikora bakılır. Şüpheli temastan 3 ay sonra elde edilecek negatif sonuç kesin olarak kabul edilebilir. Günümüzde en yaygın kullanılan ve güvenilir testtir.

AIDS
  • Paylaş