Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aikido ve Karate arasındaki farklar nelerdir?

Bu cümleye 'şiddetle' karşı çıkmak durumundayım: 'Aikido'nun temel ilkesi dövüş sanatının temel kavramına dayanır: rakibini öldür!'

'Doğayla uyum yolu', herkes ve her şey doğa ile birdir, birine saldırmak, kendi kendine saldırmaktır der. Size saldırarak doğadaki uyumu bozmaya niyetlenen biriyle çatışmak yerine, onun enerjisini ona karşı kullanıp, onu etkisiz hale getirmeyi öngörür.

Saldırgan ne kadar şiddetliyse, karşılaştığı tepki de o kadar şiddetli olur, ama bu kendi enerjisinden kaynaklanır. Evet saldırganın bir uzvunu kırarak ya da onu öldürerek de etkisiz hale getirebilirsiniz, ama o zaman Aikido'nun felsefesini hiçe saymış olursunuz. Asıl hedef, ona zarar vermeden bu eylemi gerçekleştirmektir.
  • Paylaş
Aikido ve Karate-Do'nun her ikisi de Japon kökenli savaş sanatlarıdır. Tabii ki her ikisi de yıllar içerisinde modernize edilmiş ve günümüzde modern sporlar haline gelmişlerdir. Her ikisi hakkında biraz bilgi verirsem, aradaki farklar anlaşılabilir:

Aikido daha çok vücudun eklem yerlerine yapılan müdahaleler ile minimum kuvvet uygulayarak rakibi etkisiz hale getirmeye yöneliktir. Temelinde rakibin gücünü kullanmak yatar. Aikido'nun müsabakaları yoktur. Müsabakanın olduğu yerde hırs ve egonun olduğunu kabul ederler. İnsanın tek rakibin kendisi olduğu üzerine durur ve ruhsal anlamda kendilerini yenmek üzere çalışırlar.Karate ise silahsız olarak yapılan bir savunma sporudur. El ve ayak teknikleri hem savunmada hem de saldırıda ağırlıklı olarak kullanılır. Sportif müsabakaları yapılmaktadır ve ülkemiz dünya genelinde önemli bir yere sahiptir. Elbette ki kişinin hem fiziksel, hem zihinsel hem de ruhsal gelişimini temel alır.
  • Paylaş
Her ikiside dünya çapında uygulanmakta olan popüler dövüş sanatlarıdır. Aikido " yumuşak" dövüş sanatı, karate ise "sert" dövüş sanatı olarak sınıflandırılır. Buna rağmen ikisi arasında çok fazla benzerlik de vardır.

Aikido

Bir sürü insan Aikido'nun pasif bir dövüş olduğunu düşünür, ancak çok tehlikeli bir tekniği vardır. Aikido'nun temel ilkesi dövüş sanatının temel kavramına dayanır: rakibini öldür !

Bir Aikido eğitmenine göre, nasıl düşeceğini ve atılacağını bilmeyen eğitimsiz bir kişi çok kolaylıkla, boynu ve sırtını kırabilir ve eklemlerine zarar gelebilir. Diğer bakışla karateyi sert olarak değerlendirdiğimizde, aslında zihinsel ve teknik anlamda yumuşak bir hali olduğunu da görmüş oluruz.

Aikido

Başlangıçta bir karate öğrencisi temel yumruk çalışarak kas gücünü yükseltmelidir. Daha sonra sağlaması gereken şey yumrukları ile vücudu arasındaki uyumdur.

Karatede yumuşak ve sert stil : Yumuşak stil için önemli olan şey sürat ve inceliktir.Sert stil için önemli olan şey ise vuruş gücünün artırılmasıdır.

Aikido'nun bie felsefesi vardır. Aikido da uyum (ai) ve enerji (ki) yolu (do) olarak Türkçe'ye çevrilebilir.

Aikido'da yeni başlayan biri başlangıçta kendisine teknik yapıldığında nasıl tepki vereceğini ve nasıl düşeceğini öğrenmek zorundadır. Ancak ilk başta bahsettiğimiz rakibin düşmeyi bilmediğinden ölebilme ihtimali ve Aikido'nun felsefesi pek bağdaşmaz. Çünkü önemli olan burada karşındakine zarar vermek değildir. Turnuva yapılmaz, öğrenciler gözlemle tekniklerini geliştirmeye uğraşırlar.

Aikido teknikleri kare üçgen ve dairesel hareketlere dayanır. Yeni başlayanlar kare teknikle başlayıp daha sonrasında üçgen ve daire ile devam ederler.

Yukarıdaki tanım ve anlatımlara göre Karate ve Aikido farklı tanım ve yorumlara sahip olsada, teknikleri çoğu zaman aynıdır. Hatta farklı düzeylerdeki teknikleri bile benzerlik gösterir.

İlk düzeyde öğrenci hareketlerini ve rakibinin hareketlerini kontrol edebilmelidir.
Rakibi atağa geçtiğinde kendisi de ona vurabiliyor olmalıdır. Bir sonrakiseviyede ise rakibini etkisiz hale getirebiliyor olmalıdır. Son olarak ise her ikisinde de Dövüşçü zihinsel olarak hayatını geride bırakarak başlamalıdır. Buna Japonyada " bilinçsiz düşünme hali" denir.

Aslında aralarında farktan çok benzerlik olduğunu böylelikle görmüş olduk, ama aralarındaki en temel fark Aikidonun daha yumuşak bir dövüş sanatı olduğu gerçeğidir. Bir kez, öncelikle karate için sert yumruklara sahip olmanız şart.

  • Paylaş