Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aile hekimliği nedir?

Şimdi yazının sonucunda sorgulamadan bakayım dedim de benim doktorum yanlış iğneden vukuatlı çıktı. Bende şans ne gezer zaten... Nasıl değiştirebilirim aile hekimimi ?
 • Paylaş
aile hekimliği bi dokturun belli bölgelerdeki insanların sağlık problemlerini karşılmaya çalışan kişlerdir.
 • Paylaş
rahatsızlandığın zaman ilk önce aile hekimine gidiyorsun durumuna göre o seni yönlendiyor poliklniklere. eğer doktorunuzu beğenmesseniz 3 ay sonunda değiştirme hakkı varmış bu kadar biliyorum bende bana da gereksiz gibi geldi sağlık ocağından farkını anlayamadım
 • Paylaş
aile hekimi bir kişinin birinci basamak sağlık hizmetlerinden faydalanacağı devamlı doktorudur. yani bir kişi hastalandığında önce kendi aile hekimine gider. aile hekimi kendi donanımı dahilinde sorunu çözebilirse tedavi eder. kendi imkanlarını aşarsa bir üst kademeye sevk eder. bu sistem düzgün işlerse faydalıdır. hastanelerin yükünü hafifletir. ayrıca hastalar da sürekli aynı doktor tarafından takip edildikleri için daha iyi tedavi alırlar. aile hekminizi kendiniz seçebilir memnun kalmazsanız değiştirebilirsiniz.
 • Paylaş
Aile hekimleri aile hekimliğinde uzmanlıklarını yapan arkadaşları üzen bi konudur ayrıca 7 bin lira maaş aldıklarını duydum 7 bin çok içim sızladı teşvik politikasımıdır bu nedir ?
 • Paylaş
sosyal güvencen olmasa da gidip muayene olabileceğin sağlık ocakları , basit kan tahlilleride yapılıyor , herkesin bir doktoru oluyor , annemin doktoru hep izinli , kapısında daima bugün yokum size ayse hanım bakacak türden yazılar var , izinli olmadığı günlerde de saat 16.00 dan önce tıbbi mümessil kabul ediyor , o mümessiller 45 dk kalıyor , annemi ilaç yazdırmaya götürmek bir işkence . abartmıyorum her seferince 3 dk lık iş için 50 dk bekliyorsun . bu arada annem tıbbi mümessilleri azarlıyor , sıra kapma yarışında olanları azarlıyor , offfffffff yani kabus gibi , birde bu doktorlar orayı kendi klinikleri gibi işletmek zorunda olduklarından yakıt parasını bile kendileri ödedikleri için soguktan donuyorsun sırada beklerken . ama şimdi doktorlar daha iyi kazanıyorlarmış diye duydum onlar için iyi heralde
 • Paylaş
Annenize geçmiş olsun...
 • Paylaş
herkezin doktoru kendine olayı
 • Paylaş
hheryerde aynı değil sanırım benim drum beni arıyo bile bu biraz sorumluluk meselesi durumunda tabi
 • Paylaş
tesekkür ederim
 • Paylaş
:) mantık doğru yalnız Blent bey ayrıca fornarina annenizin dr unu şikayet edebilirsiniz bunu biliyomuydunuz sırf bunun için kullanılan bi dahili numara var
 • Paylaş
il sağlık müdürlüğüne başvuru dilekçe olayı falan olması lazım
 • Paylaş
şikayet edilebileceğini biliyoruz da adam 2 blok ötede oturuyor , annem de 73 yaşında ve utanıyor ve görünce unutuyorum aslında çok iyi bir insan diyor :), bir de bu ilaç yazdırma olayında tam bitmeden ilaçları vermedikleri için tıp fakültesinden raporlu olmasına rağmen ilaç çeşitliliği yüzünden 15 günde bir götürüyorum . Bülent bey doktorların tv lerde söylediği gibi 2000 kişiye falan bakmıyorlar , zaten doktora giden bir millet olmadığımız için bizimkine 2400 kişi kayıtlıymış şu ana kadar sadece 700 kişi başvurmuş
 • Paylaş
Off bir sürü prosedür! Gene özele yediricez paraları anlaşılan...
 • Paylaş
haklısınız tabi :) sevgiseli prosedür diyip geçiştirmemek gerek yapmıyosa işini alıyosa 7000 lira şikayet etmek hakkındır uzun vadede başkasına vereceği zararı da düşünmek lazım
 • Paylaş
1

Sevgiseli, Zaten eski oturduğum semtten bir doktor vermişler bana iyiki yeniledim ikametgahımı sistem kendini yenileyememiş ama nedense!

Merhaba , Sizden gelen bildirimlerle bir sıkça sorulan sorular kısmı hazırlayayım dedim. 1- Aile hekimi kaç aileye bakar ? Bir aile hekimine düşen kişi dağılımı ortalama 3.500 civarıdır. Aile hekimleri 4.000 kayıtlı kişi kadar kişi başına performans ücreti alır. Bunun üstü sayıda alacağı ücrette bir değişiklik olmaz. 2- Aile Hekimimi nasıl değiştirebilirim ? Aile Hekiminizden memnun değilseniz ya da ikametgah adresiniz uzaksa arzu ettiğiniz bir Aile Hekimiyle görüşerek konuyu anlatabilir, onların sizlere verecekleri formları doldurarak o hekime kayıt olabilirsiniz. 3- Aile Hekimi kaç para alır ? Aile hekimliğinde performans sistemi vardır. Belli bir baz ücret ve kayıtlı hasta sayısı, baktığı hasta sayısı, aile planlaması performansı bunların hepsi değerlendirerek ay sonunda hakettiği ücret hanesine yansır. Maaş almazlar ücret alırlar. Aile sağlığı merkezlerindeki herşey ya devlet tarafından onlara kiralanır ya da kendile satın alırlar. Personellerinin ücretlerini kendileri verirler. Elektirik, su, doğalgaz, kağıt, kırtasiye, aklınıza gelecek tüm ihtiyaçları onlar karşılarlar. 7000 bin lira telefuz ediliyor bu doğru değil. 3- Neden çok bekliyorum. Sistem henüz oturmadığından beklemeler yaşanabiliyor. Eskiden hekimler kayıt yapmak zorunda değildi reçeteye ilaçları yazıp 2 dakikada hastayı gönderiyordu.Şu an tüm gelen hastalar hakkında veri tabanını bilgi girişi yapılıyor.Yeni kayıt olacak bir hasta için bu işlem yarım saati bulabiliyor. Kimi zaman sistem ağır da çalışabiliyor. Fakat bu zamanla tüm kayıtlar girilene ve sistem iyileştirilene kadar düzelecek ve doktorunuz artık sizgeldiğinizde sizin tüm kayıtlarınızı hastalıklarınızı kullandığınız ilaçları görebilecek. Doktorunuz sizi daha iyi tanıyıp size daha iyi hizmet verebilecektir. 6- Tıbbi mümessiller Aile Sağlığı Merkezlerin'de ne yapıyor. İşlerini yapıyorlar, para kazanıyorlar ve kazandığı paralarla geçimlerini sağlıyorlar. Türkiye de onbinlerce vasıflı Tıbbi Mümessil olan genç arkadaşlarımız var. Bunların çoğu üniversite mezunu. Maalesef günümüzde doktoruna eczacısına saygı duymayan aldıkları maaşı eleştirip azarlarcasına hizmet bekleyen nesil işini yapmaya çalışan tıbbi mümessil arkadaşlarımıza da aynı saygısızlığı yapıyorlar. Tıbbi mümessiller sürekli aldıkları eğitimlerle yeni kilink çalışmalar , yeni çıkan ilaçlar, tıbbi içerikli sunumlarla hekimlerimizin hastalara daha güncel tedavi yaklaşımları sunmaya yardımcı oluyorlar. Tıbbi mümessiller ihtiyaç sahibi olan hastalar için numuneler bırakıyorlar, daha konforlu bir sağlık hizmeti alabilmeleri için sponsor oluyorlar. Tıbbi mümessil hastanın vaktini almıyor çünkü doktor zaten hastasıyla ilgileniyor.
 • Paylaş
kendimde satışta olan birisi olarak tıbbi mümessillere üzülürüm çünkü soğuk satış zaten yorucudur bir de üzerine gelen vurur giden vurur . ama tıbbi mümessil var tıbbi mümessil var doktor var doktor var . ben 45 dk mümessilin çıkmasını bekliyorsam burada mümessil değil doktor hatalıdır . eğer 73 yaşında bir kadın ilacını yazdırmak için ayağa kalktığında bir dk ben birşey sorup çıkıcam derse ve yine içeride 20 dk kalırsa hem doktor hem mümessil hatalıdır . ilaç sektörünü çok çok çok iyi bildiğim için tıbbi mümessillerin başlarındaki yöneticileri tarafından çokta masum yetiştirilmediğini de çok iyi biliyorum .
 • Paylaş
1

Sezgi Bingül, Tıbbi mümessilerin iş yerinde hekimlere çalışması etik değildir.Bu mesleğin kaldırılması da uygun olur.intenet çağındayız.Yeni bir ilaç çıkmışsa posta ile e-posta ile bildirebilir.

bedavadan maaş almaktır.
 • Paylaş
1

Sezgi Bingül, yani evlerinde yan gelip yatarak mı alıyorlar?

Aile hekimimi çok seviyorum. Beni ilk ve tek kez 1 ay önce gördü ve bir haftada verdiğim 1,5 kiloyu bile farkedip "Zayıflamışsın" dedi :))
 • Paylaş
vay beee benim dr da hala reprezantla devam eden anlaşmaları yüzünden beni x marka ilaca boğmak istiyo
 • Paylaş
Benimki bugün götürdüğüm reçetede adını bile bilmediği bir ilacı yazdı benim için sağolsun ya! :)
 • Paylaş
aferin dr a
 • Paylaş
Benden de bir aferin aldı. :)
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1913 Görüntülenme10 Takipçi23 Yanıt