Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ajax işlemlerinde server'a gönderilen form datası neden serialize edilir?

mesela; data : $("#formdata").serialize()Düzenle
JQuery post esnasında object, array gibi gönderim yapamıyor, gönderimlerini string ve string benzeri yöntemlerle gönderiyor serialize etme olayıda object ve array verileri stringmiş gibi hazırlayıp göndermemize olanak sağlıyor bu nedenle serialize ediliyor gönderilirken :) aciklayabildiysem ne alâ :)
  • Paylaş
. Serialize jquery nin fonksiyonudur. Javascrpit fonksiyon parametresi olarak basit veri tiplerini kullanabilir. Dolayisi ile html form alanlarini . Serialize ile string e cevirmek gerekir. Yuzlerce yazilimcinin gelistirdigi "gelistirme" ortamlari icin ha bire tip donusumu yordamlari ile ugrasmak kacinilmazdir.
  • Paylaş
JQuery'nin form.serialize fonksiyonu form gönderildiğinde gitmesi gereken veriyi sunucunun problemsiz olarak anlayacağı hale getirir. api.jquery.com/serialize/ adresindeki demo çok güzel bir örnek. HTTP protokolünün gerektirdiği bir işlem bu.
  • Paylaş
Serialize işlemi zorunlu değildir. Fakat serialize metodu gönderilen formdaki tüm dataları tek bir seferde almak ve backend işleminde post datası olarak kullanılmak üzere istenilen formatta gönderilmesine yardımcı olur. Aksi takdirde tüm form elementlerinde dataları almak için teker teker uğraşmanız ve onları post metodunda kullanılabilmesi için uygun formatta birleştirmeniz gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

239 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları