Bilmek istediğin her şeye ulaş

Ak Parti iktidarı döneminde Türkiye zenginlemiş midir? Nedenleriyle yazabilir misiniz?

Akp dünyada ekonomik göstergelerin algılanma ve yorumlanmasındaki modern yaklaşımların kabul gördüğü bir dönemde iktidar oldu. Bunu da iyi kullandı özellikle kemal dervişin çizdiği ekonomik planı 2010 yılına kadar uyguladı 2010 dan sonra elinde kemal derviş kalitesinde ve vizyonunda insan olmadığı için, 2010 dan sonra herşey değişti tam ekonomi düzelecek derken medya tarafından yanıltıcı verilerle makyajlı bir ekonomi sunuldu halka. Örnek yıllık bazda cari açık artarken önceki yılın o ayına göre düştüyse cari açık düştü diye abuk subuk haberler servis edildi, böyle yüzlerce algısal örnek verilebilir. 2002 ye göre daha çok borçlu, daha az üreten, daha fazla ithalat yapan, 750 milyar dolar dış borcu olan, iki günde döviz fiyatları %10-20 değişebilen istikrarsız ve kötü yönetilen bir ekonomide olumlu bir taraf göremiyorum ben. Halk daha fakir, daha muhtaç.
  • Paylaş
2

Serkan Aydın, Yanlış mı anladım yoksa Kemal Derviş'i övdünüz mü?

Hakan, Tam bir övgü sayılmaz 2001 yılında yaptığı 10 yıllık plandan sonra Akp nin bunu sürdürecek kalitede ekonomi planı üretmediğini söyledim. Salt Bu açıdan bakarsak bir nevi övgüde sayılabilir.

Gelişen teknoloji, ülke çapında yeni gelir kaynakları, artan vergiler, özelleştirmeler ve daha pekçok duruma rağmen ülke zenginleşmeden öte, git gide daha da fakirleşmekte. Alım gücü git gide azalmakta. Kişi başı gelir artmış gibi gösteriliyor ancak çalışan kesimin büyük kısmı asgari ücret ile çalışıyor, hatta asgari ücreti bulamayanlar da mevcut. Bu nokta da zengin kesim zenginliğine zenginlik kaçarken alt kesim alım gücünü kaybetmeye devam ediyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

254 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt