Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akciğer kanserinin altında yatan gerçek neden bilinmediğinden mi tedavi edilemiyor?

Nedenler büyük ölçüde biliniyor. En önemli sebep sigara tabi ki ama sigarayla ilişkili olmayan akciğer kanserleri de var. Yani hiç sigara içmeyen bir insan da akciğer kanseri olabilir. Asbest, silika gibi maddelerin teneffüs edilmesi de etkenler arasında sayılabilir. Meslek hastalığı sonucu görülen formlarda var; kot taşlayıcıları, uzay sanayide çalışanlar, madenlerde çalışanlar vs. Başka bir kanserin de sıçraması sebepler arasındadır. Ailevi olarak genetik yatkınlıkta keza öyle. Genelde semptomlar ileri evrede çıktığı için geç kalınmış oluyor. Dolayısıyla ne kadar geç yakalanırsa tedaviden fayda ve yaşam kalitesi o derece düşüyor.
  • Paylaş
Akciğer kanseri erken evrelerde yakalandığında tedavisi mümkün, genellikle geç evrelerde teşhis edildiğinde tedavi edilemiyor, nedeni %85 oranında sigaradır, yani aslında nedeni de biliniyor.
  • Paylaş
Hangi koşullarda akciğer kanseri ameliyatını öneriyorsunuz?
  • Paylaş
Akciğer diğer organlar gibi hücreleri yenileme yetisine sahp değil diye biliyorum yani hasar gören baloncuklar sönüyor ve tutulma yüksekse yani ileri evrelerde akciğer zaten görevini yapacak halde olmuyor. ameliyattan sonra uzun süre yaşayan tanıdıklarım oldu özellikle erken evrelede ama organın tam olarak tedavi olması şuanda sanırım mümkün değil  buda akciğerin kendi yapısı sebebiyle oluyor.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

927 Görüntülenme1 Takipçi4 Yanıt

Konu Başlıkları