Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akdeniz anemisi nasıl bir hastalıktır?

Genetik bir hastalıktır ve genelde Akdeniz bölgesinde çok olur. Türkiye için özellikle Mersin Tarsus bölgelerinde sık görülür. Kötü bir hastalıktır çoğu zaman ölümle sonuçlanır ve ölüm yaşı genelde 27 ve bu yaşa yakın yaşlarda gerçekleşir. Kanda demir yükselmi olur. Çapraz geçen bir ahatsızlıktır. Yani ; anneden erkek çocuğa ya da bababdan kız çocuğa şeklinde. Ve kişi, bu rahatsızlığı çapraz geçişlerden almışsa ozman hastalığın ciddiyeti daha çoktur. Anneden kız çocuğa ya da babdan erkek çocuğa yani düz bir geçiş varsa ; hasta uzun süre yaşayabilir ve kötü etkilerini çok yaşamaz.
  • Paylaş
Akdeniz anemisi, Akdeniz kansızlığı ya da tıptaki adıyla Talasemi; Akdeniz ülkelerindeki ırklarda görülen, doğacak çocuğa anne-babasından ”Beta Talasemi” geninin kalıtımsal olarak geçen bir tür “kansızlık” hastalığıdır. Anemi (kansızlık) oluşmasına neden olan etmen, kanda alyuvarların yapısında yer alan “hemoglobin” molekülünün yapısındaki bozukluktur.
  • Paylaş
Ben biliyorum elbette fakat, halk arasında ne kadar biliyor bunu merak ettim. İsim benzerliği olan hastalıklarla karıştırılabilen ve geç farkedilebilen bir hastalık. Meslek grubu dışındaki arkadaşların daha çok cevap vermesini isterim.
  • Paylaş