Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akıcı bir şekilde düşündüklerini düzgün bir biçimde aktarma nasıl geliştirilebilir?

Surekli yazi yazin ve bu yazdiklarinizi objektif bir sekilde yukses sesle okuyun. "Ben yazamam" kayginiz varsa bunu hemen bir kenara atin. İlkokul siralarinda bike tek cizgili okul defterlerine gunlukler yazmis bir nesiliz biz.
surekli yazdiginiz zaman yazim ifadenizin guclendigini farkedeceksiniz. Ve bu yazilari okumakla da onlara ses vermis, konusma ifadesi olarak da farkinda olmadan kendinizi gelirtirmis olacaksiniz. İnanirsaniz yolu zaten yariladiniz. Bol sanslar.
  • Paylaş
Çok okuyarak... Okuduklarını anlayarak ve içselleştirerek hayatında kullanabilmek... .
  • Paylaş
1

Emre Kaya, bana göre hayalinde canlandırarak ve aynı zamanda o hayali yaşayarak yazıya dökmektir...bir nevi sanki karşında biri var ve ona yüzyüzüne konusuyorsun ve anlatıyorsun bir nevi konuşma metni hazırlamadır.... edebiyatın süslü terimlerinden kaçarak düzgünce aktarmamızı ve gerektiği yerde argo kullanmamız gerek bu yüzden düzgün olmasına pek gerek yoktur eger düşüncelerimizi akıcı bir şekilde ifade etmek istiyorsak ...... =))))

Okuyarak... Hem de çok okuyarak.
  • Paylaş
Okumak iyi güzel de bence dışa aktarmak istediğiniz için bu yetinizi, düşüncelerinizi, varsa sizi yargılamayacak yakınlarınıza anlatarak ve yazarak geliştirebileceğinizi düşünüyorum.
  • Paylaş
Etrafınıza anlatmak ve söylemek istediğiniz şeyleri söylemeden hemen önce içinizden tane tane düşünün ve sakin bir şekilde karşınızdakine aktarmaya çalışın. Çok basit ama etkili bir yöntem. Zamanla artık hiç aktarma güçlüğü çekmeyeceksiniz.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

644 Görüntülenme9 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları