Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akıllı biri mi yoksa zeki biri mi daha az zarar görür hayatta? Fark nedir sizce?

Bence zeki insan daha çok zarar görür. Hiçbir şey olmasa onu anlayacak adam olmaz etrafında. Ayrıca akıl oyunlarına ayıracak zamanı yoktur. O başka şeylerle meşguldür. Onlara vakit ayırmanın zaman kaybı olduğunu bilir ama bu sefer de yalnızlaşır. Yine mutsuz olur. . Acılar hep ona :)
 • Paylaş
Akıllı biri daha az zarar görür. Belki zeki biri kadar cesur ve atak değildir ancak durum ve koşulları analiz eder ve kendini korumasını daha iyi bilir.
 • Paylaş
1

Ahmet Caner Sönmez, Teorikte tam katılmamakla beraber pratikte geçerliliğine diyecek sözüm yok. : )

Bana göre akıl daha geniş perspektifte düşünür zeka ise anlık düşünür ve akıl öğrenmek ile gelişir ama zeka gelişemez. Bu durumda akıldan az nasibi olan daha çok zarar görür çünkü geleceğimiz ile ilgili önemli kararları akıl ile alırız. Bu kararlar hayatımızı sonuna kadar etkileyecek kararlardır.
 • Paylaş
Bence akilli biri. Cunku akilli insan zeki insana gore pratiklik konusunda daha hizli cozumler gelistirebilir. Zeki biri sadece yanitsal sorulara karsi gelismistir.pratik degildir gibime geliyor.
 • Paylaş
Öncelikle akıl ve zeka arasındaki farka bakacak olursak eğer; zeka beyin gücünü, kavramları kavramdaki ustalık ve çevikliği ifade eder. Zekayı iyiye ya da kötüye kullanabilirsiniz; nötr bir kavramdır. Akıl ise sağduyuyu, isabetli karar verebilme yetisini çağrıştırır; doğru ve mantıklı, vicdana uygun hareketler sergilemeyi öngörür.
Hangisi daha az zarar görür dediğimizde de mantığın olduğu yerde zarar görmenin daha az olacağını düşünüyorum.
İnsanları Hayvanlardan ayıran akıldır. İnsan akıldan uzaklaştığı zaman, hayvan ortaya çıkar
Epictetos
 • Paylaş
Zeki bi insan bu soruya cokta cvb vermez ama akıllı insan
yazarda yazar:)))
 • Paylaş
2

Ahmet Avcı, O yüzden ''akıllı olmak'' daha makbuldür.Keskin sirke hesabı...

Mesutkyavuz, işte yazarda yazarlar:))

Bu soruyu neden böyle olumsuz bir bakış açısıyla sormuş olduğunuzu anlayamadım ama akıl zekayı kapsarken zeka aklın sadece bir parçasıdır. Akıl, zeka dediğimiz nesnel zekanın yanı sıra bolca diğer zeka türlerini (inploid.com/t/zeka-turleri-nelerdir/365... ) de içerir. Dolayısıyla akıllı birinin zarar görme ihtimali sadece nesnel zekaya sahip olan zeki insandan daha azdır. Yalnız soruda cidden çelişki var. Akıllı biri zaten zeki biridir.
 • Paylaş
Zarar görmekten kasıt ne ona bağlı bence?
 1. Eğer zarar görmek hayatın çıkardığı zorluklar karşısında mantıklı çözümler bulamamaksa: akıllı biri daha az zarar görür. Zeki insan sayısal veya mantıksal şeylere hızlı tepki verir ama akıllı insan bu işi pratiğe dökmede daha yeteneklidir. Birikimlerini çıkan zorluklara göre modifiye ederek zorluklar karşısında bir çözüm geliştirir. Her detaya göre bi çözüm bulabilir. Sonuç olarak eğer zarar görmemek zorluğa çözüm bulmaksa zarar görmez.
 2. Ama bana göre zarar görmek zorluklara çözüm bulmak değil de daha çok mutsuz olmaktır. Mutsuzluk insana zarar verir. Eğer zarar görmemeyi "mutlu olmak" olarak kabul edersek, bu durumda da zeki insan daha az zarar görür. Zeki insanın işi pratiktir. Derdi tasası yoktur, hayatı çok sallamaz. Zorluklarla karşılaşıldığı zaman akıllı insan belki çözüm bulur ama çözümü ararken kendisini strese sokar, çabalar durur. Sonuçta çözümü bulduğu için zarar görmez ama çözümü ararken zarar görür :). Öte yandan zeki insan, çözüm onu strese sokuyorsa detayları düşünmez, sonuçlarını düşünmez sadece pratiktedir onun işi, çözüm olmadığındaki sonuçları umursamaz. Sonuçta stress yaşamaz ama çözümüde olmaz.

ÖZETLE: kasıt çözümse akıllı insan, mutluluksa zeki insan daha az zarar görür... ...
 • Paylaş
Zeki biri daha az zarar görür çünkü her durumda bir çıkış yolu bulur zekasıyla ya da amaca giden her yol mübahtır diye uyanıkça davranabilir, duruma göre strateji geliştirebilir. Akıllı ise, daha cok arastırır, karardan once daha cok zaman ve para harcar. Tüm kurallara uymaya çalıştığı için gidişat kendisinden çok çevreye bağlıdır. Risk almadığı için acil hamlelerde temkinli davranır ve geride kalır. Kaybetmesinin mantıklı bir açıklaması vardır, en büyük zararı da geriye dönüp baktığındaki 'keşkeler'dir. Yoksa maddi zararlar çok da önemli değil şu hayatta.
 • Paylaş
"Hayatta daha az zarar göreyim de yaşayayım. " fikrinden en uzakta yaşayan hangi insansa (akıllı ya da zeki farketmez) o kazanır.
 • Paylaş
Normal koşullar durumunda,
akıllı bir insanın hayat fonksiyonu;
f(t) = c ( c > 0 ve sabit ) ise
zeki bir insanın hayat fonksiyonu;
f(t) = sin(t) + c dir.
 • Paylaş
Zekiler duygusal olur o yüzden bende akıllılardan yana oyumu kullanıyorum : /
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

474 Görüntülenme15 Takipçi13 Yanıt

Konu Başlıkları