Bilmek istediğin her şeye ulaş

''Akıllı ev'' diye nitelendirilen konutlarda olmasını isteyip göremediğiniz özellikler var mı?

aslında en önemli şey,herşeyin geri donuşumunu sağlayabilmek..kapitalizmin artıklarından bahsetmiyorum ama mesela yağmur suyunu diek depoya aktaran bir sistem olaibir.ama o depo ki sadece wc için kullanımda olacaktır..güneşi neredeyse her şekilde görecek bir açık ev yapılması uygun olur..sadece gerekli olan eşyalar ortaya çıkarılacak şekilde yaılmalı...örneğin sabah yatak ya başka bir özellikte toparlanacak (koltuk-masa gibi) ya da kamufle edicektir..yer kaplamıcaktır..vs vs ..ama kapitalizmin artıklarından kurtulmak mumkun olmadığı için düzenli bir çöp sistemi de yapılaibilr..plastik,naylon,kağıt ve yemek artıklarını ayrı ayrı dizecek bir çöp kutusu ya da düzeenği...neyse çok sçmaladım... profosyonellere daha fazla karışmayım ben :)
  • Paylaş
Diğer akıllı evleri bilemem fakat kendimiz yıllar önce evimizi akıllı eve dönüştürmek için çalışmalar yaptık. Öncelikle akıllı ev demek (bana göre) yalnızca otomotik açılıp kapanan sistemler değil aynı zamanda evin enerji ihtiyacının da mümkün olduğunca doğal kaynaklardan sağlanmasıdır. Bu noktadan hareketle mühendis olmam ve bu tip konulara ilgi duymamdan ötürü önce rüzgar enerjisinden faydalanmak üzere rüzgar gülü projesi yaptım ancak sonucunda 500 watt enerji elde edebiliyordum. bunu da bir akü vasıtasıyla rüzgar olmadığı zamanlarda korumaya niyetliydim fakat bölge itibari ile kurtarmadığını söyleyebilirim. NEyse konumuza dönelim, öncelikle akıllı evlerde dediğimiz gibi enerji ihtiyacı az maliyetle karşılanacak sistemlerle beslenmelidir. Benim 2. tercihim Güneş enerjisi oldu. Daha sonra otomasyona geçtim, kapı-kilit sistemi, alarm, otomatik garaj kapısı, ev sinema sistemi, komutları algılayan bir merkez server, internete bağlı ev araçları gibi. Daha sonra Shangai Expo'ya katıldım, orada Almanların son teknolojilerini gördüm, hareket algılayıcı kumanda merkezleri, enerji sarfiyatını önleyen yalıtım sistemleri, yerin 10-15 mt altında dolaşan ısıtma boruları sayesinde belli bir sıcaklığa yükseltilen suyun az enerji ile tekrar ısıtılması, geri dönüşümden çıkan ev yapı malzemeleri, son model güneş enerji panelleri kaplı binalar vs. ve bu benim yeni yeni sistemler kurmama ve ufkumu açmaya yetti. Şu an kullandığım sistemlerle enerjiyi doğal yollardan maksimum verimlilikle elde edebilecek projeler geliştirmiş bulunmaktayım ancak ilk yatırım maliyeti fazla olduğundan hala bu miktarı düşürmenin arayışı içerisindeyim, bunu da bulduktan sonra piyasaya süreceğim. Saygılarımla, Aynı Fikirdeyim!
  • Paylaş
Vücut ısımı termal kamerayla ölçüp kalp ritmi tansiyon vs. parametrelere göre beni yatıştırcı ve dinlendirici bir müzik ziyafeti sunmasını çok isterdim yada istemezdim ama sonuçta bilirdiim olduğunu
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1113 Görüntülenme17 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları