Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akıllı telefon almak istiyorum ve en fazla 800 tl verebilirim. Nokia dışında alabileceğim en iyi telefon hangisi olur?

Asus Zenfone 5
General Mobile Discovery 2
  • Paylaş
Niye Nokia dışında ki? : D Piyasadaki en iyi akıllı telefonlar bu ara Windows Phone'lar. Şahsen ben kendime Lumia 920 aldım, ikinci el -kullanamadığı için satılmış- 700 liraya. Yok S5 miş iPhone 6'ymış, elimdeki 700 liralık telefon S5'i katlar dürer, iPhone 6'ya kafa atar. : D Sırf Wİndows Phone kullanamadıkları için insanlar yepyeni telefonları satıyorlar gidip iPhone'a 2000 3000 lira bayılıyorlar anlayamıyorum. Halbuki şu an Windows piyasada iOs'la tutarlılık konusunda burun buruna giden bir yazılım ve Android'den kat kat kat.....kat daha iyi. (Duydum ki Samsung Google'ı bırakıp Windows'la anlaşacakmış.)

HTC alan arkadaşlarım da genelde markayı "hayatlarının pişmanlığı" olarak değerlendiriyorlar biline.
  • Paylaş
11

Bazarov, Neymiş androidin bu kadar sorunlu tarafı?

Portakallı Ördek, Hani kullanmadan kötülemiyorum, 5-6 sene Android kullanıp android fangirllüğümü de yapmış insanım. En son artık arkadaşlarla S5'i, iPhone 5S'i ve Nokia 520(evet o sıralar en alt model telefonum vardı) karşılaştırdık ve sonucu şöyle;


En son çıkan telefonda bile iki üç uygulamada, kasma, donma, şişme yapıyor Android. iPhone'un hızı stabil ama ilginç bir şekilde donma gördüm, ama muhtemelen sebebi kullanıcıdan kaynaklanıyor. Hakeza WindowsPhone'da hız olarak iPhone gibi stabil. Ne eksik ne fazla. Bir buçuk senedir iki Lumia değiştirdim ve kasma donma yok.

Android'e Güncelleme geliyor, eee güncellemeden öncesi de aynı sonrası da aynı bu telefon yine kasıyor.
iPhone'u bilen billir 5.0 iyiyse 6.0 kötü çıkar sonraki iyi çıkar falan ama özünde zaten iyi bir sistem olduğundan en fazla "yok haritası sapıttı. yok uygulama bozuldu" falan oluyor. Tutarlı, güzel, çizgisini bozmuyor. Elindeki aletin performansını kötü etkilemiyor. Zaten çok çeşit olmadığı için iPhone'da yazılımı da onlara göre çıkarıyorlar.
WindowsPhone'lar Win8'le çıktılar. Masaüstüne benzer bir yapıda olduğu için insanların kafası karışıyor kullanamıyorlar ama aslında aşırı derecede basit bir sistemi var benim alışmam bir saat sürdü. Daha ilk çıkışını Win(le yapmasına rağmen performansı çok iyiydi ve çok az eksiği vardı. 8.1 güncellemesi geldi, önce yüksek modellere bir ay sonra da ram'i düşük modellere güncelleme geldi ve ilkindeki eksiklerin neredeyse tamamını giderdiler. Win10 çıktığında yine bütün telefonlara getirilmesi planlanıyor kademe kademe de olsa fakat bütün modellere yine geleceği açıklandı. En düşük modelde bile istikrarlı çalışmıyorsa çıkarmıyorlar güncellemeyi benim gördüğüm kadarıyla.

Android'de çok uygulama var ama aralarında işe yarayan sayısı toplamın 3'te biriyse yine iyi derim. WindowsPhone'da yavaş yavaş gelişiyor sonuçta daha 2-3 senedir piyasada olan bir yazılım, Android çıktığında da bu kadardı uygulamaları. Kullananlar uygulama kalitesizliğinden bahsedip Windows'a çemkirdiğinden markette siniri bozulabiliyor insanın ara sıra zira uygulamalar tamamen uygulama sahibi firmalara kalmış bir şey. Çıkarmıyorlarsa Windows'a bok atmanın mantığı yok. Kaldı ki eksik uygulamanın muadili uygulamalar çok başarılı. AppleStore'a lafım yok. Tek lafım "Ya arada ücretsiz güzel şeyler verin" olur herhalde.

Telefon yapısına gelirsek; Android kullanan marka çokluğundan bir şey söyleyemem. Tek söyleyebileceğim işte ne kadar iyi cihaz olursa olsun bir süre sonra kasma, ısınma, şişme yapması telefonun. iPhone malum dayanıksızlığıyla meşhur. Kusura bakmayın da ben bir telefona 2000 lira veriyorsam elimden kazara düşünce veya arka cebimdeyken oturunca kırılmamasını yamulmamasını beklerim. Nokia'nın kalitesi zaten belli -üstüne ben kendimi bileli CarlZeiss optik kullanıyor kameralarında, yıllar önce Nokia alma sebebimdi bu-. 3310 sağlamlığını Lumia serisinde de gösterdi umarım Windows'da bu sağlamlıktan ödün vermez -malum artık Lumia windows'un kendi markası oldu.-

Velhasıl aklıma gelenler bu kadar.

Bazarov, Bu uzuuun yazıyı okurken acaba telefonu ne yapmak için kullanıyor, niye bu kadar ciddiye alıyor diye düşünmeden edemedim. Sana küfür etsem bu kadar uzun cevap vermezdin herhalde. Teknik bir analiz olsa anlam verirdim de o da yok. Bir markayı namus gibi savunmak ya da tam tersi yerin dibine sokmak derdi nedendir anlam veremiyorum. Neden bu kadar önemli bunlar senin için?

Ben 3 farklı telefon ve versiyonla android kullandım ve herhangi bir sorun yaşamadım bu nedenle sormuştum soruyu. Ama sen bu kadar ciddiye alırken beğenmiyorsan haklısındır muhtemelen. Tamam android çok kötü. Sağol sağladığın değerli bilgiler ve analizin için.

Portakallı Ördek, Telefonunu bilgisayar gibi, her işini halletmek için kullanan biri olarak bu kadar ciddiye almam normaldir bence. Teknik analiz; hangi marka hangi modeli yazayım ben buraya. Doğal olarak şu an piyasada en çok konuşulan telefonları genel olarak değerlendireceğim. Birini savunup birini yerin dibine sokmak da derdim değil. 5 sene Android telefonla tecrübemden sonra deneyimimi özetledim gibi bir şey. (Samsung Galaxy Gio, Ace, Wave, S3 Mini, S4, Sony -adını unuttum) gibi modellerde problem yaşadım -ki S4 sahiplerinin çoğunluğu telefon bataryasının şişmesi ve bozulması gibi problemler yaşıyorlar- Ha her telefon için bu uzar da gider. E soru soran da "Şu marka dışında" deyip piyasadaki en pişmanlık telefon marakalarından birini yazarsa ben de ona göre değerlendirme yaparım.:)

Bazarov, Bak gel biz sana bir bilgisayar alalım, sen daha fazla canını sıkma bu telefon mevzularıyla, sonra sinirleniyorsun, sağlığına yazık :)
Ben telefonlar konusunda senin kadar bilgi sahibi değilim ancak işletim sistemlerini telefondan bağımsız da değerlendirmek lazım diye düşünüyorum. Hani senin söylediğine göre S4 ün kronik bir sıkıntısı varmış ya o android versiyonu bir tek o telefonda yoktur herhalde dimi. Muhtemelen telefonla da ilgili bir şeyler vardır.
Birine telefon tavsiye ederken ihtiyaçlarını da göz önünde bulundurmak lazım. En iyi modelleri ele alıp değerlendirmek mantıksız bence. Nokia'ya karşı durumu nedir bilmiyorum fakat HTC kullanıp da çok memnun tanıdıklarım var. Hatta bir fanboy tanıdığım da var. Çağırayım buraya kapıştıralım sizi :)

Portakallı Ördek, Ya lafım HTC'sine de değil harbiden. Ne diyorum Android'e laf söyle bildiğin orda öyle argümanlar yaratıp öyle bir savunurdum ki Android'den iyisi yok derdin. İki üç yıl öncesi bu ya. (Ha hala Android bir tabletim var o yüzden pek değişiklik olmadığını biliyorum) Yazılımsal olarak Android hiç bir değişim, gelişim göstermemeye ve elindeki canavar gibi cihazı bile güç olarak sömürmeye başladı. Hani şu an bir sıralama yapsam Android'i en sona atarım, fan'lıktan nerelere geldik. Herşeyi geçtim ben BlockPhone projesini bekliyorum marka olarak da. O çıkana kadar Lumia.:D

Bilgisayar konusuna gelirsek, ben o konuda da çok muzdaribim.:) İstediğim bilgisayarları almaya gücüm yetmiyor, gücümün yettikleri de bana yetmiyor.:) Ya isteklerimden vazgeçip, bir ultrabook, bir de yeni nesil oyun konsolu alıp ucuz yoldan halledeceğim, ya da yetinemeyip bilgisayar artı yeni nesil olmayan bir konsola yöneleceğim.:) Azap çekiyorum resmen.:)

Bazarov, Geçen gün babam bana söylediğinde sinir olduğum bir cümleyi şu an ben sana kullanacağım ama sen kesinlikle benden daha çok hak ediyorsun :) "Derdin bu olsun oğlum (kızım), allah başka dert vermesin"

Portakallı Ördek, Valla olan bütün dertlerimi halledip, düzenli bir hayata kavuştuğumdan, tek derdimin bu olması gayet normal.:)

Bazarov, İşin, eşin, araban olunca her şey hallolmuş olmuyor. Sen öğretmen olduğuna göre Maslow'un piramitini biliyorsundur. Üzgünüm ama seni bu derdinle fazla üst basamağa koyamayağız :)

Portakallı Ördek, "işim, eşim, arabam var, her şey halloldu." dedim de bir yerde ben mi kaçırdım? :) Maslow'un piramidine de aşinayım, ve buna rağmen "Evet şu an gerçekten tek derdim bilgisayarımın bozuk olması." demeye devam edebiliyorum.:)
Ah ah karşında tanımadığın bir insan için yorum yapabilmek ne kolay.:)

Bazarov, Vay ciddiye almaya başladık demek :) Neyse uzatmayayım zaten iyice konudan saptık.. Hadi hayatta başarılar dilerim. Tüm büyük ve önemli dertlerin hallolur umarım ;)

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

63 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt