Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akıllı telefonlar insanı sosyalleştiriyor mu yoksa yalnızlaştırıyor mu?

Her ikisi de.
Televizyon öncesinde de insanlar misafirliğe gittiğinde sohbet etmekteyken, televizyon hayatlarına girdikten sonra misafirlik=topluca televizyon karşısında bir programa odaklanmak oldu. Yani her ne kadar, iletişim azaldı insanlar artık birşey paylaşamıyor diye haykırılsa da, insanların yeni oyuncağı bu.
Sosyallik kattığı doğru. Bir çok insan bir çok aktivite takibini akıllı telefon sayesinde çok daha çabuk halledebilmekte. Ama masada ki 3-4 kişi buluşup, aynı anda telefona baktıklarında ne kadar gülünç göründüklerinin farkında değiller. Diğer mevzu da şu; akıllı telefonu kullanılması sorun değil. Sorun olan kısmı; karşısında bulunan kişiye saygısızlık edilip, telefona odaklanılması.Bu da bazı kimseler tarafından hoş karşılanmadığı için; paylaşım azaldığından, gitgide yalnızlaşacaklarının sinyalini vermekte.
  • Paylaş
Bu soruya kavramsal olarak yanıt vermek istiyor ve önemli bir şeyi eklemek istiyorum. Bu tür '"A nesnesi/eylemi/davranışı/düşüncesi" olumlu mu yoksa olumsuz mu etki ediyor? ' Tarzındaki sorulardaki "A" ve ilgili olumlu/olumsuz çıktı önemli değildir.

Bu tıpkı '"bıçak" yararlı mıdır, yoksa zararlı mıdır? ' sorusu kadar anlamsızdır. Bıçakla adam öldürürseniz; zararlı, ekmek keser ve yemek yaparsanız; yararlıdır.

Önemli olan nesne değil, nesneyi kullanan öznenin amacıdır.

Bu tür sorularla zaman kaybetmemek için kavramsal çerçevemizi genişleterek, kavramlar üzerinde tefekkür edebilme kapasitemizi geliştirmeliyiz.
  • Paylaş
Sorun telefonda değil ki, sorun kullanıcıdadır, eğer bir sorun varsa. Aynı soru radyo için de sorulmuştur, ileride başka bir teknolojik zımbırtı için de sorulacaktır, ama atomu inceleyen bilim insanının keşfinden bomba üreten de insan, enerji üreten de. Sonuçta bir ürün sadece varlığı ile sosyal bir yalnızlaşmanın temel nedeni olamaz, eşyanın tabiatına aykırı bir durumdur.
  • Paylaş

Bazen hepimizin şarjı bitsin ve oturup konuşalım diye sabırsızlıkla bekliyorum.Telefonlar sanal ortamda sosyalleştirip gerçek hayatta yalnızlaştırıyor ve gördüğüm kadarıyla çoğu kişinin sanal hayatı gerçek hayatından daha önemli.

  • Paylaş

Akıllı telefonlarda bir çok uygulama var insanlar daha çok cep telefonlarıyla vakit geçiriyorlar. Sosyalleşmek adına bir çok şeyi insanlarla paylaşıyorlar. Fotoğraflarını, bulundukları yeri, yediklerini ve içtiklerini, kimlerle konuştuklarını bile herkese açıyorlar. Dışarıdan bakıldığında çok sosyal olarak görülen bu insanların genelde toplum içine girdiğinde elinden telefonunu düşürmediğini görürüz. Yalnızlaşmaya doğru hızla ilerleyen bir haldeyiz kesinlikle..

  • Paylaş
Sanalda sosyal gerçek hayatta yalnız insan neslini yetiştiriyor bu güzel görünen şeytani teknoloji !
  • Paylaş
Telefon değil kullanım biçimi yanlızlaştırabiliyor : ) Aynı şekilde sosyalleştirebiliyor da : ) hayatı kolaylaştırıyor... Kolaylaşan hayatta kazandırdığı zamanı sosyal olarak değerlendirebilirsen sosyalleştirme özelliği olabiliyor : ) ) ) mesela işyerinde oturarak yapacağın işi telefonunla yapmaya başlarsan tabiii çalışma saatlerinde katı değilse dışarıda daha çok vakit geçirecek zaman kazanabilirsin
  • Paylaş
Bence kişinin Akıllı telefonu nasıl kullandığına bağlı. Yani Allah 'on verdiği nimeti tanımlarken şu örneği verirler ya;
- Ateş yararlı mıdır? Zararlı mı?
- Eğer Ateşi yemek pişirmek ve ısınmak için kullanırsan yararlı, ama elini uzatır yakarsan zararlı.

Bence cep telefonları da Allah'ın bir nimeti, faydalı işlerde; günlük hayatımızı düzenlemede, iletişim kurmada, işimiz ile ilgili gelişmeleri takip etmede kullanır, en sosyal adam sensin.

Ama vaktini gereksiz oyunlar ile gereksiz muhabbetler ile gereksiz uygulamalar ile ekranın kölesi yaparsan işte o yalnız insan sensin.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1153 Görüntülenme10 Takipçi8 Yanıt