Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akımın şiddeti nedir?

Lütfen Yardım Edin bulamadım :(Düzenle
Belirli bir yüzeyden, 1 saniyede geçen yük miktarına denir.
Andre Marie Ampere anısına birimi Amper olarak belirlenmiştir. Eğer yüzeyin içinden 1 saniye içinde 1Coloumb'luk yük (elektron veya iyon) geçerse 1Amper akım olduğu söylenir.


Not: Akım Şiddetinin yönü herzaman +'dan -'ye doğru olduğu varsayılır. Örneğin akım elektrınlar tarafından oluşturulmuşsa, akım yönü elektronların hareket yönünün tersidir.
  • Paylaş
Akımın şiddeti derken, ne açıdan soruldu tam anlayamadım fakat standart soru ise net te çok açıklayıcı bilgiler mevcut, esasen standartın dışında cevap arıyorsanız ne sorulduğunun bir önemi yok, bu özgün fikirliliği gösterir ki bilimin ihtiyacı olan budur.
temel elektrik hakkında da bilinen bilgilerin, eksikliğinin tartışmaları halen sürmektedir, mesela elektron bilindiği gibi kütlesi olan bir madde değildir elektrikte, elektron akımı değil, enerji yükü akımıdır, elektron atomun çevresinde dolaşan kütlesel bir küre gibi algılansa da , bu algılamanın yanlışlığını elektrik atlamaların da yani iletkenden iletkene sıçrarken maddesel değilde enerji yükü halinde akışını tespit ederiz. Yani bir iletken element kimyasal ve fiziksel özelliğini değiştirmeden veya biri değişse bile ( bu çoğu zaman önemsizdir) üzerine aldığı elektriksel enerjiyi aktarma yolu varsa aldığı miktarda aktarır, yolu yok ise kimyasal ve fiziksel özellikleri ve çevresel faktörler uygun ise ısı enerjisine çevirir, veya bobin vb. Gereçler ile manyetik alana çevirir, bobin ile de motor rotor sistemi ile hareket enerjisine çevirir, bu halde nasıl elektrona bir kütlesel madde diyebiliriz,
  • Paylaş
Kısaca devreden geçen elektrik enerjisi miktarıdır. Birimi AMPERdir...
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

381 Görüntülenme5 Takipçi4 Yanıt