Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aklınızdaki fikirleri icada dönüştürmek için bir sosyal ağ olsa kayıt olur muydunuz?

Patent hakkı nasıl elde edilecek? Hakkın sahibi fikri veren mi, uygulayan mı olacak?
  • Paylaş
1

Yiğit Bekir Kaya, Çok güzel bir soru. Bu konuda danışma alma aşamasındayım fakat kısa cevap olarak, fikir herkese açık olarak yayınlanmadığı için (sadece üyelere yani kısıtlama var) fikri verenin olacaktır. Fakat ayrıntılarda farklılıklar olabilir. Bu soru sık sorulan sorular arasında yer alıyor :)

Bu konuda ortak da aranabilen bir ag olursa kayit olurum. Hatta kodunu da seve seve yazardim.
  • Paylaş
Böyle bir fikrin var herhalde buna benzer yada
  • Paylaş
5

Yiğit Bekir Kaya, Evet şu anda kurulum aşamasında

Abdullah Gürel, sevindim internet fikirleri beni yapmaya çalıştığım işe daha çok bağlıyor linkini görüp sitene bakmak isterim başarılar şimdiden

Yiğit Bekir Kaya, InvenTogether.com teşekkürler :)

Abdullah Gürel, türkçe dil desteği yok mu bu girşimin

Yiğit Bekir Kaya, Yapmayı düşünüyorum en kısa zamanda

İcada dönüşebilecek fikirler o sosyal ağda çalınır. Bütün dünya icatlarını piyasaya çıkana kadar devlet sırrı gibi gizlerken kim orada fikirlerini paylaşır bir türlü çözemedim.
  • Paylaş
1

Yiğit Bekir Kaya, Tam da bahsettiğiniz konu hakkında yazımı yakında tamamlayacağım. Buraya linki paylaşacağım (NOT: İngilizce olacak)

Bir fikrin var - ekibin yok, finansal desteğin yok, piyasa bilgin yok, proje yönetim bilgin yok.
Şimdi sen o fikri bu durumdayken, kamuya açar mısın ? Maddi bir beklenti olmadan open source projelerde belki ama diğer türlü o iş biraz zor.. .
  • Paylaş
2

Yiğit Bekir Kaya, Fikrin var: fikirlerin kahir ekseriyetinin hiç bir piyasa değeri yok. Bu fikirlerin işlenip dönüştürülmesi gerekli. Ekibin yok: ekipten çok bir yada iki istekli partnerinin olması yeterli, bu kişiler sonrada kurucu ortakların olacaklar. Finansal desteğin yok: zaten prototip aşamasına geçene kadar çok büyük masraflarının olmaması lazım. Varsa eğer prototip aşamasına geçene kadar ki fikir geliştirme için yine paraya ihtiyacın yok. Gelişmiş fikrin ile bir yarışmaya başvurup yada melek yatırımcıya gidip finansal destek isteyebilirsin. Piyasa bilgin yok: hiç bir start-up'ın başlangıçta piyasa bilgisi olmaz. Sadece var sayımları olur. Fakat diğer girişimcilerin ve halkın yorumları fikirleri doğru yola iletebilir. Proje yönetim bilgin yok: proje yönetilecek aşamaya geldiyse oldukça başarılısın demektir. Açıkçası bir kişinin prototip üretmesi için ekibinde MBAli birinin olması gerek yok. Quirky.com sitesine bir göz atın derim :)

Birkan Aydin, "Teoride, teori ve pratik arasında hiçbir fark yoktur, ama pratikte epey fark vardır." Al Roth
Ben seni yanlış anlamışım, senin fikirden kastın daha kalem kağıt bile oynatılmamış hali -ki ben o haliyle dahi paylaşmam- Bir kaç girişimde başarısız olduktan sonra, benim bir fikrim var dediğinde fikrinin en ince ayrıntısına kadar detaylandırdığın en 20 sayfalık bir döküman oluyor.(Beni yanlış anlamanı istemem) Fikirler sözcükten, işler eylemlerden ibaret olduğundan dolayı, sözcükleri birisinin ulaşabileceği bir yere koyduğunda, bazıları senden çok daha hızlı eyleme geçirebilir ve hiçbir girişimci arkadaşın böyle bir duruma olanak sağlayacak bir platformda bulunacağını düşünmüyorum. Sende mutlaka izlemişsindir ama benimde tavsiyem etohum.com/etohum-tv/startup-turkey-m-se...

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

82 Görüntülenme7 Takipçi5 Yanıt

Konu Başlıkları