Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akne bulaşıcı mıdır?

Akneler bir çok tür de ve nedende oluşabilir.En çok görülen ergenlikte oluşan aknelerdir. Ergenlik döneminde oluşan bu aknelerin sebebi yağ bezlerinin üretiminin artması ve androjen hormonunun aktivitesinin çoğalmasıdır.(Androjen erkeklik hormonudur ancak kadınlarda da bir miktar bulunur.)Ergenlikte en çok bu sivilcelere akne vulgaris denir.Bu sivilceler kişinin kendi vücut aktivitesi ile oluştuğundan bulaşıcı değildir.Kişinin kendi hormonsal dengesizliklerine bağlıdır.
               Sağlık
Yağ bezlerinin büyük kısmı kıl köklerinin içindedir.Bu bezlerin cilde açılan kanalları vardır.Yağ bezleri sebum denen bir madde salgılar bu madde kıl kökünden dışarı çıkamadığı zaman orada tıkanmalar olur ve sivilce oluşumuna neden olur.

Sağlık

  • Paylaş
Aslında akneli insanlarla temas halinde bulunmak istemeyiz ama akne bulaşıcı değildir.Akne,derideki yağların dışarı atılamamasıyla oluşur ve akneli birini öpmekle ya da akneye dokunmakla bize bulaşmaz. 
  • Paylaş
Akne bulaşıcı bir rahatsızlık değildir. Hormonal ve genetik sebeplerle ciltte yağ salgısının ve ölü deri üretiminin fazla olması ve gözenekleri tıkaması sonucu oluşur. Bu sorunu yaşayan insanlara gönül rahatlığıyla yaklaşabilir, eşyalarını kullanabilir, hatta öpebilirsiniz. Sivilce ile ilgili yanlış bilinen bazı başka konular için bu adrese göz atabilirsiniz sivilceplatformu.com/sivilce-konusunda-yanlis-bildigimiz-12-gercek/
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3636 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları