Bilmek istediğin her şeye ulaş

AKP 2020 ya da sonrasında da iktidar olmayı başarabilirse, gelecekte Türkiye'yi neler bekliyor?

AKP'nin ileride günümüz politikasıyla çelişen farklı bir yol uygulayacağını sanmıyorum. Şimdi ne ise ileride de o olacak. Öncelikle küreselleşme AKP vizyonunun ana teması bence. Bu yolda 2020'de hala iktidarda olursa Türkiye'nin kapıları günümüzden çok daha ötede dünyaya açık olacak. Tabii bu olumlu olduğu kadar olumsuz sonuçlar da doğurur kanımca. Bundan ekonomik ve sosyolojik olarak etkileneceğiz. AKP'nin şeriatı getireceği konusundaki yaygaralara da pek inanmıyorum. Böyle bir şey söz konusu olmaz çünkü bana göre AKP dini biraz alet olarak kullanıyor. Bana göre sadık bir müslüman şeriati isteyebilir ve bu fikre sonsuz saygım var. Fakat AKP bu konuda sadık değil bence.

Bununla birlikte ekonomik olarak küreselleşme politikalarına bağlı olarak ekonomide tekeller kesinlikle meydana gelecek, kapital bir sistem oluşacaktır. Nitekim AKP'den önce ve bugüne baktığımızda kapital sermayelerin Türkiye'de ne kadar büyük bir hızla geliştiğini ve gelişmekte olduğunu görüyoruz. Zaten küreselleşme de bu yolla Türkiye'ye giriyor.

Ayrıca Kürt açılımının büyük bir hezimet olduğunu ve AKP'nin bu projede ısrarla devam ettiğini bir kenara koyalım ve yanına başkanlık sistemi tartışmalarını da ekleyelim. Bu ikisini değerlendirdiğimizde Türkiye'yi konfederatif bir devlet şekli bekliyor bence.

Tabii olumlu gelişmeler olmayacak mı? Olacak elbet. Fakat ben bunu iktidara değil zamanında getireceği kolaylıklara bağlayacağım.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR