Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akupunktur ile kilo verilir mi?

Akupunktur

Akupunktur destekçilerinin büyük bir bölümü, iğne alt yapılı alternatif tıp yolunun kilo verme konusunda kullabılabileceğini savunmaktadır. Geleneksel Çin tıbbında uzun dönemdir tercih edilen akupunktur iğnesinin, vücutta yer alan yaşam enerjisinin akışını gerçekleştirdiğini ve bu şekilde birçok kilo sorununu ve obezitenin yok edilmesinde yararlı olduğu savunulur.

Akupunktur ile kilo verme nasıl gerçekleşir?
Bilim insanları akupunkturun kilo vermeye ne derece yardımcı olduğu konusunda henüz tam anlamı ile aynı düşünmüyorlar. Ancak akupunktur tedavisinin iştahı azaltmış olduğu, metabolizmanın hızlanmasına yardım ettiği ve stresi azalttığına inanılır. Fakat bu belirtilerin herhangi biri bilimsel açıdan geniş çapta test edilerek onaylanmış değil.

Akupunktur ile kilo verme üzerine yapılan araştırmalar
Akupunkturun kilo vermeye yardım ettiği düşüncesini desteklemekte olan az bilimsel veri olmasına karşın, yapılmış olan araştırmalarda akupunkturun kilo vermeyi arzu etmekte olan kişilere yardım ettiği görülmüştür. 3013 Aday üstünde, 31 değişik bölgede yapılan araştırmanın 2009 senesinde yayınlamış değerlendirmesinde, akupunkturun yaklaşık olarak vücut ağırlığının azaltılmasında ve obezitenin tedavi edilmesinde net sonuç verdiği görülmüştür. Ancak yazarlar, araştırma verilerinin az kaliteli ve verimsiz olduğunu söylerler.

Akupunktur ile kilo verme konusunda yapılmış olan araştırmalar karışık sonuçlar veriyor. Örneğin; 1999 senesinde 40 yetişkin obez üstünde yapılmış olan araştırmada, 12 haft asüresince, haftada bir defa gerçekleştirilen akupunktur tedavisinin kişilerin anksiyete ve depresyon problemlerine iyi geldiği ancak kilo vermelerine yardım etmediği görülmüştür.

Geçen sene yapılmış olan araştırmada ise 4 hafta süresince haftada iki defa gerçekleştirilen akupunktur seanslarının kilolu katılımcıların iştahlarını azalttığı ve kilo vermelerine yardım ettiği görülmüştür.

Akupunktur ile kilo vermek sağlıklı mı?
Bilimsel olan verilerin kısıtlı olması nedeni ile akupunkturun kilo verme konusunda ilk tedavi olarak tercih edilmesi tavsiye edilmez. Kilo verme amacındaysanız, hangi kilo verme yolunun sizler için yararlı olacağı konusunda doktora danışmanız gerekir.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

321 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları