Bilmek istediğin her şeye ulaş

Akut sinüzütin tedavisi nasıl olur?

Akut sinüzit genellikle soğuk algınlığı, nezle veya grip sonrası oluşur. Soğuk algınlığı en geç yedi günde iyileşir. Yedi gün geçmesine rağmen iyileşme olmuyor aksine şikâyetler artarak devam ediyorsa Akut Sinüzit olma ihtimali yüksektir.

Akut sinüzitte; ağrı en sık görülen şikâyettir. Bu, baş ağrısı, yüz ağrısı, göz çevresinde ağrı şeklinde olabilir. Genellikle öne doğru eğilmekle artan dolgunluk tarzında tarif edilebilen bir ağrıdır. Bürün tıkanıklığı, koyu kıvamlı ve sarı-yeşil renkli burun akıntısı, koku duyusunda azalma, geniz akıntısı, ateş, çene ve dişlerde ağrı, ağız kokusu, burun kanaması, göz kapakları ve yüzde şişme gibi belirtiler olur.

Akut sinüzit erken döneminde antibiyotikler, burun açıcı, akıntı kesici ilaçlarla tedavi edilir. Ayrıca balgamın, akıntıların kıvamını incelten kıvam inceltici ilaçlar da kullanılır. Tedavi yaklaşık 1 hafta sonra işe yarar. Evde yapılabilecek tedavi yöntemlerinde amaç; burnun tıkanıklığını gidermektir. Tuzlu suyla burnu yıkamak yararlıdır. Burun açıcı spreyler kullanılabilir. Sigara içmeyi azaltmak gereklidir.


Sinüzit

  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

827 Görüntülenme2 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları