Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alan adı (Domain) sahibi olduğumuz isim bir başkası tarafından marka patenti olarak alınabilir mi? Alınırsa elimizdeki domaini alma hakkı doğar mı?

Evet alabilir ama alan adınızın uzantısı "com.tr" değil ise problem olmaz. Ancak uzantısı "com.tr" ise bu bir problem yaşatır. nic.tr üzerinden alan adı başvurusu sırasında marka patenti ile veya kişisel başvuru ile ilgili bir seçim yapılmaktadır. Şayet marka belgesi sizin dışınızda birisi tarafından alınmışsa, bu belge sahibi nic.tr 'ye başvuruda bulunarak alan adının bu markaya ait olduğunu ve kullanmak istediğini talep edebilir. Bu durumda incelemeye tabi olursunuz ve alan adınızın devri gerekebilir. Normal alan adları için bu durum "ilk gelen alır" prensibi ile çalışmaktadır. Ancak yine de eğer yapmak istediğiniz iş sabitse ilk önce marka belgenizi ve alan adınızı tamamlayıcı olarak kapatmanızı öneririm. Sizin alan adınız ile alınan marka tescili bulunmanız gereken marka sınıfı için problem teşkil edebilir, marka sahibi sizi yaptığınız işten ve sektörden -elbette ki sadece o marka ile yapmak istediğinizde- çıkarmaya çalışabilir.
  • Paylaş
Belki de siz tescilli bir markanın domainini bilmeden almış bulunmaktasınızdır. Eğer tescilli bir marka ile aynı faaliyet alanında, faaliyet gösteriyor iseniz. Ve tescilli bir markanın domainini kullanıyor iseniz. Her an bir yaptırımla karşı karşıya olabilirsiniz.

Örn; tekstil sektöründe tescilli bir marka düşünün, testil firmasının internet ortamında herhangi bir işi yok. Ben gittim o firmanın tescilli markasının domainini aldım. İnternet üzerinden tekstil ürünleri satmaya başladım. Faturalı işlemler gerçekleştirdim...

Söz konusu tescil sahabi firma domainimide kapattırır. Üzerine tespit davası, tazminat davası da açar.

Benim tavsiyem, tescilli markaların domainleri ile yatırım yapmayın.

Saygılar,
Fatih UZUN
Marka ve Patent Danışmanı
ayrintipatent.com
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1038 Görüntülenme5 Takipçi2 Yanıt