Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alarm sistemlerine rağmen hırsızlık halen günümüzde çok yaygın. Sizce hırsızlığa davet getiren en büyük hatalar nelerdir?

Hırsızlıktan nasıl korunabiliriz?Düzenle
Günümüzdeki alarm sistemlerinin en büyük faydası çıkardığı sesle hırsızın eve girdiğini ev sakinlerine duyurması bence. Polisi çağırmaları da güzel bir şey tabi ama polis gelene kadar zaten hırsızlar yok oluyor genellikle ortadan.

Ben şuana kadar duyduklarımdan 2 tane hırsız modeli oluşturdum kafamda.
  1. Sinsi Hırsız modeli
  2. Yüzsüz Hırsız modeli      
Şimdi Sinsiler alarma takıldığında başıma iş almayayım diyerek kaçan tipler oluyor. Onlarda evinizde alarm varsa pek bir sorun olmuyor.

Ancak Yüzsüzlerde durum değişiyor.

Evinize ne olursa olsun giriyor ve alarm çalınca gitmiyor. Çünkü alarm şirketleri ilk olarak sizi cebinizden arıyor. Evde bir terslik olduğu onayını alınca polis geliyor evinize. E şimdi yaşlı bir aile düşünün. Gecenin bir köründe hırsız girmiş, telefonuna ulaşacak da, evet hırsız girdi diyecek de. Çoktan yabancı şahıs yatak odasına geçiş yapmış ve bir şekilde tehdit yoluyla polislerin gelmesini engellemiştir. Ve bunlar yüzsüzlükte sınır tanımıyorlar. Bizim bir komşuya girmişti geçenlerde, evdeki ekmek bıçağını da almıştı. Muhtemelen karşısına birisi çıktığında saplayacaktı. 

Yani bu 2 modeli kendinizden uzaklaştırmak istiyorsanız alabileceğiniz en önemli tedbir yatmadan önce tüm kilitleri çok sağlam bir şekilde kilitlemek olacaktır.
Kapı nasıl sağlam kilitlenir? 
Mesela geçenlerde annem kapıyı kilitlemiş, yatmıştı. Anahtarı da üzerinde bırakmış. Ama bir detay var ki fark ettiğimde "Acaba ben de mi bir hırsız adayıyım? O_O" dedirtti bana. Anahtarı kapının üzerinde bıraktığınızda, eğer anahtar, deliğe ilk soktuğunuz şekilde duruyorsa, diğer taraftan bir şey sokulduğunda rahatlıkla diğer taraftan düşüyor. E biraz tecrübeli bir hırsız bunu rahatlıkla açıyor..

Bir de kilitleri kapatmazsanız (Gerçekten çok duyuyorum!) direkt davetiye çıkartıyorsunuz. Sigara jelatiniyle bile kapılar açılabiliyor... Yani akıl almaz teknikler var gerçekten. Demir parmaklıklar da çok işlevli oluyor. Alt katlarda oturanların taktırması gereken bir şey bence.
  • Paylaş
%100 koruma yok sigortayla maddi zararı minimize edebiliriz.Laptoplar tabletler ve ceplerdeki veriyi Bulut Bilişimle çözmenizi tavsiye ederim.Gerisini de sigorta halleder evde değerli eşya ( altın v.s.) bulunduruyorsanız zaten belaya davetiye çıkartıyorsunuz demektir.
  • Paylaş