Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alarmsız uyanma teknikleri nelerdir?

Bildiğim 2 yöntem var:
 1. Birincisi uyanmak istediğin saatlerde rutin olarak gerçekleşen bir olayı yakalayıp ona odaklanmak: örneğin, bahçeden gelen bir horozun sesi veya her sabah o saatlerde evin onunden gecen bir çöp arabasının sesi,...vs. Bu noktaya odaklanıp bu sesle birlikte uyanacağım düşüncesini yerleştirirsen uyanabiliyorsun...
 2. İkincisi de buna benzer ama daha içsel bir şey... Şunu hayal ediyorsun... 'Ertesi sabah uyanıp saate baktığını ve uyanmak istediğin saat 10 dk. kala uyanmış olduğunu farkettiğini'... Ve sonrasında yatmadan saate bakıyorsun... Birkaç denemeden sonra otomatik olarak uyanmak istediğin saatten yaklaşık 10 dk. once uyanmaya başladığını göreceksin....
Tabii bunlar derin uykuya dalma süresinin uyanma saatine denk gelmedgi durumlarda geçerli... Yani gece 03:00'da yatıp 7'de kendiliğinden kalkmak gerçekleşemeyebilir...
 • Paylaş
2

Bekir Çiçek, büyük ölçüde işe yarıyor.. eğer kendini herhangi bir saate odaklanarak o saatte uyandığını falan düşünmek...

Hilal Korkmaz, ben her gün 25- 30 arası tekrarlı alarm( 3 dakika arayla) kuruyorum ve en sonuncusunda uyanıyorum hep iki aydır böyle:).. Bi de üşenmeden hepsini kapatıp uyuyorum manyak gibi.. İkinci madde işe yarıyo ama.. önceden yapıyodum bende..

Yatmadan önce bolca su tüketmek sizi mutlaka uyandırır emin olun.:)
 • Paylaş

telkin, dua, konsantrasyon hepsi etkili olabiliyor, ancak bu tür yöntemler sonucunda yataktan inanın çok yorgun kalkıyorsunuz çünkü; insanların bir biyolojik saati var ve bu saat önceki günün ritmine göre her gün yeniden kuruluyor ve vücudun temposuna göre en sağlıklı zindelikte uyanacağınız ana kuruyor kendini. siz bir telkin yöntemi ile uykunuzu biyolojik saate göre değilde dünya saatine göre zorladığınız zaman vücudunuz bu emri yerine getirmek için gece bir çok defa sizi uyandırıyor ve telkin ettiğiniz saatte uyanmamam ihtimalinizi en aza indiriyor böylece uykunuzun kalitesi azalıyor. bu uyandırmaların bir çoğunu hatırlamıyoruz ama sonuçta kalitesiz bir uykudan uyanmış oluyoruz. ertesi gün çok önemli hatta hayati öneme haiz bir iş görüşmeniz olduğunda deneyin sabaha kadar uyutmayacak o telkin sizi. ama işleriniz yada ertesi günü yapacaklarınız önemsiz şeyler ise telkin ile kurguladığınız saatte uyanırsınız.


tabi tüm bunları yazarken sabah belirli bir saatte uyanmayı alışkanlık haline getirmiş yıllarca sektirmeden hep aynı saatte uyanarak davranış geliştirmiş insanları kast etmiyorum. onlar yıllarca her gün sabah 6 da uyanmaya alışkanlık geliştirdikleri için gece mışıl mışıl uyurlar ama dikkat edin onlar uyuyacakları zamanda mümkün olduğu kadar uyuma saatlerini bozmazlar.

 • Paylaş
Ertesi gün yapacağın hayati bişey varsa ve bunu kafaya takıp stres yapıyorsan alarmdan 10 dakika önce uyanabilirsin!
 • Paylaş
1

Sorumsorumsak, ya da hiç uyuyamayabilirsin

Temkinli tedirgin yatmak
 • Paylaş
Geceden kendinizi güdüler, sabah uyanacağınız saati gözünüzde canlandırırsanız psikolojik olarak beyniniz kendini buna programlar. Yalnız siz ilk beş altı denemede alarmınızı kurmayı unutmayın, çünkü beyinin bunu idrak edip programlamaya alışması biraz zaman alabilir.
 • Paylaş
Gece 01:00 gibi yattım saatimde de kalkmışım, bir kaç telkin işe yaradı.. Sadece riske etmek istememiştim.
 • Paylaş
1
Kendi kendinize "yarın 7 de uyanacağım(örneğin)" deyin. Bu bilinçaltınıza işleniyor ve birkaç kere yaptığınızda uyandığınızı göreceksiniz..
 • Paylaş
Erken kalkacagına odaklanma 
 • Paylaş
Bir sure alarmla kalkin eger hep ayninzamanda kalkyorsaniz bunyeniz alisiyor alarmsan 10 dk once kalkiyorsunuz bana oyle oluyor en azindan :)
 • Paylaş
İlk hafta sabahları alarm kurarak uyanın ama yatma ve kalkma saatleriniz düzgün olmalıdır. BİR HAFTADAN SONRA ZATEN KENDİLİĞİNİZDEN UYANIRSINIZ. Çünkü biyolojik saatiniz artık işlenmiş duruma gelir.
 • Paylaş
Kendisini evine ve hizmete adamış kadın modeli de bir tercih olabilir!
Fakat kar-zarar hesabı iyi yapılmalıdır:)
 • Paylaş
Eğer ki yatmadan önce yarın neden erken kalkman gerektiğini bilirsen, emin ol sabah istediğin saatte kalkabilirsin
 • Paylaş
Bir tane teknik biliyorum, her gün aynı saatte yatmak ama alkol falan gibi değişiklikler olmamalı. Ben uygulamıyorum tabii ki :)
 • Paylaş
5

Merve Gürler, Eger o saatte kalkacaginiza kendinizi şartlandırırsanız o saatten 10 dakika once uyanirsiniz.

Şaman, Bende işlemez yani büyük oranda işler ama önemli bir randevum olduğunda hiçbir şekilde şartlanmaya güvenemem. Bir de kendimi şartladığımda ki ben de tabii ki yapabiliyorum ama kalkacağım saatten iki saat kadar önce uyanıp sürekli saate bakıyorum. Mışıl mışıl uyuyup alarmla kalkmak daha dinlendirici oluyor.

Merve Gürler, Bende elbette garanticiyimdir o konuda ama sartlandirdigimda da sikinti yasamiyorum

Şaman, Hayranlığımı kazandınız :)

Merve Gürler, Tesekkur ederim :)

Beynine kaçta uyanmak istediğini telkin et işine yarayacak dene ben denedim başarılı oldum.. .
 • Paylaş
1

Ali Sinan Demirörs, Beynim bana küs :(

Sanıyorum dua ve anason çayı.. :) İkinci kısımdan ben de şüphe duymuştum fakat uykunun verimini oldukça artırdığını, günlerdir birkaç saatlik uykuyla durmama rağmen sabahın 5.47'sinde uyanarak deneyimledim.
 • Paylaş
7

Ali Sinan Demirörs, 5:47'de uyanılan her şeye lanet olsun :(

Ali Sinan Demirörs, *Bir-iki durum hariç

Ali Sinan Demirörs, Ne diyeyim umarım değer.5:47'de uyandıysan da rektör olsam bırak sınavı o saatte uyandın diye alırdım seni okula :D

Ali Sinan Demirörs, Melek Özaslan Sınav bitti ya 5:47 yok artık sabahlara dek sosyal medya :D

Melek Özaslan, Verimsiz bir platform diyemeyiz, bilgi alışverişi diyelim. :)

Ali Sinan Demirörs, Her ne kadar amacı dışında kullanan arkadaşlar görsem de ''kesinlikle'' Öğrenmenin saati yoktur.İyi sabahlar diler,bilimum mutluluklar temenni ederim.İlginç bir tartışma konusu görürseniz dürtünüz :)