Bilmek istediğin her şeye ulaş

Albert Einstein'in özel görelilik teorisindeki ışık hızına ulaşılırsa zaman yavaşlar ve zamanda yolculuk yapmak mümkün olur. Gerçekten ışık hızına ulaşırsak zamanda yolculuk yapabilir miyiz? Zaman sabit değil midir? Hız ve zaman birbirinden ayrı değil midir?

Kütlesi olan bir şeye sonlu enerji vererek ışık hızına çıkaramazsınız. Zaman sabit değil, görelidir, hız zamanla tanımlanan bir büyüklüktür (saatte 100 kilometre hızla gidiyor demek gibi), zamansız hız tanımlanamaz.
  • Paylaş
Işık hızına yaklaştıkça zaman yavaşlar. Yani ikizler problemini denemek için ışık hızına ulaşmaya gerek yok. Ses hızında saat taşıyan bir uçak, 1 saniyede uçakta olmayan bir uçağa göre 5e-7 = 0.5micro-saniye zaman yavaşladığı için sapmalı. 10 saniye ses hızında bumerang hareketi ile gitti ve geldi diyelim. Hata 5micro-saniye, nano-saniyeleri bile evdeki bilgisayar ölçebiliyor (1GHz hız, 1nano-saniye saati olan bilgisayar demek) . Yani bu deney bugünkü teknolojiyle mümkün ve yapıldı. Zaman göreli ve yavaşlıyor. Zaman sabit değil. Işık hızına yaklaşarak geçmişe gidemezsin, formüle göre ışık hızını geçmen gerekir ama geleceğe gidebilirsin teorik olarak. Ama 50micro-saniye geleceğe gitmenin çok işe yarayacağını sanmam.
  • Paylaş
  1. Işık hızına ulaşıldığında hıza ulaşan açısından zaman yavaşlamaz durur.
  2. Zaman sana göre sabittir başkasına göre görelidir. Yani senin için değişen bir şey yok sen yine yaşlanıyorsun normal bir şekilde, yani sana öyle gelir, sanki her şey normalmiş gibi. Ama başkası sana göre daha hızlı yaşlanmış olur, aynı hıza geldiğinde tekrar, farkına varırsın. Yani bir nevi evrenler boyutlara ayrılır, zamansal boyutlar. Yine maddesel etkileşim var ama zamansal boyut farkı oluşuyor. Bence enteresan olan, hızlandığında içinde bulunduğun fiziksel yasaların değişmiş olması, yani aslında ben böle algılıyorum, çünkü başka türlü farklı yaşlanma mevzusunu anlayamıyorum :)
  3. Hız mekan ve zaman birbiriyle bağlıdır. Sen hızlanırsın, zaman ve mekanı etkilersin ve onları bükersin. Aynı zamanda hızlandığında enerjin de artar. En sonunda enerji olursun. Bir maddeyi ışık hızına çıkarmak eşittir mc2'den dolayı inanılmaz boyutta enerji gerektirir şu an için imkansızdan da öte.
  4. Zamanda geriye gitmek için deney yapıyor adamın teki. Çalışmalarında ilginç sonuçlar almış. Ve zamanda geriye gitmenin mikro ölçekte olabileceğini tahmin ediyor ama makro boyutta ne olur bilmem. Bu işler çok karışık. Ama bunların hiçbirisi kendi kendime sorduğum; neden bir yerden bir yere taş atabiliyorum onu ne taşıyor ki sorusuna cevap verebilmek kadar imkansız olmayacaktır benim için.
  • Paylaş
Teori yazdığınız gibi, açıklaması da gayet basit. Bir uzay gemisi bir de gezegen düşünüyorsunuz ve ikisinde de birer gözlemci. Gemi gezegenin üstünden herhangi bir hızla geçerken aşağıya bir ışın gönderiyor diyelim ki gezegen de ayna kaplı. Işın gemiye geri yansıyor. Gemideki kişi ışının bir aşağıya bir de yukarıya dik bir şekilde gittiğini görüyor. Diyelim geminin gezegenden yüksekliği "h" yani olay sırasında gemideki gözlemci ışığın 2h gittiğini görüyor. Gelelim gezegendeki gözlemciye, ona göre gemi ilk olarak A konumunda ve aşağı bir ışın gönderiyor, ışın gemiye dönene kadar gemi B konumunda yani ışınlar düz değil açılı gidiyor dolayısıyla 2h'dan daha büyük bir yol kat ediyor. Fizikte ışık hızı sabit kabul ediliyor dolayısıyla olay esnasında gemideki gözlemci için ışığın 2h yol kat edeceği bir süre geçmişken gezegendeki gözlemci için 2h'dan daha büyük bir yolu kat edeceği zaman geçmiş oluyor yani duran cisimde göreceli olarak zaman daha hızlı geçiyor. Gemi ışık hızında gittiğinde bu aradaki mesafe farkı da çok daha fazla büyüyor dolayısıyla zaman farkı da. Gemi geri gelip gezegene bir kaç saniye sonra konduğunda gezegende yıllar geçmiş oluyor.
  • Paylaş
7

Adem Şahin, açıkçası ben bu teoriye hiç bi şekilde katılmıyorum mantıklı düşünürsek einstein in mantığı şudur şuan biz bize en yakın galksinin belkide yüzelli milyon ışık yılı önceki halini görürüz bizim ona saniyede ışık hızı yada ışık hızında daha bi hızla yaklaşmamız bizi o galsinin ne gelmişine nede geçmişine götürür biz o galaksiye on saniyedede gitsek bile biz o galaksinin bizimle paralel olan haline gideriz yani şimdiki haline. geçmiş yada gelecek bizi biyerde beklemiyo. sizin örneğinize gelirsek şimdi iki kız kardeş düşünelim birisi ışık hızıyla güneşe gidip gelecek ötekide dünyada kolunda bi saat le onun kaç dk kada gtip geldiğini gözlem liycek aynızamanda güneşe gidecek kzın kolundada saat var yolculuk başlar iki kzın saatide aynı anda başlar kızın güneşe gidip gelmesi kendi saatine göre tm 26 dk sürer aynı zaman dünyada onu izleyen ve bekleyen kız içiende 26 dk sürer yani zaman sabittir onu ne yavaşlata bilir nede hızlandıra biliriz yani onun ne önüne nede arkasına geçe biliriz uzayada bişey ışık hızında hareket ediyosa onun ışık hızında ki hareketi onun dışındaki hiç bişeyi değiştirmez zamana göre hızlıdır ama bu zamanın önü ne yada arkasına geçeceği anlamına gelmez hız mesafeye göre fark yarata bilir ama zamana göre sadce hızlıdır yani paralel evrende hiç bişey zamanın önüne yada arkasına geçemez.

Şaman, Haklısınız abi.

Adem Şahin, gerçekten haklı olduğumumu düşünüyosun çünkü ben pek emin deyildim

Şaman, Yok abi teori benim yazdığım gibi aslında yazdığında da bir yığın hata var, yani yazım hataları demiyorum fiziksel hatalar ama öyle bir hevesle yazmışsın ki içimden haklısın demek geldi :) Madde ışık hızına çıkınca davranışı hatta kendisi de çok değişiyor, pek akıl almaz görünse de zaman kavramı da değişiyor.

Adem Şahin, ışık hızındada gitse onun hızını gözlemleye biliriz yani o ışık hızında giderken onun için zaman kavramı değişe bilir ama bizim bildiğimiz paralel evrende hiç bişey değişmez benim anlamadığım nokta zamanda yoculuğu nasıl yapacak zaman anlık bişeydir.

Adem Şahin, ama benim kafa takıldığı için sordum yok sa siz mühendissiniz siz daha iyi bilirsiniz tabiki

Şaman, Tabii ki bu sadece teori, o nedenle de çok anlaşılmasına da gerek yok. Işık hızında giden bir madde olabileceğini de sanmıyorum ama diğer taraftan da ışığın zaten aynı zamanda madde olduğu, fotonların kütlesi olduğu iddia ediliyor. Benim mühendis olmam da çok şey değiştirmiyor, fizikçilerin dünyası bizim de anlayabileceğimizden çok uçuk. Paralel evren teorisi ise çok farklı bir konu Einstein'ın zamanında henüz güncel değildi ve Einstein o konuda kelamlarda bulunmadı.

Genel görelilik teorisine göre zaman sabit değildir. Mutlak zaman diye bir şey yoktur. Ve zaman bizim gözlemlediğimiz gibi akan bir nehir şeklinde değildir. Siz ışık hızına ulaştığınızda zaman sizin için teorik olarak duracaktır. Dolasıyla gene siz zamanda yolculuk yapmak için bir hamlede bulunamayacaksınız.
Örnek; bir foton için zaman asla yoktur. Big bang anında neyse halen odur.
Ama şu var ki teorik olarak ışık hızına ulaşmanız mümkün değildir kütlenizden dolayı.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1839 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt