Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aldatmak bir hastalık mıdır? Yoksa alışkanlık mı? Erkekler ve kadınlar sizce neden aldatır?

Aldatmak hastalık değildir. Aldatmanın psikolojik pek çok farklı sebebi olabilir. Evrimsel psikolojik görüş aldatmanın adaptif bir yanı olduğu görüşündedir. Bu lafımdan aldatmanın onaylandığı gibi bir anlam çıkmasın. Aldatma olgusunun onaylanması ahlaki bir meseledir ve bu anlamda bilimin konusu olamaz. Evrimsel psikolojiye göre aldatma on binlerce yıl önceki atalarımıza bazı avantajlar dağlamıştır. Onların hayatta kalmasına ve başarılı üremelerine yardımcı olmuştur. Bu nedenle de "aldatma geni" bugüne kadar devam etmiş ve birçoğumuzu belli bir düzeyde aldatmaya meyilli yapmıştır. Ancak elbette, yukarıda da anlattığım gibi bu açıklama aldatmanın bahanesi olamaz.
"Evrimsel psikolojik açıklama" aldatmaya getirilebilecek açıklamalardan sadece biridir. Psikoloji teorileri içinde pek çok açıklama daha getirilebilinir. Örneğin sistem yaklaşımı karı-koca veya aile sisteminde ters giden durumlardan dolayı aldatmanın ortaya çıkabileceğini ileri sürmektedir.
Aldatmak, elbette ilişkiye büyük zarar verir ve telafisi imkansız olmasa bile bir hayli zordur. Aldatma bir hastalık değildir ve aldatan kişilerin "hasta" olması gerekmez. Sağlıklı insanlar da aldatır. Bu nedenle aldatmanın sebebini aldatan tarafın hasta olmasına bağlamak doğu olmaz (en azından tek sebep bu değildir). Aldatmanın pek çok nedeni olabilir. Ancak altını çizerek tekrar yazıyorum elbette hiçbir sebep aldatmayı meşrulaştırmaz.
 • Paylaş
Aldatmak hastalıktır, eksiklikliktir, aldatan kişinin kendine güvensizliğinin bir yansımasıdır. Aldatmak, kişiliğin olgunlaşmadığını mantık çerçevesinde düşünme özelliğinin olmadığını gösterir. Herhangi bir savunmayı kaldırmayan çok ağır bir eylemdir. Kişinin, aldattığı kişiden çok kendine yaptığı bir saygısızlıktır.
 • Paylaş
Bence bir alışkanlıktır bağımlılık haline gelen bir huy. Kuralları kırmak herkesin içinde var, bu insana heyecan veriyor aldatmakta bir heyecan ve adrenalin hoşumuza gidiyor. Ben bir bayan olarak asla böyle bir şeyi kabul etmem, aldatan bir kişi sürekli aldatır, öyle bir kişiyle olunmaz. Başta söylediğim gibi bağımlılık haline gelen bir şey oluyor vücut ve kişi her zaman daha fazlasını istiyor. Hiç bir zaman tatmin olmayan bir kişiye dönüşüyor, bu da bir hastalığın başı olabilir.
 • Paylaş
Aldatmak kişisel değerler ile ilgili olduğu kadar içinde bulunulan ilişki ile de ilgilidir. Bu yüzden tek bir sebebe bağlı olarak açıklanması bazı şeylerin gözden kaçırılmasına sebep olacaktır.

İlişki açısından bakılacak olursa; aldatmak çoğu zaman öksürmek gibi bir belirtidir. Öksürmek grip olduğunuzun belirtisi ise aldatmak da ilişkide yolunda gitmeyen şeylerin olduğunun, bağların zayıfladığının ve çıkış kapısının arandığının işareti olabilir.

Bireysel özellikler üstünden değerlendirildiğinde genelde nefret söylemleri ortaya çıkacaktır. Birçok farklı kişilik dinamiğinin böyle bir sonuca yol açabileceği söylenebilir. Güvensizlik, zayıflık, doyumsuzluk farklı yollardan aynı sonuca çıkabilir.
Belki de akılda tutulması gereken en önemli şey aldatma eyleminin anlık bir şey olmadığı bir sürecin sonucu olduğudur.
 • Paylaş
Aldatmak aslında insanın kendini küçültmesidir... belki de karsı tarafa bir seyler kanıtlama cabasıdır. .
 • Paylaş
Bence aldatmak bir kişiye ait olmak yada çerçeve içine sıkışmış olarak yaşamayı reddetmek. Bir kişinin sana sahip olması kendini sadece ona adamak zor olsa gerek. Birazda maymun iştahlılık... .
 • Paylaş
Aldatmak tek taraflı oluşan bir durum değildir diye düşünüyorum. Nedeni ise birbirini gerçekten de sevip, sayan insanların gözü başka bir yöne kaymaz. Eğer ilişkideki bir tarafın gözü başka ilişkilere yönelirse, bu onun kendi ilişkisinden önem verdiği değerlerin kaybından ve önceki gibi ortada olan sevgiye cevap vermede görülen eksikliklerden kaynaklanabileceği kanısındayım. Fakat bugüne bakılacak olursa, artık insanların çoğu ilişkileri boş zamanını dolduracak kişilerden seçim yapar. Bu da onların gerçek sevgi değilde yanına aldığı bir eşya gibidir!
 • Paylaş
Kişinin durum psikolojisine göre değişken cevapları oldukça fazla bir soru bu. Fakat temelindeki nedeni kadının erkek üzerinde hakimiyet sağlama, onu değiştirme girişimlerinde aranabilir. Bu durum ne kadar pozitif düşünülse de özünde kadının kendisine yetemediği fikrine sabitler erkeği.
 • Paylaş
Aldatmak herşey gibi bir ihtiyaçtır. Eğer ilgili bünye, aldatmayı ihtiyaç olarak görmüyorsa aldatmaz. Evet böyle yazınca çok sığ bir yorum gibi dursa da aslında işin özü bu kadar basittir. Yani ne az sevdiği ne de şerefsiz olduğundan aldatmıştır. Şerefli olduğu halde hatta çok sevdiği halde, insan yine aldatabilir. Bunda hiçbir mantık dışılık yoktur. Ama karşındakinin bilmesini sağlıyorsa işte bu sadistliğe girer. Ama ben demiyorum ki herkes aldatsın, sadece aldatmak mevzusu bu kadar büyütülmemeli ve insanlar ikiyüzlü yorumlarda bulunmamalı diyorum. Aldatma isteği yazın insanın canının sade dondurma çekmesinden çok da farklı bişi değildir. Ha eğer aldatıyorsan, karşındakini kaybetme riskini göze alıyorsun da demektir. Ama gerçi her zaman karşındakini kaybetme riski vardır. Olmaz olmaz deme. Sen hiç aldatmazsın karşına çok imkan da çıkmıştır ama bi bakmışsın aldatılmışsın. Bknz: ben:)))
 • Paylaş
Elbet hastalık yada alışkanlık değil ama kişinin karakterini oluşturamamış olmasıdrı. Ne ıstedığiini onu neyın mutlu edeceğini bilen ve tercihlerını buna göre yapan bırı bunu yapmayı değil aklına düşünmek dahı gelmez. Yalan soyeleme bırını aldatınca(kandırınca) bundan utanmayan vicdan bunu ancak yapabılır . . .
 • Paylaş
Bir kişilik meselesi... Nefs'e hakim olamamakla ilgili sanırım. İradesizlik.
 • Paylaş
Kişinin elindekiyle yetinememesi ve nefsine yenik düşmesi en belirgin sebepler bence
 • Paylaş
Bence erkekler için kesinlikle hastalık. Etrafımda aldatmayan bir erkeğe rastlamadım ya da gördüklerimi klasman dışı tuttum. Ayrıca aldatmak iki taraf için de farklı bence, erkekler duygusallık olarak bakmıyor kadınlarda olduğu gibi, yoksa genel olarak erkekler ait oldukları kadını her zaman benimsiyor ama kadın bunu yaptığı zaman karşı tarafın herhangi bir eksik kaldığı yönden dolayı ondan kopmuş ya da o noktaya gelmiş olduğu için aldatıyor, erkekteki gibi gelip geçici bir durum olmuyor.
 • Paylaş
Bence arpa bol geldiği içindir.
 • Paylaş
Aldatmak meraktır ya yazsan hakkında roman olur.
kişi der yanımdaki böyle ise kimbilir diğerleri nasıldır ? Başlar ufak arayışlara. Böyle böyle gider yani
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6701 Görüntülenme19 Takipçi15 Yanıt