Bilmek istediğin her şeye ulaş

Aldatma (sadakatsizlik) affedilebilir bir suç mudur? Affedilse hangi şart ve durumlarda affedersiniz?

Yaprak dalı affetse de. Kırıldı bir kere...
 • Paylaş
Asla affedilmemeli... Bir insan bu konuda bir kere hata yapıyorsa gerisi mutlaka gelir... Affedersen eğer kendine saygısızlık yapmış olursun ve yıllar sonra evlensen bile (!) yaptığı küçücük hatada yüzüne vuracaksın bu meseleyi ve böyle bir ilişki ne kadar sağlıklı devam edebilir ki?
 • Paylaş
Aldatma da göreceli bi kavram... Bazıları der ki küçük bi şey oldu vesaire. Benm düşüncem benden başkasını bi anlığına aklından geçirmiş olması bile aldatmadır... Tabi bunu bilemezsinz bi olay olunca aldatıldığınızı anlarsınz ve o an ne kadar sevsem , aşık da olsam bitmiştir. Acısını çekerim pişman olurm belki ama affedilemez. . .
 • Paylaş
-Aldattın beni, terk ediyorum seni demek bir kolaya kaçış-vazgeçiş için bir yerde aranan-yaratılan nedendir. Birbirini sevmiş-seviyor olan bu iki insanın birbirlerine hatalarından bahsedip konuşarak çözebiliyor olmaları gerekir. Kaldı ki günümüz tahammül sınırları bu noktada genel olarak tıkandığından kişi ayrılmak gibi en keskin kolay çözümü kendine görev biliyor. Oysa günümüzün vebası sevgisizlik ve saygısızlık daha bir çok negatif etkenin tetikleyicisi. Her insan hayatının bir anında nefsine-kendine gafil avlanabilir. Mümkündür.
Cesareti olan affeder. Bağışlar. Bağışlamak ne kelime aşk her şeyi affedebilmeli. Aşkın haysiyetle gururla veya kin tutmayla işi olmaz. Bu gibi duygulara sahip olanlar zaten Aşk neymiş bilememiş anlamamıştır bence.
Durumu atlatmak kişi için belki de zor oluyordur. O zaman da konusunda deneyimli birinden 'açık olunarak' destek alınmalı.
 • Paylaş
Bu filmi izlemiş olanlar hatırlayacaklardır, Meg Ryan kendisini aldatan kocasını affetmekle kalmıyor bir de onu geri döndürmek için uğraşıyor.

Aldatma ve aldatılma olaylarına ciddi şekilde sert bakan ben, bu ve buna benzer filmleri izledikten sonra olaya farklı bir açıdan bakmayı denedim. Evlilikte iki taraf sadece fiziksel değil ruhen de birlikte olmuşlarsa, kendilerini ve birbirlerini çok iyi tanıyarak sevmişler paylaşmışlarsa, rol yapmamışlar ve bu sebeple birbirlerine güvenmişlerse, adil düşünebiliyorlarsa durum değişebiliyormuş. Böyle sağlam ilişkiler kurulmadığı için, insanlar eşlerine sevgililerine gerçek güvenle bağlı olmadıkları için aldatılmayla karşılaşınca gurur tavan yapıyor, kendi hatalarımızı görmezden geliyor "bana bunu nasıl yapar" "asla affetmem" diyoruz.

Olay ilişkiyi baştan düzgün kurmakla ilgili. Yüzlerce şeye dikkat ediyoruz da asıl önemli olan ruhların kaynaşmasını göz ardı ediyoruz belki. Bu sebepten çoğu insan aldatacak, aldatılacak ve affedilmeyecek kişilerle birlikte oluyor.

Kadın Erkek İlişkileri
 • Paylaş
Bünyemin kaldıramayacağı bir durumdur. Zaten iş bu noktaya kadar geldiyse ilişkide bi sorun var demektir. Aşık oldum ya da sevdim derse sadece saygı duyarım ama biz diye bir şey yoktur artık ortada.

 • Paylaş
1

Sparrowhawk, Ya sen başkasını seversen ???

Öncelikle aldatmada sadece aldatana değil aldatılana da bakmak gerek. Kaanatimce aldatılanda aldatan kadar suçlu. Çevremde ne kadar eşini/sevgilisini aldatan varsa hep karşı tarafın ilgisizliğinden muzdarip. Eşimle yapamadıklarımı sevgilimle yapıyorum diyen, sevgilisi sıkboğaz ettiği için başkasıyla birlikte olup sevgilisinin soğumasını sağlamak isteyen, sohbet ediyorum diyen, onun yanında kendimi genç güçlü hissediyorum diyen, eşini kardeşi gibi görenler, cinsel isteksizlik, vs... Birde ortada hiçbir şey yokken yeşillik olsun diye aldatan var. Bunlara başarılar diliyorum... Öte yandan aldatmanında çeşitleri var. Ruhen mi?, bedenen mi? Yoksa C şıkkı yani hepsi mi? Benim başıma böyle birşey gelse oturup düşünürüm ben ne yaptım yada yapmadım o neden bunu yaptı?, sonra biraz küfrederim. Sonrada herkes kendi yoluna derim. O güne kadar yaşadığım güzel anlarla kalsa ilişkim daha makbule geçer. O saatten sonra sürekli acaba yine mi başkası var? Sorusuyla bir ilişki yaşamak istemem.
 • Paylaş
Aldatmak bence kolaya kaçmaktır. Yani ya mücadele edemeyecek kadar yorgunsundur ya da güçsüz. O yapılış nedeni belirler biraz da affedilip affedilemeyeceğini . .
 • Paylaş
Başıma gelmeden önce şartı yok, asla affetmem dediğim suçtur. Cevabı olmayan bir neden sorusu sürekli gündemde ve verilen hiçbir cevap sizi tatmin etmediği gibi yeni soru işaretlerini beraberinde getiriyor (bari güzel olsa kısmını geçiriyorum:)). Beni sevmiyor mu, yalan mıydı, acaba ona nasıl yaklaştı vs. Sonrasında size yalvarıp sızlanan adama bir şans daha vermek istiyorsunuz çünkü sadece ona değil herkese güveninizi kaybettiniz ve onun bunu toparlamasını istiyorsunuz. Hatta toparlamaya çalışırken onun aptallıklarına bakıp mutlu oluyorsunuz. Bir aramanıza cevap vermediği zaman aklınızda milyonlarca soru işareti oluyor ve o durumu açıklamak için akla karayı seçiyor:)
Affeden için mi zor affedilen için mi derseniz anlattığım üzere ikiside çok zor.ancak durum ilişkinin sağlamlığı ve aldatmanın boyutuylada ilgili. Duyguların çok yoğun olmadığı bir durumda aldatanında aldatılanında katlanabileceği bir durum değil. Ayrılık sonraları benimde görüştüğüm biri oldu ve onu daha iyi anladım. Kaç kişiyle görüşürseniz görüşün aklınız hep onda.sevmesem çoktan çeker giderdim ve öyle zannediyorum sevmese çoktan çeker giderdi. Yinede aldatılmamayı tercih ederdim.
Durum bu ve asla affetmem çeker giderim diyen arkadaşlar büyük konuşmayın birgün gelir affetmek durumunda kalırsınız. Ve asla kınamayın Hz.Muhammed bir hadisinde ''Hayatta hiçbir şeyi kınamayın, yaşamadan ölmezsiniz. '' der.
 • Paylaş
Kasten yaralama ve cinayet hariç her suç affedilebilir. Sevdiğim kadınsa affederim. Benim de bir hakkım olur. Hiç aldatılmadığını düşünenler aldatmayı affedemeyeceği düşünülenlerdir.
 • Paylaş
2

Muhammed Ötün, Şaman reis sen ne kadar geniş çıktın ya :D

Şaman, Seneler geçtikçe hep yeni bir şeyler öğreniliyor. Darısı gençlerin başına...

- hayır sevgilim sandıgın gibi değil sadece tensel bir iletişim vardı onunla aramızda
- senden ayrıyken eski fuckbody ımle görüştüm ama aklımda hep sen vardın
- senden ayrılınca 1 haftada 5 erkekle yattım barda kaç kişiyle öpüştüğümü hatırlamıyorum VB

Bu diyaloglara tanıklık edıyoruz. Hayır birde yazılı halde görün istedim affedilirmi ?
 • Paylaş
Ne olursa olsun affedilmemeli. Sen affettikçe karşındaki kişi nasılsa affediyor mantığı ile suç işlemeye devam eder.
 • Paylaş
Hepimiz "olmaz öyle şey" desek de çoğumuzun içi en azından bir kere safça cız etmiştir... Erkeklerde affetme yok denecek kadar az iken kadınların bilip de bilmezden geldiği çok olur ne yazık ki...
 • Paylaş
Affetme değil de daha çok katlanma gibi geliyor bana. İlk günden bu yana insan nesli 7 milyar nüfusa tek eşli olarak ulaşmadı. İstilacı insan ruhu nüfusu ile doğayı, hayvanları, diğer insanları ancak nüfus yoğunluğu ile kontrol edebileceğini bilen çok eşli bir güdüye sahip, zamanla ahlak, din, sağlık gibi nedenlerle tek eşli bir hayat seçimlik olmuş. Bu genetik kod daha katlanılabilir kılıyor bazen insanların eş sadakatsizliğini bunun yanına aşk, sevgi, bazen çıkar, çaresizlik filan da eklenince bir yerde katlanılabilir bir hal alıyor. İkinci eşin olmasını isteme şekline göre de sadakatsizliğin algılanma şekli değişiyor sanki.
 • Paylaş
Elbette affedilebilir ama devam edilebilir mi ?
Sanmam ... .
 • Paylaş
Aldatma olayının içinde duygusal bir boyut yoksa affedilebilir. (Tekrarlanma riskini alarak ki aslında çok da gerek yok böyle bir risk almaya) Ama duygusal bir şeyler olmuş ve aldatılmışsa, aldatan kişi eski ilişkisi için diretmemeli. Yenisi için de tabi :) Çok karışık bu işler bulaşmamak lazım.
 • Paylaş
Aldatmanın tanımı yapar mısınız? Yada sadakat nedir ? Bana göre ikisi de göreceli kavramlardır . Bazan aldatmak değil sadakat suç olur .
 • Paylaş
Affetmem dediğimde bana ''bekara karı boşamak kolay'' diyorlar. İlk önce öyle bir olay yaşamak lazım sanırım. (Allah yaşatmasın tabi )
 • Paylaş
1
Yapmayanla karşılaşmak o kadar zor ki, sevdiğim biriyse hissetsem de kendimi kandırırım bir süre, göz görmeyince gönül katlanır ya ama için içini yerken de gönül uzun süre de katlanamaz. Tahmin ettiğim şeyin en kötüsüne hazırlarım kendimi eğer yanıldıysam ne ala, doğruysa hissettiklerim dibe vurmam hazırlamışımdır kendimi çünkü. Kabullenemem ama ne kadar sevsem de. Çok önceden olanı, bitmiş birşeyi de öğrensem değişmez gurur girer artık devreye. Kabul etmek kendinden taviz vermektir, kendine saygısızlık etmektir ve edersen de devamının mutlaka bir gün geleceğini bilmek gerekir. Bazen bir insan severken de gidebilmeli değil mi ama asla asla demem artık. asla kabul edemem dediğim çoğu şeyi de kabul ediyorsun yeri geldiğinde
 • Paylaş
Affetmenin şartı olmaz, kişi bir kere aldatmışsa yine yapabilir bir garantisi yoktur. Ben olsam affederim ama o ilişkiyi bitiririm, güvenemeyeceğim biriyle devam etmeyi beceremem sanırım. . .
 • Paylaş
Aşkın affedebileceği söylenir, ama başa gelmeyince bilinmez. Lakin her ne sebep ile olursa olsun, bunun aradaki bağı zayıflatacağı ve ilerisi için başka sorunlara zemin hazırlayacağı kuvvetle muhtemel. Bu bakımdan affedilmemesi belki o an için zor ama gelecek için faydalı olacaktır. Yani affetmem. . .
 • Paylaş
Aldatma konusu bence ilişkinin süresi, gidişatı, derinliği, içeriği pek çok şeye bağlıdır bu neden ile önce ben mutlu olur muyum devam edersem? Taşıyabilir miyim? (temcilci pilavı durumu yapmadan ısıt ısıtıp önüne koymadan) tekrar güvenimi sağlayabilir mi? Gibi soruların yanıtlarına emin olmak gerekiyor. Karşılıklı sabır ve emekle devamı olmayacaksa çözülür bir konu.

Aldatma, kişilik parçası, alışkanlık ve flörtöz sapkınlığı var ise imkansız .

Aldatma kasıtlı ise (bitirmek için yapılmış) yahut sadece sen beni anlamadın al gör (ödeşme) tadındaysa hiçbir yönden dönüşü olmayacağı bellidir.
 • Paylaş
Durumdan duruma , olaydan olaya , kişiden kişiye değişir. asla affetmem diyenler büyük konuşmasın Allah bilir öyle bir durumla karşı karşıya kalırsınız ki affetmek zorunda kalırsınız
 • Paylaş
Hayır tabi ki. Aldatacak insan baştan defolsun gitsin. Şerefsizlik yapmasın en azından. Ki böyle bir şeyi aklının ucundan geçirdiyse bile bence affedilmemeli.
 • Paylaş
Hayır tabiki. Zaten 1 kez affetmek demek, aynı olayı bidaha yaşamak demek.
 • Paylaş
Suç değil ama toplum genelinde ve bende de olduğu gibi büyük bir hatadır. Senden ayrılmak istiyorum................................................................................................................................................... ! Dese daha iyi yani noktaların her biri küfür içermektedir :)
 • Paylaş
Dil affettiğini söylesede kalbin affedeceğine inanmıyorum. Ekonomik durum, çocuk... Gibi nedenlerden dolayı affettiğini veya '' ama ben onu çok seviyorum onsuz olamam'' denilse de kadında erkekde asla kalpten affetmez. Kalbimin affetmediğini ben affetmem kimseyede affet demem
 • Paylaş
Kimse asla demesin arkadaşlar sevgi ve aşk çok acayip birşey ... Yapmam dediğiniz herşeyi size yaptırabilir kendinizi tanıyamazsınız !! Aldatmanın tek suçlusu aldatan mıdır bir de bunu düşünmek lazım ...
 • Paylaş
İstesen de affedilmiyor.

Kocaman bi mide bulantısı kalıyor geriye.
 • Paylaş
Bence her ilişkinin kendince bir yolu vardır.Dolayısıyla "aldatmak" durumu ilişki içinde farklı hal ve şartlarda yaşanmış olabilir.Ancak bence çok zor da olsa kesinlikle affedilmemelidir. Öncelikle ben şuna inanırım, (klişe de olsa bence doğru bir klişe) 'güven tek kullanımlıktır' düsturuyla hareket edilmelidir. Aldatmanın ardından ilişkinin eski halini alabilmesi ihtimali de bence mümkün değildir. Taraflarda biri zaten zamanla bunu silah olarak kullanmaya başlar, kendi yanlışlarında da karşı tarafın bu yanlışını öne sürerek durumu kurtarmaya çalışır. Bundan dolayı ben ilişkilerin sadakatsizliği aşabileceğini düşünmüyorum.
 • Paylaş
Bence kadın ve erkeğin pek eşit değerlendirilemeyeceği bir konu bu, ben erkek olarak asla affetmem çünkü kadınlar aldatma olayını çok daha duygusal olarak değerlendiriyorlar, benden başka birine yoğun olarak bir şey hissettiyse o an bitmiş zaten benle ilgili kısım ama erkeklerde kaçamak gibi bir şey var yani duygu yoğunluğu olmadan da aldatma işlemini gerçekleştirebiliyorlar. Biraz daha hafifletici olabilir erkeklerinkisi ;) Bence affedilecek bir olgu değil çünkü senden gitmiş giden ama yine de ilişki koşulları yüzünden ya da çok sevdiği için affedenlere de diyecek bir şey bulamıyorum onlar da kendi çapında az da olsa haklılar.
 • Paylaş
Erkek, kadın tarafından zamanla affedilir bence, bir daha yapmam der ve kadın da inanmak zorunda kalır. Kadın bence affedilmez, çok zor.
 • Paylaş
Suçlu kim neden oldu bunları sakinleyince düşünmek lazım. Bİlmiyorum ama hadi oldu. Normal hayatıyla bağlantısız olmalı, asla tekrarı olmamalı, bir şeylerin arkasına saklamadan anlatmalı suçlamadan dürüstçe, pişmanlığını inandırmalı ve zorlamamalı inat olmamalı. Barışır mıyım bilmem ama dürüstlüğüne inanırsam affedebilirim. Sevgi varsa aldatmada affedilemez ama anlatsın yinede. Hayat bu kimse kimsenin sahibi olamaz. Yalansız olsun yeter ki.
 • Paylaş
Ben aldatmalara çok farklı bir yönden bakıyorum. Aldatan eğer uçkurunun peşindeyse bir şey diyemem ama aldatan eğer karşısındaki insana ulaşamıyor ve kopamıyorsa affedilebilir bir durum bence. Hiçbir şey bence nedensiz değildir. Mantıklı bir cevabı varsa, ilgisizlik gibi veya vs. , o zaman insanın vicdanına kalmış bir şeydir aldatmak.
 • Paylaş
Çok katı olma derim eğer gerçekten seviyorsan ve o da seviyorsa.Sonuçta hata etmiştir. Affedicilik güzel bir şey ve herkes 2. Bir şansı daha hak eder.
 • Paylaş
Ne kadar göreceli derseniz deyin aldatmak aldatmaktır. Bakarak, konuşarak ya da daha fazlası... Allah afediyor biz kimiz ki affetmeyeceğiz, her şeyi ve herkesi afedip yüksek enerjili bir hayat yaşayalım demek isterdim. Maalesef ben bu açıdan bakamıyorum.

Çünkü aldatan insanların, aldatılanların hayatına sonrasında girecek ya da girme olasılığı olan yeni insanların haklarına girdiklerini düşünüyorum. Kimsenin bir başkasının hayatını bu şekilde olumsuz etkileyecek şekilde davranmasına hakkı yoktur.

Hoş zaten biz affetsek ne olur ki... Kimsenin hesabını vermeden bu dünyadan ayrılacağını düşünmüyorum. Benim inancım ne yaparsan onu yaşarsın. Yani aldatan aldatır. Bu mantıkla yaşayan kimsenin aldatabileceği kanısında değilim.
 • Paylaş
Kesinlikle affetmem. Paylaşılan en önemli şey sadece dertler, mutluluk, hayat falan değil ki. Duygular... Duygularımı hiç'e sayıp zaten beni kaybetmeyi göze almış demektir. Bundan da geri dönüş yoktur. Her kadar tekrar kazanmaya çalışsa da boş, yalan gelir. Zorlamaya gerek yok.
 • Paylaş
Dünyanın 1 numaralı kuralı; aşık olan aldatmaz, aşık eden aldatılmaz. (bazıları müstesna)
 • Paylaş
Karşısındaki kişinin hatasını bilerek kabullenmiş olur. Ve bu hata sadece bir hata olmaktan öte; bir eğilim gibi. Tıpkı defolu bir şeyin defosunu bilerek almak gibi.
 • Paylaş
Asla ama asla affedilmemeli... Çünkü bir kez aldatan bir daha aldatır.Aldatmayı affetmek de kişinin basit, özgüveni eksik ve zayıf karaktere sahip olduğunu gösterir. Ayrıca Japonların çok güzel bir sözleri var.''Eğer bir kişi beni aldattıysa yazıklar olsun ona, aynı kişi beni ikinci kez aldattıysa yazıklar olsun bana''bu yüzden asla affedilmemeli neticede bu konuda tecrübeli bir daha aldatır.
 • Paylaş
Aldatılmak hiç kimsenin kolay hazmedemeyeceği ve onur kırıcı bir olgu. Ancak aldatmanın boyutu o insana duyduğu aşk ya da sevgi değilse ve bunu hata olarak kabul etmiş, köpekler gibi pişman, kendinden bile vazgecebilecek birini görüyorsanız. Çok seviyorsanız affedin gitsin.
 • Paylaş
Affedilmez ölmüştür
 • Paylaş
Aldatmak ahlaksızca bir harekettir eğer biri sizi aladattığı halde onu affediyorsanız gurursuz ve ahlaksızsınızdır.
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6609 Görüntülenme62 Takipçi46 Yanıt

Konu Başlıkları