Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alevi - Sünni çatışmasının altında yatan sebepler nelerdir?

Hani Müslümanlık hoşgörülü bir dindi?Düzenle
Net bir çatışmanın varlığından söz edilemez, genellikle sünni mezhebinde olan kişiler, alevilere karşı pek doğru bir tutum sergilememektedir. Hoşgörü dininin altındaki mezhebin, diğer mezhepteki insanlara karşı saygılı olmaması da ayrı bir ironidir. Nasıl zorlayabilirsiniz?
Ailemin tayini sebebiyle, ülkemizin uç noktasındaki bir köyde doğdum. Sünni mezhebine mensubum fakat dört farklı mezhebe ait insanların birlik içinde yaşadığı -bana göre en güzel- şehirde büyüdüm. Tabiri caiz ise; diliniz, gelenekleriniz görenekleriniz farklı olsa da unutulmaz yıllarımın içindeki en nadide anılarımdır. Aleviler kadar kendini yetiştiren, sevgi dolu olan kimseler de görmedim. Aslına bakarsak (ailemin de katkısı yadsınamaz) hiçbir ayrımı bilmiyordum fakat son yıllarda hükümet tarafından aşılanan politikaları gördükçe yine tek taraflı bir anlaşmazlığın maksimize edildiği bir gerçek var, oldukça mide bulandırıcı.
  • Paylaş
1

sarmacigara, Bunu görebilmenize sevindim doğrusu..

Alevi Sünni çatışması diye bir şey yoktur. Alevilerin Sünnilere saldırdığı, onların kafasını kestiği vb görülmüş bir şey değildir. Sünnilerin Alevilere karşı bir düşmanlığı vardır, altında da cehalet yatar. Bir insanın aynı dinden insanları din uğruna öldürmesi için oldukça cahil olması gerekir ki Sünnilerin büyük çoğunluğu hayatlarını tek bir kitabı okuyarak geçirdiklerinden o mertebeye erişmiş olarak yaşamaktadırlar. Türkiye'deki son zamanlarda hasıl olan Alevi düşmanlığının ise üç nedeni vardır:
  1. Recep
  2. Tayyip
  3. Erdoğan
  • Paylaş
1

sarmacigara, Ellerin dert görmesin.. Ne diyim başka.. :D

Sürü psikolojisi, toplumsal muhakeme yetersizliği. . .
  • Paylaş
Burada önceliklea kimin çatışmayı istediği, kimin çatışmayı istemediği, kimin söylediği doğru kimin söylediği yanlış, kim haklı kim haksız tespit etmek lazım. Daha sonra çatışmayı başlatan ve sürdüren taraf acaba, haktan yana olan ve doğru sözlüler mi yoksa batıldan yana olan ve yanlış sözlüler mi karşılaştırıp bakmak lazım.

Kuran, insanları düşünmeye, araştırmaya, haktan yana olmaya davet ediyor.
  • Paylaş

Bu çatışmanın sebebi çok eskiye dayanıyor.Özetlemek gerekirse önceleri şura ile seçilen halifelik bir anda saltanata dönüştü.İnsanlar 1.Halife Ebubekir ve Hz.Ali taraftarları olarak ikiye ayrıldılar.Böylece savaşlar başladı.

  • Paylaş
4

Hakan, Sanırım satır sırası sebebiyle bir yanlış anlaşılma olabilir, belki de benim algimda bir yanlislikta olabilir ancak, şura kararı ile seçim 4 halife için vardı, orada çıkan sorun esasen Hz. ebubekirin halifeliginden ziyade, Hz.ömerin hz.ali den önce halife seçilmesi oldu, Peygamberin yerine devlet adamı olarak ve halife olarak vasiyet gereği Hz.alinin geçmesi gerektiği gibi bir algı çok baskındi, ancak vasiyetin doğruluğu siyasi olarak ispat edilemeyince şura nın belirlediği sıra da son halife Hz.ali oldu. Ancak Hz.alinin şehit edilmesi bu gerginliği savaşa dönüştürdü Hz. Osmanı da iktidar hırsıyla şehit eden muaviye mensupları Ali içinde aynı hain planı uyguladı, yani aslında asıl sorun muaviye tarafiylaydi ehli sünnet bugün Sunni dediğimiz grup bu gerginliğin içine muaviye ve yezid tarafından siyaseten dahil edildi. Günümüze geldiğimizde ne muaviye ne yezid kaldı bu saçma kindarligin adı alevi sunni sorunu olarak kaldı.

Boraq, Çok güzel açıklamışşınız . Alevilerin yüzyıllardır hakkı yeniliyor ve yenilmekte.

Hakan, Öyle aptalca dogmalar varki aleviler hakkinda, zaman zaman insan yok artık ya diyor, yavuz han dan kalan korku ve çekingenlik aleviler de yüz yıllardır kendini ifade etme sorunu yaratmış, bir sünni olarak aleviler hakkında söylenen yalan yanlış bilgiler midemi bulandırıyor. Bu konu da yine en büyük görev alevilere düşüyor, her fırsatta ve her zemin de anlatmaya ve yanlışları düzeltmeye çalışıyorum kendi adıma. L akin yüzlerce yılın dedikodusu hemen silinmiyor,gayretin toplumsal bir düşünce temizliğine dönüşmesi lazım. Sünniler o kadar yanlış kanaatler taşıyor ki bunu yıkmanın tek yolu alevi kimliğini alenen kullanarak bunun öteki değil, islamın içinde olduğunu anlatmak, cemlerinde Ya Allah, Ya Muhammed, Ya Ali diyen ve kurani ayetleri türkçeden okuyup anlayanlardan yanlış olur mu.

sarmacigara, """İnsanlar 1.Halife Ebubekir ve Hz.Ali taraftarları olarak ikiye ayrıldılar.Böylece savaşlar başladı.""" demişsiniz. Savaşlar bu şekilde başlamadı lütfen emin olmadığımız bilgileri yazmayalım.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3077 Görüntülenme10 Takipçi5 Yanıt