Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alibaba.com adresinden alışveriş yapmak güvenli midir?

alibaba.com veyahut aliexpress.com bizdeki gittigidiyor gibidir. Yani sitenin güvenliğinden daha çok satıcıların güvenliğini incelemelisiniz. Satıcılara verilen geri dönüşlere bakın. Yorumlara mesela.
 • Paylaş
Aliexpress den pekçok kez sipariş verdim, hiçbirinde pişman olmadım. Ürün açıklamalarını ve satıcıyı iyi incelemek lazım zahiridunya.net/aliexpress-hakkinda-bili...
 • Paylaş
Alibaba.com da çok sayıda firma vardır. O yüzden alibaba.com un güvenilirliğinden çok buradaki firmaları iyi araştırmak lazım. alibabaexpress.com diye bir site daha var, orası da alibaba.com un ama çalışma mantığı gittigidiyor gibi. Ürünü ben aldım demezseniz, satıcı parayı alamıyor. Böyle olunca da dürüst iş yapmak zorunda kalıyor. Ben daha önce enerji kolyesi getittirdim, hiç sorun yaşamadım. İlki Çin Posta Servsiyle geldi. Aynı ay içinde 2 kez sipariş verdiğim için, 2. siparişim gümrüğe takıldı. Ama orada da % 20 gümrük vergisi ödedim ve ürünü aldım.
 • Paylaş
1

Fazlı Özdemir, Ben ayrı satıcılardan 4 sipariş birden verdim ve hiç bir sorun çıkmadan ürünlerim elime ulaştı. Sanırım bu tür sorunlar şu an çözülmüş durumda.

Aliexpress'ten deneme amaçlı aldığın 4 ürün elime sorunsuz ulaştı. Gümrük veya herhangi bir kalite sorunu ile karşılaşmadım. Alacağınız ürünü çok iyi incelemeniz ve karşılaştırmaları da diğer satıcılar arasında kendiniz yapmanız gerekiyor.
Son aldığım üründe kargo gecikmeli olduğu için bu sefer de geri ödeme (dispute) seçeneğini denemek istedim. Yasal olarak satıcıya verilen süre dahilinde her kargo kontrolüm (Sistemde satıcaların kullandıkları bir çok şirket var, her satıcıdan özellikle takip edeceğiniz linki isteyin) sonuçsuz kaldı ve açtığım geri ödeme isteği sistem tarafından ve satıcı tarafından kabul edildi.
Bütün bu işlemler sırasında zaten kendisiyle konuşmuştum. Hiçbir sorun yaşamadan paramı tamamen (Full refund) geri ödediler, hatta kur dolayısıyla hesabıma 4 Krş fazla geri dönüş oldu :) (Yakında bu kazancıma vergi bağlanır, eminim : }

Siteden alışveriş yapacaklara tek tavsiyem
=> Satıcılarla sürekli mesajlaşın. Bu, hem ürün detayı için, hem ürünün ayrıntılı bilgisi ve size ulaşım süresi için hem de size gönderilecek ürünün kalitesi bakımından çok önemli. ( Mesela mesajlarda kaba davranırsanız mantıklı olarak o da size bozuk veya hatalı ürün göndererek size ortalama 2 ay kaybettirmek isteyebilir)

Ufak bir öneri daha
=> Sakın resimlere kanmayın. Alacağınız ürünün boyutlarını, ağırlığını, hacmini yazılı olarak ürün açıklamasında ve mesaj kutunuzda, satıcıya sorduğunuz sorunun cevabı olarak görmeden alımı gerçekleştirmeyin.
 • Paylaş
Alibaba.com güvenilirdir. Ama mesele Alibaba'nın değil ordan ilişki kuracağınız firmanın güvenilirliğidir. Bunun cevabını da burada bulamazsınız.
 • Paylaş
Genel olarak pek problem yaşanmıyor express versiyonu zaten e-ticaret sitesi gibi bişi.
 • Paylaş
1

Cem Deyupoğulları, Güvenli.internet akis ver işleriyle ciddi bir tecrübesi olan arkadasim da güvenli olduğunu onayliyor.

Bahsedilen siteden bende alısveriş yaptım 3-4 kere. Hiç sorun yasamadım. İstedigiz ürün istediginiz sekilde geliyor.Ama istediginiz ürün tekstil veya takı tarzındaysa kalıp meselesi var.
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Kalıp meselesi ne demek?

Arkadaşların da dediği gibi satıcıların güvenirliğini sorgulamak gerekir. Bunun için de müşterilerin verdikleri pozitif ve negatif puanlara, yaptıkları yorumlara bakmak gerekir.

Bu konu haricinde yüklü miktarda ürün almayacaksanız şayet, Çin menşeili direk satış sitelerine yönelin. Buralarda muhatabınız direk alışveriş sitesi oluyor. Mesela dealxtreme ve focalprice.com benim bildiklerim.
 • Paylaş
Satıcıların puanlamaları gerçeği yansıtıyor. Bu sayede olumlu yanıtları fazla olan mağazalardan alışveriş yaptığınız zaman sorun yaşayacağınızı sanmıyorum.
 • Paylaş
Alibaba sitesinden toplu alışveriş yapınca gümrüktenmi almamız şart adrese kargo geliyormu... Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim tşk ler
 • Paylaş
Gümrükten geçemeyen malları bile geri yollayan şirketler var o derece güvenli yani = )))
 • Paylaş
Bu tecrübe bana ait değil ama. Irak'ta iş yapan bir arkadaşım alibaba.com dan aldığı 5 ton prinçin istediği mal olmadığı ve ayrıca aynı denemde aldığı sokak ısı ölçerin çalışmaması sebebiyle prinç için bir kez pakistana, lcd ekran içinde bir kez de çine gitmek zorunda kaldı
 • Paylaş
Yabancı site bu galiba. Türkiyedeki sitelerde bulunmuyor mu bu ürünler?
 • Paylaş
2

Hakan, Türkiye desteğide var sitenin. Neredeyse tüm firmalar Çin firması toptan satış yapılan bir site bazı ürünler tek tek satılabiliyor. Fiyatlar inanılmaz ucuz çünkü Gümrük ve Kdv daha sonra binecek fiyata. Bu sebeple yerli bir sitenin Alibaba ya rakip olması çok zor. DX İsimli bir site var Alibaba tarzı o da yabancı ama fiyatlar yüksek.

Ahmet Akyıldız, Bilgi için teşekkürler.

Sipariş vermek istedim. Beni başka bir alışveriş sitesine yönlendirdiler. Anlamadım nedenini.
 • Paylaş
Yardım edin kargo 393 dolar diyo ne yapacağım 20 dolarlık ürüne 393 dolar kargo diyor lütfen yardım edin
 • Paylaş
1

Hakan, Adamların telefonunu ver bi arayıp fırça atayım... yardımı olur mu bilmem
... 😃😃😃 393 dolar nedir lan ayıp ayıp...

Peki bu siteden nasil alış veriş yapılıyor sepete ekle bölümü çıkmıyor bilgisi olan soyleyebilir mi
 • Paylaş
1

Ayhan Şimşek, Alibaba.com toptan satış platformudur. Perakende için Aliexpress.com u deneyin.

Bizim n11.com sitesinin yabancı versiyonu
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

27000 Görüntülenme28 Takipçi17 Yanıt