Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alibaba.com'dan alacağım Asus marka telefonla, Türkiye'de Teknosa'dan alacağım aynı marka aynı ürün telefon arasında bir fark oluşur mu? Bu iki farklı ticaret işlemi arasındaki farklar nelerdir?

mesela üzerinde Iphone amblem yada logosu bulunmayan bi telefon , bazı özelliklerinin azaltılması sonucunda kasa olarak bi değişikliğe uğramadığı halde fiyat olarak çok daha düşük olabiliyor . Normalde Arka kamerası 13mp olan telefonun arka kamerasına 2mp kamera takılması gibi.. Bu söylediğim işlemlerde böyle bir fark oluşuyor olabilir mi ?Düzenle
Satıcıya orjinal ürün olup olmadığını sormakta yarar var diye düşünüyorum. Orjinal ürün olsa da, cihazda herhangi bir sıkıntı yaşanması durumunda türkiyede garanti kapsamında olacak mı? Bu da önemli bir detay. Teknosayı her ne kadar tasvip etmesem de, en azından mağazanın yeri belli adresi belli. Herhangi bir sorun çıkması durumunda başvuracağınız yeri biliyorsunuz.
  • Paylaş
Yurt dışından Türkiye'ye kargo ile kişisel eşya kapsamında cep telefonu getirmek yasaktır, getirmenizi tavsiye etmem. O nedenle aradaki fark Aliaba'dan gelecek telefon gümrükte takılır özelliklerinin hiçbirinin bir önemi kalmaz, Teknosa'daki telefonun hem garantisi olur hem de sizin olur.
  • Paylaş
3

Faruk Karaduman, Kişisel Eşya olarak değilde Ticari eşya olarak alıp satmayı düşündüğümü söylesem ? o zaman cevabınız ne olurdu . Çünkü ciddi ciddi düşünmeye başladım

Sevin Aydınoğlu, Öncelikle "Alibaba güvenilirdir veya değildir" gibi yargıları ciddiye almayın. Alibaba aracı bir sitedir sonuçta orada her türlü tedarikçi, toptancı, imalatçı, aracı, perakendeci var, çok güvenilir de olabiliriler dolandırıcı da olabilirler. Blogumdaki bu makalem size yardımcı olabilir; etradeteacher.com/b2b-ithalat-ihracat/e-... . İlk problem orijinallik olabilir, marka tescil belgelerini ve teknik detayları isteyerek kıyaslarsınız. Burada Asus'un tek yetkili temsilcisi var mı? Yoksa paralel ithalat mı olacak? O da önemli. Orijinal marka değilse zaten ithal edemezsiniz, gümrük buna izin vermeyecektir. Asus'un tek yetkili satıcısı var ise Türkiye'de hukuki sorunlar yaşayabilirsiniz, paralel ithalatın yol ve yöntemlerini iyi bilerek getirmek gerekir. Ticari eşya olarak alıp satacaksanız önce şirket olmalısınız sonra kendinize ticari numune getirtebilir veya küçük bir parti ithalat yapabilirsiniz ama unutmayın elektronik ithalatının tüketiciyi korumaya yönelik mevzuatı var ülke çapında yetkili servisler göstermeli ve parça garantisi verebilir durumda olmalısınız. Kendinize, Çin'den elektronik ürünler ithal etme konusunda tecrübeli iyi bir gümrük komisyoncusu bulursanız size yol gösterebilir olası problemler konusunda sizi uyarabilir.

Faruk Karaduman, çok teşekkür ederim Sevin Hanım , gerçekten ihtiyacım olan cevabı aldım . Yazınızı da hemen okuyorum şimdi , sağolun :)

Bence bir fark olmaz.alibaba.com dünyanın en ünlü e ticaret sitelerinden biri, sorun yaşayacagınız sanmıyorum fiyat farkı var çünku alibaba.com tedarikçiden halka ürünlerini ulaştıran bir site.arada çok fazla aracı olmadığı için maliyet düşük bu yuzden fiyatlar uygun.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

113 Görüntülenme4 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları