Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alışkanlıklar nasıl kazanılır? Alışkanlık kazanma sürecinde nelere dikkat edilmelidir?

Alışkanlıklarınızı oluşturacak rutinleri oluşturmak, başlaması güç, değiştirilmesi zor bir süreçtir. İster meditasyon yapmak isteyin, ister her gün daha fazla su içmek isteyin ya da düzenli kilo vermek isteyin, aşağıda bahsedeceğim psikoloji-destekli stratejiler size yeni bir alışkanlık kazandırmak konusunda yardımcı olacaktır.

Alışkanlık nedir?: Alışkanlık, sürekli olarak, hatta bazen otomatik olarak, tekrarlanan davranışlarımızdır. Peki, bir davranışı alışkanlığa dönüştüren şey nedir? Charles Duhigg, Alışkanlıkların Gücü kitabında bunu irdelemiştir (Alışkanlıkların Gücü - Charles Duhigg). Vardığı sonuca göre; alışkanlıklar; tetikleyici, davranış ve ödül bölümlerinden oluşan 3 parçalı bir döngü tarafından yönetilir.
  • Tetikleyici; -bilinçli ya da bilinçdışı olarak- davranışı başlatan
  • Davranış; aksiyon ya da davranışın kendisi
  • Ödül; bu aksiyondan veya davranıştan elde ettiğiniz ödül/kazançtır. Bu, mutlaka olmalıdır.
Aşağıdaki resimde bu döngüyü görebilirsiniz. Ödül sayesinde bu davranışı sürekli olarak yapmaya devam ederiz ve sonunda alışkanlığa dönüşerek otomatik bir hale gelir.
Özgüven
Yeni çalışmalar Duhigg'in tezini doğrular niteliktedir. Pozitif hisler ve kazanımlara yol açan davranışları data fazla tekrarlamaya meyilliyizdir. Duhigg, yeni bir alışkanlık kazanırken de değiştirmeye çalışırken de tetikleyici lie ödül mekanizmasını izole etmek gerektiğini düşünür. Yani ödülü belirleyerek ve tetikleyici değiştirerek aksiyonu/alışkanlığı kazanabiliriz. Örneğin her gün daha fazla su içmek için sürekli bunu hatırlamaya çalışmak yerine, her gün saat 12:00'da 3 bardak su içeceğim gibi bir yönelim de bu döngüyü başlatacaktır. Her gün aynı saatte (sonra da saat 18:00'da mesela) bu davranışı gerçekleştirerek ileri hedefler yerine yakın ve küçük hedefler koymak döngüyü orta ve uzun vadede alışkanlığa dönüştürmenizi sağlayacaktır. Yani; örneğin, hedefiniz maraton koşmaksa her gün 2km koşmaya başlamak bir alışkanlık başlatabilir ve bu rutin de uzun süreli koşular için zemin hazırlayabilir. Yani alışkanlığınız realistik olmalı ancak bunu oluşturmak için koyduğunuz hedefler de buna hizmet edebilmeli.

Alışkanlık konusunda aşağıdaki grafik yaratmak istediğiniz alışkanlığın oluşma zorluğuna göre beynimizin davranışını modelliyor (Fogg Davranış Modeli) .
Özgüven

Gördüğünüz üzere yapmayı istediğimiz şey ne kadar kolaysa o kadar az motivasyon gerekiyor, ne kadar zorsa o kadar çok motivasyon gerekiyor.
Bu yüzden; özetle, bir davranışı küçük bölümlerden başlayarak günlük hayatımıza dahil ediyoruz. Bu küçük etki kartopu etkisi ile daha büyük değişimlere yol açıyor.

Özetle; basit davranışları ritüele dönüştürerek büyük alışkanlıklar edinebilirsiniz. Bu konuda Kelebek etkisi nedir? sorusunu da incelemenizi tavsiye ederim.

Okuduklarımdan ve ilgimi çeken bazı yazılardan derleme ve bazen de çeviri yaptım. Umarım faydalı olur.
  • Paylaş
Bence birşeye isteyerek alışmaya çalışıyorsak bu biraz zor olabilir, ama ertelemeden en uygun zamanda başlamak gerekir. Erteledikçe dahada zor bi hale gelir. Ve bir kez başladıysan ve düzenli olarak devam edicem diye kafana koyarsan gerisi gelir. Sadece düzenli ve sabırlı olmak gerekir, Yani devam ettikçe kolaylaşacak ve ısrarlı çabalarınızın sonunda o alışkanlık olacak. Birşeye alışkanlık edinmemin süresinin ortalama 21 ila 28 gün olduğu söylenir. Bu süreçte dikkat edilmesi gereken şey bence kazanmayı amaçladığın alışkanlıktan sapmamak, yani farketmeden alışkanlık edinmek istediğin şeyi değiştirmemek, ve sadece pes etmemek. : )
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1312 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • Alışkanlık nasıl kazanırım?