Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alışveriş çılgınlığı bir hastalık mıdır?

Alışveriş
Alışveriş eskiden ihtiyaçların giderilmesi anlamına gelirken son yıllarda artık birtakım duygusal ihtiyaçların giderilmesine de cevap verdiği anlaşıldı. Bu nedenle işin bir de duygusal boyutu var çünkü yeni bir şey satın almak birçok insana kendini iyi hissettiren ve hayatın birçok alanında kolaylıkla hissedemediğimiz bir güç hissi verebiliyor.

Araştırmalar alışveriş yapmanın sinir ve öfkeyi değil ancak o an için üzüntüyü hafifletici etkisi olduğunu gösteriyor. Üzüntü yaşayan insanlar genelde üzüntülerin kaynağını başkalarıyla ya da şansla açıklamaya daha meyilli oluyorlar. Bu nedenle alışveriş de bu kaybedilen kontrol hissini onarma amacıyla kullanılabiliyor. Çünkü alışveriş nerede alışveriş edeceğiniz, hangi mağazadan satın alacağınız ve ne alacağınız gibi birçok kişisel seçimi ve dolayısıyla kişisel kontrolü içinde barındıran bir aktivite.

Alışveriş

Alışveriş yapmak iyi hissettirdiği için bu kendi içinde bir kısır döngü haline gelebiliyor, yeni bir şey satın alarak ne kadar mutlu ve neşeli oluyorsak mutlu hissettiren aktiviteyi tekrar etmeye ya da o aktiviteden daha fazla yapmaya dair yeni bir istek doğabiliyor. Burada mutluluk ve kendini iyi hissetme ile ilişkilendirdiğimiz seratoninin döngüsel etkisinden söz etmek mümkün. Yani alışveriş yaparak daha iyi hissetme, daha iyi hissettiğin için yine alışveriş yapma ve sonra yine iyi hissetme gibi bir kısır döngü kişiyi kıskacına alabiliyor. Ve elbette ki burada bağımlılık tehlikesi ortaya çıkabiliyor.

Alışveriş

Dürtüsel ya da zorlantılı alışveriş denilen durumlarda kişi, kendini bir şey satın almaya doğru iten ve kontrol edilemez birtakım arzu ve isteklere sahip olabilir. Ve bunun sonucunda alışveriş yaparak gerginlik ve düşük öz saygı gibi psikolojik durumlara geçici bir rahatlama sağlar. Bu davranışın çoğunlukla kadınlarda olduğunu görebiliyoruz. Depresif duygu durumunda kendilerini iyi hissetmek ve negatif ruh halinden uzaklaşmak için alışverişi kullanabiliyorlar. Alışverişin getirdiği finansal zorluklara yol açması sebebiyle de suçluluk ve pişmanlık yaşanabiliyor.

Alışveriş

İnsanlar sadece "aşırı alışveriş yapma" şikayeti ile terapiye başvurmayabilir. Çünkü aşırı alışveriş hastalığı, beraberinde baş edilemeyen birçok kaygıyı, depresif ruh halini ve kişinin kendini kontrol etmekte zorlandığı başka davranışlara eşlik edebiliyor. Bipolar bozuklukta manik evreler dediğimiz kişinin enerji ve motor aktivitesinin oldukça arttığı dönemlerde de sonuçlarının zararlı olabileceği kontrolsüz ve tamamen dürtüsel satın alma davranışı ile karşılaşabiliyoruz. Bu davranışın o kişi için anlamının araştırıldığı, bu davranışı neyin tetiklediği, öncesinde ve sonrasında kişinin nasıl hissettiği ve kendisini nasıl kontrol edebileceğine; bu davranışın aslında kontrol edilmekte zorlanılan hangi duyguya karşılık geldiğini bulmasına yardımcı olmak ve gerektiğinde bu süreci medikal tedavi prosedürleri ile desteklemek böyle durumlarda izlediğimiz yöntemler.
  • Paylaş
Geçen yıl Trendyol, Markafoni, Vip Dükkan gibi siteler yüzünden evin bir odası bunların paketleriyle dolmuştu. Kargodaki çocuklar artık ezberlemişti evi teslimatta nüfus cüzdanı bile sormuyorlardı. Mesela modelini beğendiğim bir elbisenin 3 renginden alıyordum. "Napıyorum ben ya?" dedim ve son verdim! Hala kutularda duran kıyafetler, eşyalar var. İsterseniz gönderebilirim. :)
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

375 Görüntülenme3 Takipçi2 Yanıt

Konu Başlıkları