Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alışveriş sitelerinde 128 Bit SSL 256 Bit SSL neyi ifade eder?

Bahsi geçen sitelerden alış veriş yaparken verdiğiniz bilgilerin ne kadar güvenilir bir güvenlik katsayısı ile karşı tarafa iletildiğini gösterir. 256 bit SSL olan siteler mevcut şifreleme yöntemleri arasında şu anda en iyisi olarak bilinir ve sitelerde SSL güvenlik amblemini ve 256 bit ssl güvenlik ibaresine dikkat etmekte fayda vardır. 
  • Paylaş
SSL Kelimesinin açılımı (Secure Sockets Layer) dır. SSL sitenin güvenliğini değil siteyi ziyaret eden kullanıcıların bilgilerinin güvenliğini sağlamaktadır. Kullanıcı, siteyi ziyaret ettiğinde kendi kontrolünde olmayan bir bağlantı tipi kullanıyorsa ve https protokolünü kullanmıyorsa kullanıcı bilgileri, kredi kartı bilgileri v.b. unsurlarının ikinci bir kişinin eline geçmesine olanak sağlamış olur. Sitenizi güvenli hale getirmek için ihtiyaç duyduğunuz sertifikaları sağlayabilmek, sizi diğer firmalardan ayıracaktır. SSL çözümleri ile sitenizde kullanıcı adı, şifre, kişisel bilgi ve hatta kredi kartı numarası girilmesini sağlayarak sitenizin güvenli bir şekilde çalıştırmasına olanak tanıyan SSL Sertifikası (kök sertifika) sağlayabilirsiniz.


SSL Sertifikasının Çalışma Prensibi
SSL Public Key/PrivateKey adı verilen anahtarların kullanımına dayalı bir şifreleme yöntemidir. SSL şifrelemesinde 2 adet anahtar kullanılır. Bu anahtarlar, dijital olarak kodlanmış yazılımlardır ve bir anahtarın kilitlediği veriyi, sadece diğeri açabilir. Anahtarlarınızı yarattıktan sonra (bu işlem tamamen otomatiktir), anahtarlardan biri (private key) sitenizde kalır. Diğer anahtar (public key) ise, siteye bağlantı kurmak isteyen kişilere gönderilir. Siteye bağlantı kurmak isteyen kişi, public key ile göndermek istediği mesajı güvence altına alır ve sitenize gönderir. Bu bilgi, sitenize ulaşırken yolda ikinci bir kişinin eline geçse bile, şifrenin çözülebilmesi için sizde kalan private key gerekmektedir. Kullanılan SSL yönteminin karmaşıklığına göre (40 bit, 128 bit, 256 bit) şifre ikinci bir kişinin eline geçse bile, bu bilginin çözülmesi çok ileri tekniklerle dahi çok uzun zaman alacaktır.
  • Paylaş
1
Zaten an itibariyle ülke çapında online satış yapan büyük internet sitelerinin tamamı  256 Bit SSL.128 Bit SSL de güvenli denebilir ancak zaten piyasada 128 Bit SSL olan alışveriş sitesi bulmak zaten zor..
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

2465 Görüntülenme6 Takipçi3 Yanıt