Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alışveriş sitesinin güvenli olduğunu nereden anlarsınız?

Kredi Kartı ile alışveriş yapacağım bir site (buramoda.com) için soruyorum.Düzenle
Sitenin SSL (Secure Socket Layer) sertifikasına sahip olup olmadığı kontrol edilmeli. Aslında güven sadece işleyiş anlamında değil, e-ticaret kurallarına sadık olup olmamasıyla da ölçülmeli. Önceden alışveriş yapmış kişilerin yorumları internet üzerinden araştırılmalı, sipariş verdikten sonra ürün kaç gün içinde eline ulaşıyor ya da gönderim sonrası hatalı çıkan ürünle ilgili ne kadar ilgili davranıyorlar, bunlar da güven ile ilgili önemli faktörlerdir.
 • Paylaş
Secure Socket Layer Türkçe:Güvenli Yuva Katmanı anlamına gelir. SSL Kredi Kartı bilgileri siteye girilirken diğer tarafa ileilmemesini sağlar site SSL ile korunuyorsa Güvenli diyebiliriz.
 • Paylaş
2

Sevgiseli, Teşekkürler.

Redeye, Bu haftaki İTO gazetesinin arka sayfasında Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) başkanının bir açıklaması var. Şöyle diyor: "Kullanıcılar alışveriş yaptıkları sitenin SSL sertifikasına sahip olup olmadıklarını mutlaka kontrol etmeli. Bunun için güvenlik sertifikası tıklanmalı ve bunun geçerlilik süresi kontrol edilmelidir. Ödeme adımlarına gelindiğinde, site ismi yazılan url bölümünde 'https : / / www' olmasına dikkat edilmeli."

Güvenliği hangi konuda soruyorsun?

Mesela web tarayıcılarının, adres çubuğundaki ikon kısmına tıkladığınızda sitenin sahip olduğu sertifikalar ve aradaki bağlantının şifrelenip şifrelenmediğini görebiliyorsunuz.


Online Alışveriş
 • Paylaş
SSL sertifikasının yanında sitede alışveriş yapmadan önce site ile ilgili internette ufak bir araştırma yapıp site ile ilgili müşteri yorum ve şikayetlerini okuyup kararımızı ona göre verebiliriz.
 • Paylaş

Tüketici hakları konusunda ülkemizde ciddi bir bilgi eksikliği var. Kredi kart kullanımı sonrasında dolandırılma durumu aslında pek mümkün degil. Kredi kartı veren bankalara yapılan başvurular ile paranızı geri alabiliyorsunuz. Sadece bankaların size sorduğu soru işlem tarihinden sonra ekstreniz kesildi mi? Eğer kesildi ise banka yazılı olarak yapmış olduğunuz işlem sonunda malın ulaşmadığını belirtiyorsunuz ve paranız iade ediliyor. Bunu ayıplı mallar için yapamazsınız dikkat. Yani alacağınız malın kalitesinin kötü olması bankayı bağlamıyor. Bunun dışındaki tüm sorunlarınızı kredi kartınınzın ait olduğu banka ile çözmeniz mümkün.

 • Paylaş
Ssl sertifkası dışında baktığım şeyler.
 1. Telefon numarası var mı?
 2. Kredi kartına taksit yapıyor mu?
 3. Taksit sayısına bakıyorum. Sebebi de taksit sayısını çok yapabilen bir firmanın güçlü ve banka ile arasının iyi olması gerekiyor, yani bankanın güvendiği firmaya ben de güveniyorum kısacası.
 4. E-ticaret sitesin yapısına bakıyorum. Büyük firmalardan almış veya özenli olarak yapılmış ise güveniyorum.

Galiba güven kriterlerim biraz daha farklı.
 • Paylaş
Ssk dikkat edilmesi gereken bir nokta evtet. Bunun dışında hakkımızda kısmında firmaya ait iletişim bilgileri ve adres yer alıyor mu bu da önemli. Facebook sayfasındaki müşteri yorumları da sorunuza net cevap olacaktır
 • Paylaş
Bazı arkadaşlarım şikayet sitelerini kullanırım yazmışlar. Günde 5.000 - 15.000+ sepet çıkışı olan sitelerde şikayet olmaması mümkün değildir. O nedenle şikayet sitelerini incelerken bu konuyu da dikkate almalıyız. Artık tek bir yönde incelemek fayda etmiyor. Şikayet Siteleri + Sosyal Medya + Arama Motorları + Web Sitesi (Tasarım, İletişim Sayfası vb... )

Umarım faydası olur.
 • Paylaş
Visa ve MasterCard'ın geliştirdiği "Güvenli İnternet Alışverişi" çözümleri ile hem kart sahipleri hem de üye işyerleri sahtekarlıklara karşı güvence altına alınmıştır.

3D Secure, internet üzerinden kredi kartı ve banka kartıyla yapılan alışveriş işlemlerinin güvenliğinin artırılması için geliştirilmiş olan bir sistemdir.

Verified by Visa ve MasterCard SecureCode™ logoları bulunan sanal işyerlerinden yapılan online alışverişler, Visa ve MasterCard güvencesi altındadır.


 • Paylaş

Teşekkür ederim. Şu sayfanın güvenliğini inceleyip haber verirseniz memnun olurum.

buramoda.com/index.php?route=common/home

 

 • Paylaş
facebook.com%2fburamoda sayfasında yorumlarda satın alan kişiler var onlara sorabilirsiniz.sayfayı beğenen  kişi sayısıda fazla mesela en basitinden buradanda anlaşılır.
 • Paylaş
2

Sevgiseli, Aynı kişiler sürekli aynı sırayla aynı yorumları yazmış inceledim. :/

Akın, olmadı iletişime geçin telefon ile sorun bir bakın güvenilir mi filan ona göre sipariş verebilirsiniz olmadı trendyol.com filan var oralarada bakabilirsiniz ordada indirim var ve güvenlidirde.

Sitenin en alt kısmına bakarsın. Sağlam bir firmaya bağlıysa güvenirsin.

 • Paylaş
SSL sertifika türü oldukça önemlidir, bazı sitelerin SSL sertifikası maliyeti düşük olduğundan güvenlik düzeyide düşük oluyor, Ev SSL dediğimiiz firma isminin adres çubuğunun en solunda yeşil renk de yer alması oldukça güvenli bir alışveriş sitesi olduğuna dalalettir, örn: markafoni de ev ssl mevcuttur,
 • Paylaş
Forum sitelerinde daha önce alışveriş yapanların yorumlarına bakabilirsiniz.
Özellikle iletişim kısmında bi numara var mi Varsa arayıp karşınızda ilgili kişiler var mi buna bakabilir, yetkili kişiye sorular sorabilirsiniz.
Sitenin sertifikalarına bakabilirsiniz.
Alış veriş yaparken güvenilir olsun olmasın kredi kartı bilgilerinizi olduğu gibi girmek yerine sanal kart oluşturmanızı tavsiye ederim.
 • Paylaş
En başta bilinirliği olmak üzere iletişim bilgileri varmı yokmu sadece bir cep numarası mı var ona bakarım, Sonra scriptlerine bakarım. Rastgele script ile her tarafı hata kodu üreten bazı sayfraları çalışmayan sitelerle ticaret yapanları da gördük. Müşteriye dönüş hızları, Kargo şirketlerinde site adı varmı yokmu bir de ona bakar sonra rahat rahat alışverişimi yaparım.
 • Paylaş
Temel bir gün internet sitesinden bir paraşüt almış yolda temeli dursun görmüş dursun “uyy temel hâcen nereye gideysun” temel “yenu bir paraşüt aldım oni denemeye gideyrum” dursun” peku o internet  sitesi guvenlimu , aldiun malin garantisi varmidur” temel “heee guvenlidur hemide aldium malin gatantisu vardir satici kız dediku bozuk çikarsa geri geturun değiştireceuz, bende uçaktan atladiumda bozuk çikar açulmazsa geri iade edeceğum” dursun” uyyy temel sen dene sağlam çikarsa bende alacaum”
 • Paylaş
Şikayetvar dan siteyi araştırırım.
 • Paylaş
1

Bekir Uğur Köse, malesef, e-ticaret sitelerine ne kadar güven duyuyorsanız daha fazlasını şikayet sitelerine hissetmemelisiniz.

Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

5169 Görüntülenme29 Takipçi18 Yanıt