Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alkali diyeti nedir? Nasıl yapılır?

Öncelikle insanların diyet kelimesini duydukları zaman hemen zayıflamayı düşünmelerinin yanlış olduğunu vurgulamak istiyorum. Diyet kelimesinin anlamı; sağlığın ve zindeliğin korunması için gerekli olan beslenme düzenidir.

Alkali diyetinin ana mantığı, insan vücudunda yer alan ph değerinin asit yönünü alkali yönüne çevirmektir. Vücudu alkali yapan yiyecekleri artırıp, asitleştiren yiyeceklerden uzak durmak mantığına dayanır.

Alkali beslenmede sebze, bitki tohumları, baharatlar ve balık eti ve bol su içmek önemlidir. Amaç sadece alkali beslenmek değil, vücudunuzu asitlendiren yiyecekleri tükettikten sonra dengelemektir. Örneğin et yiyeceğiniz zaman etin 3 katı oranında sebze yemek bu dengeyi korur.

En başta sıvı tüketimi çok önemlidir. Bol su içmek, yeşil çay tüketmek, sebze suları içmek işe yarayacaktır. Sabah kalktığınız zaman idrarınızın rengi açık ve kokusuz ise sıvı alımının başarılı olduğunu gösterir.

Aslında bu diyet programında bildiğimiz ve yapmamız gerekenler mevcut. Hazır gıdaları, işlenmiş gıdaları, şekerli ve asitli içecekleri ve alkolü azaltın yazıyor. Ancak hamur işi, tatlı ve pasta gibi gıdalar yemek istiyorsanız da bitki yemeyi ihmal etmeyip bu zararlı gıdaların zararını dengelemeye çalışın diyor ve tabi bol su...

Bu tablo görsel olarak yardımcı olacaktır;
Diyet
  • Paylaş