Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alkol bağımlısı biri alkolü bırakırsa ne gibi rahatsızlıklar görülebilir?

Alkol bağımlısı olan kişilerde alkolü bıraktıktan sonra 1-2 gün içinde
otonomik hiperaktivite (terleme, nabız 100’ün üstünde),   titremebulantı ve kusma , dizartrik konuşmakasılmalar , sara nöbetleri , baş ağrısı , çarpıntı , terleme , uyku bozukluğu , geçici halusinasyon ve ilüzyonlar gibi rahatsızlıklar görülebilir . Alkolü bıraktıktan sonra görülen bazı alkol psikozları:
 
Deliryum Tremens
Alkolü bırakmaya bağlı akut bir beyin sendromudur.Genellikle 30 yaşın üzerindeki alkoliklerde görülür. Hasta şuuru genellikle bulanık olur. Hasta rüyada gibidir. Telaşlı, panik içinde, endişeli ve öfkelidir. Bazen saldırgan olabilir. Yürürken dengeyi bulmakta zorlanabilir. Kapıyı, pencereyi bile şaşırabilir.Ölüm riski taşır.

Alkol Hallüsinozisi
Uzun yıllar alkol kullanan kişilerin alkolü bıraktıktan veya azalttıktan 2-3 gün sonra başlar. Hastalar görsel ve çoğunlukla işitsel hallüsinasyonlar görürler .Küçük insanlar, böcekler, hayvanlar görülür. Üçüncü kişiden geliyormuş gibi suçlayan, yargılayan, küfür eden sesler vardır. Hastalık bir kaç günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Bütün bunlar hastanın şuuru açıkken olur yani iyileştikten sonra da olanları hatırlayabilirler. Hastalık döneminde korkulu, öfkeli, depresif olabilirler. İntihar girişimi de görülebilir.

Alkol Bunaması (Alcoholik Dementia)
Uzun süre ağır alkol kullananlarda bunama görülebilir. Alkol bunaması  beyin kabuğunda görülen bozukluk sebebiyle ortaya çıkar. Yargılama , yönelim ve bilinç kaymaları olur. Kişi yakın geçmişle ilgili bazı şeyleri hatırlayamaz. Kişide dengesizleşme görülür. Günü gününe, saati saatine uymaz. Karakter bütünlüğü bozulur. Temizlik alışkanlıklarında değişikler görülebilir . Çok titiz olan bir kişi pislikleri önemsemez olabilir . Zihin yetilerinde gerileme  ve yıkım olur.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

6302 Görüntülenme4 Takipçi1 Yanıt

Konu Başlıkları