Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alkol kullanmadan insan içine çıkamıyorum. Bunu aşmak zorunda mıyım?

Her sabah işe gitmeden önce içiyorum. Evdeyken ve her dışarı çıktığımda da içiyorum. İçmediğim zamanlarda hayata katlanamıyorum ve insanlarla konuşmuyorum. İçip gittiğim zaman herkesle konuşabiliyorum ve kendimi çok daha iyi hissediyorum. 2 yıldır bu şekilde yaşıyorum ve çoğu şey (iş/insan ilişkileri) kolaylaştı benim için. Sizce bunu aşmak zorunda mıyım? Kendimi iyi hissediyorsam neden hep o şekilde yaşamayayım? Tamamen kendim gibi olabiliyorken neden ayık kalıp yalnız ve mutsuz olayım?Düzenle
Harika cevaplar verilmiş, özellikle empati kurularak verilen cevaplar çok güzel. Aslında yazılacak bir şeyde kalmamış bu nedenle kendi hayatımdan küçük Bir kesitle konuya dahil olmak istedim. Yılın 335 günü alkol kullanıyorum denebilir, kutsal geceler ramazan ve alkol yorgunu olmadığım hemen her gün içerim bazen Bir bira bazense ölçüsüz oluyor. Yeri geliyor motive ediyor, Yeri geliyor yoksunluk yaratıyor, sebepsiz yere içtiğim için olsa gerek ortam ve ruh halime göre değişik tripler içinde buluyorum kendimi. Lâkin hayatımla ilgili tüm önemli kararları aşırı alkollü iken aldım ve planladim ve şikayetçi değilim. Burada sorun sadece alkolün kimyasal zararı benim için çünkü hayat hızlı geçiyor ve yaşlanıyoruz bu beden ile yapmak istediğim daha çok şey var , sanırım böbrek ve karaciğer bir yerden sonra Yeter Lan diyecek. Ben olsam derdim 😃 ... Siz de alkolün bağımlılık yaratmadigindan yada yaratmayacagindan eminseniz motive olmak için içkiyi kullanmanızda ne sakınca olabilir ki? Ancak çok içki içen Bir adam olarak şunu demeden geçemeyeceğim. Bir toplantıya alkol kokarak gitmek bence şık değil ve hiç yapmadım benim düzenlediğim bir toplantıya katılımcılardan birisi alkollü gelse bundan da çok haz etmem.
 • Paylaş
Şu anda belki sarhoş olacak kadar bile içmenize gerek yoktur ama o sistemde ufak bir problem ve onun büyük etkileri oluşacak. Alkol de diğer tüm uyuşturucular gibi zamanla yetmez olacaktır. Yani dozu yavaş dahi olsa sürekli arttırmak zorundasınız. Kısa bir süre sonra içtiğiniz miktar artık sizi sarhoş edecek boyutlarda olacak ve ne işinizi ne de sosyal ilişkilerinizi kontrol altında tutabileceksiniz. İşim şairlik, sosyal bağlantılarım da hayranlarım demiyorsanız bu durumu kısmen de olsa aşmak ya da daha doğrusu tüketim miktar ve zamanınızı azaltmak zorunda kalacaksınız.
 • Paylaş
1

Gökhan Biçer, Fazla düzeyde alkol tüketimi alışkanlığı (alkolik olma) vücutta uyuşma etkisi yapabilir. Kişi, rahatsızlıklarının farkına varmayabilir ya da geç farkına varabilir. Örneğin dişinde çürük oluşmuşsa, bunu farketmeyebilir. Benzer durum diğer organlarından kaynaklanan rahatsızlıklar için de ortaya çıkabilir.

Cekingen ve kendini ifade etmekte zorlanan insan tipi. Bunu alkol kullanmadan evde, kendinle yalniz kaldigin zamanlarda bir aynanin karsisina gec ve karsinda birisi yada birileri oldugunu varsayarak bir konu uzerinde konusma yap. bunu birkac kez tekrarladigin zaman kendini daha iyi hissedeceksin. Seni korkutan buyuk ihtimal karsidan gelecek olan soru yada yorumlara cevap verip yorum yapamamaktir. Bu egzersizi yaptigin zaman ne alkol ne de baska ek maddeye ihtiyacin olmadan ozguven sahibi olabilecegine emin ol. tecrube konusuyor :)
 • Paylaş
Eğer bu durum seni rahatsız etmiyorsa aşmak zorunda değilsin. Şunu da söylemem gerekir normal bir insanın normal bir şekilde insanlarla iletişim kurması gerekirken kendisini adapte etmek yada güvence altına almak istemesi bir problemdir. Anladığım kadarıyla bu bir kendine güven problemi olabilir. Tıpkı yarışı kazanamayacağını düşünen birinin doping alması gibi. . .
 • Paylaş
Alkol kullanımının dozajı işe gittiğine ve halen o işte kalabildiğine göre, çok değil. Fakat bu durum zamanla bağımlılık yapacak, hücrelerin alkole alışacak.sen her gün içtiğin kadar içeceksin yine, fakat çevrendekileri yadsımana yardımcı olmayacak artık o kadarı. Daha fazla içeceksin, sonra daha fazla. Bir süre sonra işini kaybedeceksin.insanlar seni alkolik olarak adlandıracaklar. Bütün bunlar kötü demiyorum. Fakat kurtulmak istediğin bir durum var.bu konuşmamak için uyuyor numarası yapmak "kadar" kısa vadeli bir çözüm. Üstelik o lanet herif hala orada bekliyor.

tavsiye ; kurtulmana gerek yok arkadaşım, kendin olmaktan.
 • Paylaş
Alkolü nasıl bırakırsınız içerikli mesajımı silip sorunuzu tekrar düşündüm. Sizi daha iyi anlamaya çalışıyorum.

"Sizce bunu aşmak zorunda mıyım? " Aşılması gereken bir durum. Çünkü alkollüyken yapabildiğin her şeyi alkolsüzken de yapabilirsin. Alkol sadece biraz özgüven verir ve egoyu arka plana atıp insanların hakkında ne düşündüğünü daha az düşünmene yol açar. Eğer alkolsüzken bunu yapabilmeye başlarsan alkol alıp insan içine çıktığında daha keyif alacaksın bence. Herşey dozunda güzel öyle değil mi?

"Tamamen kendim gibi olabiliyorken neden ayık kalıp yalnız ve mutsuz olayım? " Kendinizi böyle şartlamayın. Ayıkken de kendiniz olabilirsiniz, ayıkken de mutlu olabilirsiniz. Ekstrası mutsuzluktan da korkmamak lazım bence tadı farklıdır :)
 • Paylaş
Ben de şöyle yaklaşayım :
Okur okumaz aklıma öğrencilik dönemim geldi.
Sigara ve alkole üniversitede başlamıştım. Blirsiniz sınav için ders çalışmalarına bir gün önceden başlar, sabahlar sınava giderdik. Böyle akşamların birinde bir şişe bira içmiştim. İnanılmaz derecede rahatlamış ve hafiflemiştim. Garip olansa gerçekten çok verimli ders çalışıyordum. Daha sonra bu uygulamayı bıraktım. Çünkü daha çok alkole ve daha kıt zamanda ders çalışmaya başlatmıştım.

Sorucu çok güzel nitelemiş. Anlıyorum ve hissediyorum onu. Kontrolü elinde tutarsa sanırım olur . Ancak asla aynı birimde kalamaz. Alkolden kurtulmalı ve beyinde çözmelidir. Limit artmıyorsa devam etmelidir.

Evet ben sigarayı bıraktım 4 yıl geçti. Alkol kullanmaya devam. Dersler çoktan bitti 😊
 • Paylaş
Bence alkol kullanıp kendinizi iyi hissedip, rahat konuşmanız , bir ruh hali belirtisidir. Kaygılı ve sıkıntılısınız demektir. Kendinizi bu kadar kasmayın diyeceğim ama söylemeyle olmuyor tabi. Size tavsiyem Hayatta ele aldığınız konuyu , düşünceyi çok iyi öğrenmenizdir. Yani bildiğiniz konuyu çok iyi öğrenin. Az belki ama öz. Cesaretiniz ve keskin karekteriniz kendi içinizden gelsin. Alkolin verdiği cesaretten değil. Birde şunu tavsiye ederim coşkulu aktivitelerde bulunun . Hayatta başarılar.
 • Paylaş
Elbette ki bunu aşmak zorundasınız. Böyle yaşamakla siz değil, sizin yerinize başka biri yaşıyor gibidir. Farkındalık kazanarak, hissederek, tüm duyularınızla, hal ve hareketlerinizle siz olarak yaşamak (katlanmak) ve bu durumu aşmak zorundasınız.
 • Paylaş
Herhangi bir kötü alışkanlığın yararı olduğunu düşünmüyor ve bunu aşılması gereken büyük bir sorun olarak görüyorum. İnsanları önüne geçilmeyen bağımlılıkları yönetmemeli. Allah bizi yönetmesi için bir beyin ve bir kalp vermişken 3. Ye gerek duyulmamalı. Bu alışkanlık bir an önce terk edilmelidir.
 • Paylaş
1

Genius, ille de bir yaratıcıya sığınmanız gerekmez.

Keşke neden böyle bir konu açıyor olduğunuzu da belirtseydiniz. Sizi rahatsız eden neydi ki konu açtınız? Bence bunun üzerinden gidelim. .
 • Paylaş
Alkol iştiğinde benlik yanılsaması yaşarsın. Bu da seni sen miş gibi algılarsın ve bu seni rahat ettiriyor. Olay bu. Sence ne yapman gerektiğini biliyorsun. Yine de bizimle paylaştığın için teşekkürler.
 • Paylaş
Alkol kullanımı şimdilik sizi insan ilişkilerinde, belli bir işe yoğunlaşmada toplum gözünde normal seviyede davranıyormuş gibi gösterebilir. Yalnız ileride alkol kullanımıdan doğan sıkıntılar başgösterecektir. Bu yüzden, kendiniz ve sevdikleriniz için bunu aşmak zorundasınız. Alkol kullanımınızı azaltmaya çalışın ve psikiyatri anabilim dalına başvurun. Anladığım kadarıyla alkol, beyninizin bazı bölgelerini ele geçirmiş.
 • Paylaş
İnsanın alışkanlıklar yaratıp ve onların dayanılmaz çekiciliğini kullanarak yönetmek isteyen bir egosu vardır bildiğiniz gibi. Örneğin içki konusunda benlik, onu tükettiğimiz yerin ışık düzeninden, elde edilen tadlara kadar pek çok unsuru hafızada dayanılmaz bir çekicilik merkezi haline getirerek her uygun durumda oluşmuş bu hazır duyguyu kullanıp insanı o cazibe alemine yönlendirmeyi dener. İçki konusunda ilk aşılması gereken benlik eğilimi budur. Söz konusu sıkıntıyı, anlatmaya çalıştığım duyguyu tespit ettiğinizde Allahın El Melik ismini anarak aşabileceğinize inanıyorum. İnsan egosu zihindeki pek çok çözümlenememiş gibi gözüken karmaşalar karşısında da, yine insanı alışkanlıklar noktasında ele geçirerek, davranışlarının gerçek faili olmak ister ki, bizi bu noktadan sonra haramlar aleminin tuzaklarına sürükleyecektir. Eğer durumunuz bir psikolojik rahatsızlık noktasına gelmemişse benim insan duygularını açıklamaya çalıştığım algilarveteklik.com isimli bir bloğum var, burda işinize yarayacak bir şeyler bulabilirsiniz. . . . !
 • Paylaş
Alkol aslında olmak istediğin gibi davranmana yardımcı. Aşmak gerekir çünkü alkol olmadan sen olmalısın bastırmış olduğun duyguları rahatça ifade edebilemek ve ileride bağımlı olmamak için aşmak gerekir...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

421 Görüntülenme16 Takipçi15 Yanıt