Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alkol yasaklarıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?

Öncelikle bilmeyenler için AKP'li veya dindar değilim, alkolü de severim. Bence şeriatla pek ilgisi yok, saat 22:00'den sonra dükkanlarda alkol satışı İspanya'da da yasak. Öfke kontrolünden bihaber bir milletiz, alkol tüketiminin azaltılması ya da kontrol altına alınması bence şiddet eylemlerini bir nebze azaltacaktır. Bir çok ülke gezdim aşk hapı extasy alıp da şiddet eylemleri yapanları bir tek burada gördüm. Ayrıca zaten öfkesine yenik düşüp araç kullanmayı beceremeyen halkımın da alkollü direksiyon başına geçmesi de birazcık da olsa engellenecektir. Akşam iki duble rakısını içmeyi planlayan herkes saat 22:00'den önce alıp evinde rahatça içebilir ya da istediği saatte alkollü bir mekana gidip demlenebilir.
 • Paylaş
 1. Gidip bir büfeden 3.657.965 şişe şarap alıp eve gidip demlenmene engel bir durum var mı? Yok.
 2. Ucuz ya da pahalı gidip bir mekanda komaya girecek kadar içmene engel bir durum var mı? Yok.
Saat 22:00'dan sonra yasak bilemem ne... Yahu gece 22:00'da neredeyse ekmek bulamıyoruz ya da gidip bir ayakkabı alamıyoruz. Bunda bir sorun var mı? Yok.

Ne yapıldığına değil de kimin yaptığına bakıp, beyni bir kenara bırakıp işkembeden sallamanın alemi de yok lüzumu da. Bak abilerimiz, ablalarımız biz, 30 sene kart kürt diye, 20 sene başörtüsü, şeriat diye birbirimizi yedik. yapmayın. Allah aşkına elle tutulur somut şeyleri konuşalım artık yeter.

Madem eleştireceksin beğenmiyorsun hükümeti. Al sana gerçek OECD ülkeleri arasında dahi "kaliteli yaşam anketi" nde sonuncu olduk. Al sana su gibi gerçek, al sana hükümet devirmek için mis gibi gerçek!

Yalvarıyorum boş boş konuşmaktan, saçma sapan şeyleri 3.456 yıl konuşmaktan vazgeçin.

Aynı muhabbet sigara yasağında da olmuştu. 2+2=4 ise alkol de sigara da zararlıdır. Alkol de sigara da tüketiyorum diye, RTE'ye karşı çıkacam diye böyle bir gerçek gözardı edilebilir mi!
 • Paylaş
2009 yılında Newjersey de gece bira bulamadım, ışık gördüğüm bir benzinliğe girdim ve abuk subuk bir ingilizce ile;- bira var mı didim?
- yok didi .
- nerede bulurum didim ?
- 22:00 den sonra alkol satışı yasak, zaten benzinciler de satış komple yasak didi?

yüz buldum ya;

- hacı hiç yardımcı olmuyon ama, bir de esnaf olucan lan didim.
- salak salak ban baktı what didi.
- bırak what'ı amper'i bu civar da bar var mı bar didim,
- 1 km ileri de motorcuların rock barı var didi.

benzincide çıkarken eywallah hacı demesem iyiy di.

Tarif edilen rock bara gittim, harbi çok güzel bir tükkan dı. küçük tek katlı müstakil, ağaç ve taş dekorasyonlu bir yerdi.

Barmene;
- 6'lı kutu da bira satıyormusunuz,, alıp otele gidicem didim.
- satıyoz tabi ama dışarı da polis sorarsa benden aldığını söyleme didi.
- ayıpsın kanka bizden laf çıkmaz didim.
- burada içersen 15 dolar dışarı götürürsen 20 dolar didi.
" lan gündüz alkol mağazaların da 3 dolar 6 tanesi, 10 dolara olmaz mı demedim tabi.
-bir kaç tane orada içtim sonra bir kaç tane de yolluk alıp otele yollandım.

kıssadan hisse;
alkol bir çok yerde belli bir saatten sonra satılmıyor.
benzinciler de külliyen yok.
gündüz alkol satmaya yetkili yerler dışında avm lerde ve mall ler de alkol yok.
gündüz kamuya açık alanlarda ayakta içmek yasak masa da oturarak içebilirsiniz.
lokantalara girerken dışarıdan aldığınız kendi biranızı götürebiliyorsunuz lokantanın alkol satma ruhsatı olmasa bile lokantacı size el altından veriyor ve verirken dışardan getirdiniz unutmayın diye tembihliyor adisyona içecek yazıyor.
bizde ki abuk subuk fiyatlar oralarda yok 6 kutu 33 lük bira 3 dolar. bizde 25 tl yani 13 dolar.
düzenleme ya da yasak adını ne koyarsan koy vatandaş bir yolunu buluyor bu işlerin

BM raporuna göre alkol tüketiminin tamamen yasak olduğu İran da yıllık alkol tüketim oranı kişi başına 1,2 Litre

Alkol satışının serbest olduğu Türkiye de ise 1,8 Litre yani bizim ülkemiz de zaten öyle delicesine bir alkol tüketimi yok. iranla aramız da sade 0,6 litre kişi başı yıllık fark var.
 • Paylaş
2

Şaman, Di mi üstat, yasağa diyeceğimiz bir şey yok ama fiyatlarına var. Madem yasaklıyorlar, fiyatı insaflı bir hale getirsinler. Buradaki bir şişe bira fiyatına İspanya'da bir şişe en canavarından şarap alınıyor ki buradaki sirkeden bozma şarapların 50 liralığından bile iyi oluyor.

Hakan, üstad cdden pahalı yaa. evde yaptığım likörleri sevsem walla para vermiycem de daha bira, rakı yapamıyorum metil alkol korkusuna ama likör işini geberttim :)

Suriyeyi geçtik asgari ücretle yaşama sorunlarını geçtik tek dert keyfe kader iki dubleye kaldıysa cümlemizin sağlığına hacılar:)
 • Paylaş
Yanlış bir yasak olmuş onun yerine fazlasıyla cezalar veya önlemler alınmalı insanlara yasaklayarak hiç bir şey yaptıramazsınız yasakları çiğnemek tatlıdır.
 • Paylaş
Bence insanların, yasal olarak satışı mümkün olan bir ürünü kısıtlı saatlerde alması cok mantıksız.zarar olarak görülen bir maddenin satışının saat kısıtlamasına takılması bence cok ironik ve irdeleyici. Yakında cuma günleri prezervatif de satılması yasaklanırsa şaşırmam.
 • Paylaş
1

Uğur Çakmak, "Yakında cuma günleri prezervatif de satılması yasaklanırsa şaşırmam." iyimiş çok güldüm yaa :))

Saat 22:00'den sonra dükkanlarda alkol satışı yasak OLMASI BENCE ÇOK ÇOK DOĞRU BİR KARAR. Gerçekten o saatlerde sonra insanlar içip gece ne yaptıklarını ve kime zarar verdiklerini bilmezler hem onlar için zararlı hem de çevre için zararlıdır.... ÇOK içince bir hayvandan farkı kalmıyor, zavallı gibi düşüncesiz hareket ediyorlar. Özgür olabilirsiniz ama o zıkkımı içipte kimsenin canına kastın ya da kimsenin özgürlüğüne zarar verecek hakkın yoktur. ÇOK ÇOK ÇOK DOĞRU BİR KARAR.... bu cevaplamak için AKP veya CEMAAT olmaya gerek yok ki insan olan herkes bunu düşünebilir....
 • Paylaş
2

Hakan, Doğru olduğunu söylediğiniz düşünce sadece bir kılıf ve maalesef toplum böyle kılıflarla terbiye edilmeye çalışılıyor. Tüm dünya da kim diyebilir ki Çok içip sapıtan, çevreyi rahatsız eden, cinayet işleyen insanları çok seviyoruz. Elbette kimse böyle demez bu sebeple bu kılıf AKP tarafından bulunmuş ve çıkan kanunu savunmak için topluma empoze edilmiş ve maalesef toplumun gözünü boyamış bir düşünce dir.

Neden 22:00 olduğunu bir de başka bir gözle detaylı olarak inceleyelim.

Türkiye de büfeler zaten 24:00 kadar alkol satar. bunun haricinde satı yapması yasaktır. Ancak özellikle ana arterler de ve alkol tüketiminin yoğun olduğu yerler de bu büfeler sabaha kadar açıktır . Peki nasıl açık kalıyor bu yerler? Çünkü ekonomi de talep varsa arz vardır. Bunu engelleye kalktığınız da yasa dışı yöntemlere boyun eğersiniz. Misal rüşvet girer devreye ya da kaçak satış, ve yahutta kanunen bulunmuş açıklar dan faydanalınır.

Bunun yanı sıra yukarıda verdiğim az sayıda ki örnek dışında Türkiye de ki alkol satan büfelerin çoğunluğu saat 24:00 te dükkanını kapatır zaten.

Burada asıl yapılmak istenen vatandaşın alkolle ilişkisi değildir ne yazık ki. Asıl amaç Bu büfeleri ticaretin dışına itmektir.

Şimdi bir simülasyon yapalım. mahalleniz de ki büfe 22:00 da kapanacağına göre ve siz de içki içen bir insansanız ne yaparsınız. Cevap; Önce den içkinizi stoklarsınız. çünkü 22:00 dan sonra bulma ihtimalin kalmamıştır. Peki çok miktarda içkiyi almak için tercihiniz büfeler mi olur AVM ler. cevap AVM ler çünkü büfeler AVM lere göre nispeten daha pahalı satar. Peki; Türkiye de AVM ler saat kaçta kapanır. cevap 22:00 da.

İşte burada ki asıl amaç AVM lerin satış paylarını çoğaltmaktır. Büfelerin saat 22:00 dan sonra sattığı içki miktarındaki toplam ciroyu AVM lere aktarmak için bir yoldur bu. Alt mantığında ise alkolü tamamen yasaklamanın uzun vade de ki zeminidir.

Newyork ta da 22:00 den sonra alkol satışı yasaktır ancak orada ki Dev alış veriş merkezlerinin hiç birinde alkol satılmaz. Sadece alkol satan dükkanlar vardır.

Eğer hükümet bu konu da samimi ise alkol satış yetkisini sadece büfelere verir. Sermaye AVM lerine alkol sattırmaz. Büfeciler de bu sayede güle oynaya 22:00 da dükkanlarını kapatır.

Bu kanun haksız rekabet ve eşit şartlarda ticaret ilkeleri gözetilmeden çıkarılmış ve anayasal olarak sıkıntılıdır. Anayasanın eşitlik ilkesine açıkça muhalefet eden yanlı bir yasadır.

AKP , taksim olaylarında da olduğu gibi bu kanunla da dev AVM lerin ve sermayenin hizmetinde olduğunu bir kez daha ispatlamıştır diye DÜŞÜNÜYORUM.

Şevki Yeşilpınar, Bu mantıkla:
Uykusuz araç kullanıp sabaha karşı direksiyonda uyuduğu için pek çok insanın ölümüne neden olanlar dikakte alınarak tüm ehliyetlere gece saat onikiden sonra el koymak gerekir...

Bildiğim kadarıyla bazı Avrupa ülkelerinde de yasak, ayrıca içmek isteyen insan yine dilediği kadar alkol tüketebiliyor... Bakınız şekil a; ben : ) o saatten sonra bir dünya mekan var etrafta alkol tüketilebilen, yok istemiyorum evimde içicem dersen 1 saat erken alıverirsin olur biter : )
 • Paylaş
5

Şevki Yeşilpınar, Öncelikle belirteyim ki, içki yasağı sanıldığı gibi "alkolizm ile mücadele" falan değil tersine özel yaşama müdahaledir.
Senin yaklaşımın ile yarın özel yaşamla ilgili olarak başka bir yasak ya da kural geldiğinde ona da "oluversin ben de şöyle yapıveririm olur biter" demek gerekiyor. Peki nereye kadar?

Onur Tayfun, Burada ki konu başka bir şey değil yalnızca alkolden bahsediyoruz, dikkatini çekerim.. Diğer konular/yasaklar hakkında yorum yaptığımı hatırlamıyorum ki yazdığım 4 satırlık yazı da öyle bir şey de yok zaten.. Hakkımda hiç bir şey bilmeden yargılamak yerine biraz daha saygı istiyorum..

Hakan Köse, Arkadaşlar, benim kendi tecrübelerime dayanarak araya girmek isterim, bu tarz birebir diyaloglarda "sen", "ben" biçiminde ifadeler yazılınca karşılıklı olarak incitici noktalara gidebiliyor konu ve kimseye faydası olmuyor, veya var olan fayda da bir yerden sonra azalıyor :(

O yüzden, fikirlerimizi ifade ederken daha yumuşak hitaplarla konuşursak, hem kendimizi daha açık ifade edebilmiş, hem de karşımızdaki kişileri kırmamış oluruz diye düşünüyorum :)

Sevgili Onur Tayfun ve sevgili Şevki Yeşilpınar, üstteki yorumlardaki "sen" şeklindeki hitabı çıkarınca, yazdıklarınız aslında gayet anlaşılır ve anlamlı bence :)

Birbirimizi daha iyi anlayabilmemiz ve iletişimimizin 1-2 yorum ile kesilmemesi için bunun gerekli olduğunu düşünüyorum, şimdiden teşekkür ederim :)

Şevki Yeşilpınar, Sevgili Hakan; bir inploid yazarına saygısızlık etmeden, ona hakaret etmeden, onu aşağılamadan cevap yazmış iken,(ki başka türlü yazmam da düşünülemez) onun düşüncesine karşı çıktığım için ve farklı düşündüğüm için ya da özetle; düşüncelerimden incinen olursa bu benim değil daha çok incinen arkadaşın sorunu olur. Kaldı ki bir insanı değil orada sözü edilen bir düşünceyi eleştiriyorum. O nedenle onun kim olduğuna nasıl düşündüğüne neye inanıp inanmadığına bakmam beklenemez. Eğer öyle yaparsam yanlış yapmış olurum. Çünkü ben sadece bu soruya verilen cevapla ilgili düşüncelerimi yazıyorum. Onu yazan arkadaşla bir alıp veremediğim ya da tersi ona bir hayranlık ve yakınlık içinde değilim; ki bunu yaparsam yanlış olur. Baya uzattım ama sanırım anlaşılmıştır.
İki, sen ve ben bildiğim kadarı ile güzel Türkçe'mizin iki kişilik zamiri olup kesinlikle bir hakaret sözcüğü değildir.
Yazdığım yorum ön yargısız okunursa daha anlaşılır olacaktır.

Hakan Köse, Yanlış anlaşılmak istemem, ben sadece bir gerginlik sezdim ki bu gayet olabir bir durum. Sadece araya girip bir hatırlatma yapmak istedim, yoksa hakaret etmek gibi bir durum kesinlikle yok. Yanlış ettiysem affola :)

Topuma zarar verecek herşey yasaklanmalı. Aile kavgaları, sokaklarda bağrışmalar, küfür etmeler, kazalar haberlerde hergün şahit oluyoruz.sadece kendisine zarar verse birşey demem ama o kazalarda okadar insan ölüyor bırak ölmeyi sakat kalıyorlar. Topluma zarar vermesi yüzünden yasaklanmalı.
Acaba düşünün yorumda alkol kullanan birinin çocuğuna alkolü bir şöför çarpsa ve bu kazanın sebebi alkoldür dense doktorlar, polisler ve o çocuk hayatı boyunca sakat kalsa o baba alkol almaya devam eder mi?
Çocuk candır bunu babalar gizlese de anneler çok iyi bilir ve dışa yansıtırlar.
 • Paylaş
2

Hakan, Yasakların tarih boyunca işe yaradığı görülmemiş. Misal şuanda 22:00 dan sonra alkol satışı yasak değilmi ama satılıyor ve satılacak. Kapalı yerlerde sigara yasak dimi ama barlarda içiliyor veriyor patron rüşveti polise sigara sebest oluyur. Yasakçı kafa sadece yasa dışı rant yaratır, yasak yerine modern eğitimli çağdaş ilkeli bir toplum üretmeye uğraşmak lazım ne kadar yasak varsa rüşvetçi ahlaksız görevli o kadar artar. Ve bunlar haramı helal kılan fetvalarla cennete gireceklerini sanan köhnemiş beyinlerdir.

Mehmet, Ama eğitimli kişilerde kullanıyor. Avukatlar rüşveti , gündemde olan yolsuzluk vb.
benim demek istediğim topluma cidi birşekilde zarar veren uygulamaların yasaklanması.
Tamam eğitim gereklidir.Hata bir zorunluluktur günümüzde. Dedikleriniz doğru katılıyorum
Ama yasaklarda gereklidir diye düşünüyorun.
saygılar.

Ya hu bu ülkede herkez istediği kıyafetlerle dolaşabilsin türban vesaire tamam ama bu ülkede insanlar istediği saatte de alkol tüketebilsin be kardeşim bu kadar tarafcıl uygulamalar la nereye kadar yönetim ayakta duracak ?
 • Paylaş
Bence çok saçma madem laik bir ülkede yaşıyoruz bu konuya fazla dokunmayacaksın. eğer bunun önüne geçmek istiyorsan sarhoşken yapılan şeylere caydırıcı cezalar getirmelisin bunlar tamamen şeriat ülkesi yapmaya çalışıyorlar. insanların kendi şahsi arabalarının içine devlet karışamaz bir yere kadar ama insan kendi arabasında sigara içebilir ve bu kimseyi ilgilendirmez...
 • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

1618 Görüntülenme19 Takipçi11 Yanıt

Konu Başlıkları