Bilmek istediğin her şeye ulaş

IŞİD'in yaptığı gibi insanların esir alınıp satılması caiz midir? Sünni olmayanların hak ettiği muamele bu mudur?

Öncelikle belirtmek gerekir ki IŞİD'in İslam'la uzaktan yakından alakası yoktur. IŞİD, El Maide, Boko Haram, Taliban ve benzeri terör örgütleri, uluslararası kamuoyuna İslam'ı ve müslümanları kötü göstermek , Ortadoğu ve Afrika'yı kontrol altında tutmak veya istedikleri anda yeniden dizayn etmek isteyen emperyalist güçlerin ürettiği proje örgütlerdir. Peki bu durumda müslümaların hiç mi suçu yok? İslam'ın doğru ve güzel yönünü öğrenip, temsil etmedikleri için en az emperyalistler kadar suçlular.
Soruya gelecek olursak. İslam'da kölelik ve insan ticareti yoktur. Bizatihi Peygamber efendimiz S.A.V, İslam öncesi hanesine aldığı kölesini evlatlığı yaparak örnek olmuştur. Hiçbir dönemde ona köle muamelesi yapmamış, yediğinden yedirmiş giydiğinden giydirmiştir. Ayrıca İslam, birçok vesileyle köle satın alıp özgürlüğüne kavuşturmayı bir ibadet olarak kabul etmiştir. Tarihimizdeki savaşlarda özellikle Çanakkale'de atalarımızın kendilerine bile yetmeyen gıda ve ilaçları esir aldıkları insanlar için kullandıklarının sayısız örneğini biliyoruz.
Tarih boyu din savaşı gibi görünen savaşların büyük bölümü aslında bir iktidar mücadelesidir. Din, iktidar mücadelesi yapanlar tarafından kitleleri motive etmek amacıyla kullanılan bir katalizördür. Şii - Sünni savaşları da bu kapsamdadır. Ve her iki tarafta iktidar mücadelesi verenler tarafından ustaca kullanılmıştır. Gerçek din her türlü dünyevi beklentiden uzak sadece ve sadece Allah'(CC) ın hoşnutluğunu ve rızasını kazanmaya yönelik yapılan eylemler bütünüdür.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

165 Görüntülenme3 Takipçi1 Yanıt

Eş Anlamlı Soru Ekle

  • İslamiyet'de kölelik caiz midir?

  • İslamiyet'de köle alım satımı caiz midir?

  • İslamiyet'de sünni olmayanların köleleştirilmesi caiz midir?