Bilmek istediğin her şeye ulaş

Alman mentalitesi nedir? Dakiklik, robotluk, disiplin, saygı, donukluk, soğukluk, geleneksellik, bencillik, bireysellik, ukalalık, üstünlük?

Yığınla filozof, şair, ressam ve müzisyen çıkartmış bir halka robotluk, donukluk, soğukluk, bencillik, ukalalık gibi sıfatların ancak aşağılık kompleksinden dolayı yapıştırılabileceğini düşünüyorum.

Doğrudur Alman bilgiye tapar, bilir de, bilmeyenler onların bilgilerini tabii ki anlayamayacak ve durumu ukalalık olarak değerlendirecektir. Almanya'da kahvede, barda satranç takımları vardır, her köyde hatta bir satranç kulübü bulunur. Zekaya da bilgiye verdikleri kadar değer verirler, takdir eder, okullarıyla da desteklerler. Aslında tembellerdir, az çalışmak için her türlü optimizasyonu yaparlar, az çalışıp çok üretirler.

Devletlerinin sosyal olması onlar için çok önemlidir, yaşlıya, sakata, engelliye en iyi şekilde bakarlar hatta engellileri de en iyi şekilde eğitip topluma kazandırırlar. Kazandıklarının çoğu sosyal devlete gider ama Alman bilir ki gerçekten o para sosyal devlete harcanıyor, o paralarla hiçbir zümre zengin edilmiyor, kimseye, gemiydi, uçaktı, saatti falan alınmıyor, kimse paralarını bir yerde biriktirip sıfırlamıyor, kömür, makarna alıp, çürük yollar yapıp seçim için kullanmıyor. Gönül rahatlığıyla pek sevdikleri gerçek anlamdaki sosyal devletlerini desteklerler.

Güzel bira, şarap ve sekt (aslında şampanya ama Fransa'nın Champagne bölgesinde üretilmeyenlere şampanya denemiyor) üretirler ama yemekten hiç anlamazlar. Alman mutfağı diye bir şey yoktur.

Optimizasyon yaparlar dedim, tamam haftada 40 saat çalışırlar ama onun 40 saatini de çalışarak geçirirler öyle işyerinde kahvaltı edilsin, gazete okunsun gibi adetleri yoktur. O tür ihtiyaçlar için iş saati olarak hesaplanmayan molalar verirler.

İşyerlerine genellikle parmak izi taramasıyla girip çıkmazlar çünkü namuslulardır, birbirlerine kazık atmaya çalışmazlar. İş ahlakları gerçekten çok gelişmiştir en alttaki işçiden en üstteki CEO'ya kadar çalıştıklarının hakkını verirler, her işlerini en mükemmel şekilde yapmaya gayret gösterir ve en mükemmel şekilde de yaparlar. Bunu da bir şefin, ustabaşının, müdürün zoruyla yapmaz sadece kendi ahlaklarıyla yaparlar.

Çoğu ateisttir ama kimseyi öldürmez, yaralamaz, kadınlarını dövmez, tecavüz etmezler. Evet gelişmiş ahlak anlayışlarından dolayı dakiklerdir, disiplinlilerdir ayrıca geleneksellerdir. Soğuk ülkede yaşadıklarından evet biraz da soğuklardır ama arkadaş olmayı becerebilirseniz de çok iyi arkadaşlardır.

Herkese saygılı davrandıkları da bir gerçek ama bu da olumlu bir özelliktir aslında. Herkese siz diye hitap ederler kimseyle iki dakkada enseye şaplak, g. Te parmak olmazlar.

Disiplinli çalışıp işlerini de layığıyla tamamladıktan sonra da deliler gibi eğlenirler. İçtikleri, içebilecekleri biranın haddi hesabı yoktur. Eğitim sistemleri müthiştir, daha liseden yarım mühendisler mezun ederler. Hatta HTL (Höhere Technische Leeranstalt) adını verdikleri o liselerde bilim yapılır, yeni şeyler icat edilir.

Zaten yeni şeyler denemeye bayılırlar, diğer bir yanıtımda da bahsetmiştim, bir fabrika yaparken kendilerininkini bile kopyalamaz sıfırdan yepyeni bir konsept üretir, o işler duruma gelene kadar çalışırlar ve o anda dünyadaki en verimli fabrikayı yapmış olurlar. Tüm bu özellikleri de zaten onların 1945'de yerle bir olmuş endüstrilerini yeniden toparlayarak dünya devi olmalarına neden olmuştur.

Tabii bir de kimse yattığı yerden para kazanmadığı, ülkelerinde gelirler arasında bir uçurum olmadığı için bir yere gittiklerinde herkes kendi hesabını öder. Bizde Alman usulü denerek dalga geçilen yanları da budur ama dediğim gibi gelirlerin eşit olduğu bir ülkede de aslında gayet mantıklı oluyor.

Mentaliteyi toparlarsak dürüst, düzenli, akıllı, zeki, saygılı, dakik, geleneksel, barışçıl, insana değer veren, insana güvenen evet biraz da soğuklardır.
  • Paylaş
5

Uğur Çakmak, Süper olmuş. Teşekkürler.

Şaman, Senin beğenin değerli. Rica ederim :)

Uğur Çakmak, Çok teşekkür ederim :)

Şaman, Şöyle de bir eleştiri aldım:
Yalın Kılıç - ekleme - almanyanın sanayisi 1945 te sıfırlanmamıştı. ikinci dünya savasında almanya sanayisinin sadece %8 ini kaybetmişti. bununla beraber savas sonrası batı almanyaya amerikadan yapılan yardımları da unutmamak gerekir. almanlar disiplinli bir halktır ama hayran olunacak bir ulus degildir. iki dünya savaşını başlatma nedenleri de sömürge ve kaynak elde edemeyişleridir. dünya hegemonyası için 30 milyona yakın sovyet vatandaşını katletmişlerdir ve bunlar için sovyetler birligine 1 mark bile tazminat ödememişlerdir. belarusta köyleri ateşe vermişler ve belarus nüfusunun 1:3 ünün (o dönem için 2.5 milyondan fazla kişi) yok edilmesine ragmen belarusa bugün dahi politik ve ekonomik baskı uygulamaktadırlar. nazileri lanetlemek iyi hoştur ama bugünkü alman sanayisinin temeli 3. reich nazi imparatorlugu zamanındaki atılımlara ve sermaye birikimine dayalıdır.

Şaman, Bu yanıtı vermek zorunda kaldım:
Bir hayranlık yok, sadece bugün yaşayan Almanları anlattım. Belki değindiğim tek tarihi konuda ufak bir hata olabilir ama bir Türk'ün söylemine Amerika karışınca pek inandırıcı olmuyor benim için. Almanların ve benim kanaatim bu konuda bilgiye, zekaya, know how'a önem vermeleri ve canla başla çalışmış olmalarıdır. Amerika bugüne kadar sömürgesi yapmadığı hiçbir ülkeye yardım etmedi ki etmez de zaten, aynen diğer devletler gibi. Çağımızda artık az gelişmişliğin bahanesi Amerika olmamalıdır. Tembeliz, cahiliz, aptalız, taklitçiyiz, ümmetçiyiz, orta çağda yaşamak için çabalıyoruz diyebilmeli. İtalya'daki dokuma fabrikasını taklit eden ve oradaki eski dokuma makinelerini satın alarak endüstrisini geliştirebileceğine inanan bir milletin zaten bu tür gizli bilgilere erişmesi mümkün değildir. Kaldı ki dünyanın en büyük soykırımlarından birine imza atmış, büyük bir kısmına kök söktürmüş, sömürgeciler kralı İngiltere'yi bile vergiye bağlamış bir imparatorluğun torunu olarak diğerlerinin bugününü değerlendirirken daha dikkatli olunması, tarihi zaten bu işe pek karıştırmamak, bugünü görmek gerektiğini düşünüyorum. Eğer yıkılan imparatorluğun mirası bugünü ihya etmeye yetseydi biz dünya devi olurduk. Ne yazık onlara bilgi miras kalmış bize cehalet, geri zekalılık, koyu yaradılışçılık ve onların nefretle yasakladığı faşizm...

İkinci dünya savaşından çıkan almanyanın şimdiki durumuna gelmesini sağlayan şeyleri çarpıtarak yazdığınız için teşekkürler.
  • Paylaş
Sonraki Soru
HESAP OLUŞTUR

İstatistikler

3286 Görüntülenme10 Takipçi3 Yanıt

Konu Başlıkları